שבע שנות מאסר נגזרו על שאול שמאי, המורה שהורשע במעשים מגונים בתלמידותיו

שמאי הורשע בשורת מעשים מגונים בקטינות בהסדר טיעון. השופט אמר כי הנאשם ניצל את מעמדו כמורה ומחנך, ואת יחסי האמון שיצר עם תלמידותיו והוריהן, והתחשב בכך שהביע חרטה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמאי בבית המשפט בתל אביב, אתמול
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שני) שבע שנות מאסר על שאול שמאי, מורה ומחנך של תלמידי כיתה ב' בבית ספר יסודי בתל אביב, בגין עבירות של מעשים מגונים בתלמידותיו. עוד נגזר על שמאי לפצות ב-25 אלף שקל כל אחת משש המתלוננות נגדו.

גזר הדין ניתן בגין שלושה כתבי אישום שונים שהוגשו נגד שמאי, בהם הודה בהסדר טיעון. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לגזור עליו עונש שנע בין 18-10 שנות מאסר, וההגנה ביקשה להסתפק בחמש.

השופט צבי גורפינקל כתב בגזר הדין כי "אין להכביר במלים על חומרת המעשים שביצע הנאשם. הנאשם ניצל את מעמדו כמורה ומחנך, ואת יחסי האמון שיצר עם תלמידותיו והוריהן כדי לבצע את המעשים המיניים לסיפוק תאוותיו. הוא ניצל את פער הכוחות והגילים, את מעמדו אל מול חולשתם של הקטינות". הוא הוסיף כי "מדובר בסדרת אירועים שבוצעו באופן שיטתי, תוך שהנאשם יוצר תנאים לביצוע המעשים ותוך הסתרת הרשעתו הקודמת בעבירת מין ממנהלת בית הספר". 

מעשיו של שמאי, בן 49 מראשון לציון, נחשפו בקיץ שעבר לאחר שתלמידותיו סיפרו להוריהן כי נישק אותן. על פי מידע שהגיע למשטרה, מורות בבית הספר בו הועסק שמאי הבחינו בעבר בהתנהגות חריגה שלו ואף הודיעו על כך להנהלת בית הספר. בחקירה התברר כי מנהלת בית הספר, רכזת החטיבה הצעירה ותלמידה נוספת, העירו כמה פעמים לשמאי על קרבתו הפיזית החריגה לתלמידות ודרשו ממנו לא לשהות עמן בהפסקה ולחדול ממגע פיזי עמן. בעימות בין שמאי למנהלת טען כי אישרה לו לחבק את התלמידות, אך היא הכחישה זאת. 

כתב אישום, שהוגש נגד שמאי ביוני אשתקד, ייחס לו ביצוע מעשים מגונים בארבע ילדות מכיתה ב', בנות 8-7 בבית ספר בתל אביב. כשניגשו אליו כדי לקבל עזרה בשיעורים בכיתה, מול שאר התלמידים, הוא נהג להושיב את התלמידות על ברכיו, הכניס ידיו מתחת לבגדיהן ונגע בחזן ובאיבר מינן, לעתים חרף התנגדותן הפיזית והמילולית. בגין העבירות כלפי תלמידות כיתה ב' נגזרו על שמאי חמש שנות מאסר וחצי. בגין פגיעה בבת ה-13 בשיעור פרטי נגזרו עליו שלוש שנות מאסר. 

בחקירה התברר כי שמונה חודשים לפני שהחל לעבוד בבית הספר בתל אביב, בפברואר 2016, הוגש נגד שמאי כתב אישום בגין ביצוע מעשה מגונה בתלמידה שלה העניק שיעורים פרטיים במתמטיקה. הוא הורשע בתיק באפריל 2017 ועמד בפני גזר דין. הוא לא דיווח על הרשעתו והמשיך לעבוד כמורה, מה שהוביל להגשת כתב אישום נוסף נגדו בגין אי-דיווח על הרשעתו והעובדה שהמשיך לעבוד כמורה חרף הרשעתו, בניגוד לחוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות חינוך. על שמאי נגזרו שלושה חודשי מאסר בגין עבירה זו.

השופט חפף חלק מהעונשים וקבע עונש כולל של שבע שנים, מתוכן ריצה שמאי כמעט שנה. השופט ציין לזכותו של שמאי את העובדה שהביע חרטה. "הנאשם עצמו קיבל כאמור אחריות מלאה על מעשיו, והדגיש כי מדובר במחלה שעתה הוא מטפל בה ומבקש להשתקם", כתב גורפינקל. השופט הוסיף כי "לאור הצורך לשגר מסר מרתיע למי שאחראי על קטינים ומנצל את כוחו ומעמדו כדי לפגוע בהם מינית, יש מקום לגזור עונשים חמורים ומרתיעים".

בנוגע לעבירה של איסור העסקת עברייני מין, כתב השופט כי "עיקר האחריות מוטלת על המוסד החינוכי לאסור את עבודתו של מורשע בעבירת מין במסגרת המוסד. עם זאת, אין בכך כדי להסיר אחריות מהנאשם להפסיק את עבודתו מיד לאחר שהורשע". הורי הילדות שנפגעו נכחו היום באולם בית המשפט. הם מנהלים מאבק להדחת המנהלת שהעסיקה את שמאי.

סנגוריתו של שמאי, עורכת הדין טלי גוטליב, אמרה בתום הדיון כי היא שבעת רצון מגזר הדין. לדבריה, "בית משפט התחשב בכך שהנאשם הודה, התחרט והצטער וביקש טיפול לטובתו ולטובת החברה כולה". בדיון לפני שבועיים בשאלת עונשו אמר שמאי לשופט: "אני מצטער על הכל. אני מצטער כלפי הבנות שפגעתי בהן, אני מצטער כלפי ההורים, אני מצטער כלפי ההורים שלי והילדים שלי. אבל צריך פרופורציות, עשו ממני גדול העבריינים של המדינה, אני עבריין ומגיע לי עונש אני לא מתכחש אבל יש גבול".

התובעת בתיק, כנרת כהאן מור, מפרקליטות מחוז תל אביב התייחסה לפער בין העונש שנגזר לבין העונש שדרשה המדינה. היא אמרה כי "העונש מהווה הרתעה מפני מי שניצל את האמון שניתן לו, ניצל את התמימות של הילדים ואת חוסר האונים". לדבריה, הפרקליטות תלמד את גזר הדין ותשקול אם לערער. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ