מעצר המפגינים בחיפה: מח"ש גבתה עדות מהפעיל ג'עפר פרח ותבחן את צילומי האבטחה

החוקרים הגיעו הערב לביתו של פרח שאמר כי שוטר שבר את ברכו במעצר. השוטרים המעורבים מסרו כי לא הופעל נגדו כוח וצפויים למסור עדות לחוקרי מח"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'עפר פרח בביתו, הבוקר
ג'עפר פרח בביתו, הבוקר צילום: רמי שלוש

חוקרי המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) החלו הערב (שני) לגבות עדויות על פציעתו של מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, ג'עפר פרח, שנעצר בהפגנה בחיפה ואמר כי שוטר שבר את רגלו במעצר. החוקרים הגיעו לביתו של פרח הערב, וצפויים לגבות עדות גם מהשוטרים המעורבים ולבחון את מצלמות האבטחה בתחנת המשטרה.

השוטרים שהיו מעורבים במעצר טוענים כי לא הופעל כוח נגד פרח, ועל פי גורם במשטרה עד כה לא אותר שוטר שהיה מעורב בהכאתו. כלל חומרי החקירה הועברו לבדיקת מח"ש. 

אתמול בבוקר מסרה המשטרה כי מבדיקה ראשונית התברר כי אין קשר בין המעצר לפציעה. "למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו", מסרה.

בדיון בבית המשפט אמר פרח כי שוטר הכה אותו אחרי שנעצר ושבר את ברכו. "(השוטר) אפילו לא אמר לי לסתום את הפה, הוא נכנס לי ברגל ושבר אותה. כל האנשים שהיו שם ראו את זה, כולל שוטרים שנמצאים פה באולם".

פרח שוחרר ממעצר, לצד עוד 18 מפגינים שנעצרו בחיפה כשמחו על מדיניות ישראל בגבול עזה. השופט אמיר סלאמה הדגיש בהחלטתו כי הם אינם מהווים סכנה והוסיף כי "חלק מאלה שיוחסה להם תקיפה נזקקו בעצמם לטיפול רפואי".

שעות לפני שהחלה חקירת מח"ש, המפכ"ל רוני אלשיך אמר כי ייתכן שפרח, נפגע בהפגנה ולא במעצר. בתגובה לסרטון שמתעד את פרח הולך על שתי רגליו לפני המעצר, אמר אלשיך אמר לכתבים  כי "יכול להיות שהוא הלך עם שבר", והוסיף: "בחיים לא ראית בן אדם הולך עם שבר?".

עדי ראייה תיארו את המעצרים בהפגנה כאלימים. "ממה שראיתי היה מלא לחץ וצפיפות, ונדחפו אחד על השני, והשוטרים פשוט דחפו אותם החוצה והאקשן נוצר מזה", אמר בעל עסק בחיפה, "השוטרים ניסו לדחוף אותם אל הכיכר, ונוצרו עימותים". בעל מסעדה באזור הוסיף: "לא אהבתי מה שהתרחש שפתאום פורצים לך עשרות לשטח העסק, ומצד שני, זכותם של האנשים להביע מחאה ואני חושב שהמשטרה יכלה להכיל את זה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ