שוטר נחקר באזהרה בחשד שתקף את ג'עפר פרח בזמן מעצר

החשוד הכחיש בחקירתו במח"ש כי הפעיל כוח נגד פעיל זכויות האדם ■ שוטרים ששהו עם פרח במהלך מעצרו מסרו עדות. אחד מהם הצהיר: "אף אחד לא פגע בו ולא הרים עליו יד" ■ אלשיך: "מטבע הדברים כל עובר חוק בא בטענות לשוטרים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרח בביתו בחיפה, היום
פרח בביתו בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חקרה היום (שלישי) באזהרה שוטר, בחשד שתקף את פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח בזמן שהיה במעצר. לדברי מקור במשטרה, החשוד הוא שוטר סיור, שהכחיש כי הפעיל כוח נגד פרח. לדברי פרח, המכהן כמנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, השוטר תקף אותו לאחר שנעצר לצד 18 מפגינים נוספים בהפגנה בחיפה ושבר את רגלו. 

חוקרי מח"ש הגיעו היום לגבות עדות נוספת מפרח, ככל הנראה בעקבות חקירת השוטרים וגביית עדויות. מקרובים לחקירה העריכו כי במח"ש יבקשו לעמת בין פרח לשוטר החשוד, שצפוי להתבקש לעבור בדיקת פוליגרף.

מעצרו של פרח, במאי

פרח סיפר היום ל"הארץ" כי השוטר שנחקר "הפיל אותי לרצפה ואזק אותי בכל הכוח. זה הכל היה מהר, כמה שניות. הוא אמר לי לקום ואני לא יכולתי לקום. הוא משך אותי מהמעיל ולקח אותי לשירותים. בשירותים שוטר אחר עשה עליי חיפוש. חשבתי שהוא ימשיך להרביץ לי בשירותים אבל הוא לא היה אתי במגע. אחרי השירותים שוב זרקו אותי על הרצפה. אמרתי לשוטרים שכואב לי, הם ניסו להרגיע אותי. רק כשהעו"ד שלי הגיע נתנו לי לשבת על כיסא".

שוטרים נוספים ששהו עם פרח במהלך מעצרו העידו היום במשרדי מח"ש בחיפה, והכחישו כי פגעו בו. אחד המעידים הוא שוטר יס"מ, שאמר כי פרח ככל הנראה נפגע בהפגנה שבה נעצר, בה מחו התושבים נגד הרג המפגינים ברצועת עזה. הוא הוסיף בעדותו ש"אף אחד לא פגע בו ולא הרים עליו יד".

אלשיך וארדן, היום באור עקיבאצילום: רמי שלוש

סנגורו של שוטר היס"מ שהעיד, עו"ד אבי אמר, אמר כי "כל העובדות עד כה מראות שלא היתה תקיפה של השוטרים ושהפציעה נגרמה ככל הנראה במהלך ההפגנה עצמה. אי אפשר להפוך את היוצרות על השוטרים בזמן שפרח עצמו היה זה שביצע מחאה לא לגיטימית".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס לנסיבות פציעתו של פרח, ואמר כי "ההפגנה ביום שישי היתה לגמרי לא לגיטימית ואלימה בצורה חריגה". עם זאת, אמר כי "שוטרים צריכים לשמור על החוק". בטקס חנוכת יחידת משטרה בטירת הכרמל, דיבר אלשיך עם כתבים, ואמר להם כי מח"ש בודקת את נסיבות פציעתו של פרח, אך טרם מסרה למשטרה מידע על התנהגות פסולה מצד השוטרים המצדיקה צעד פיקודי. "אנחנו לוקחים ברצינות כל מה שיועבר לנו ואני מקווה שיגיעו למסקנה, כי המסקנה חשובה, בעיקר לאור ההתעניינות הציבורית", אמר אלשיך. "מטבע הדברים כל עובר חוק בא בטענות לשוטרים והטענות צריכות להיבדק".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס גם כן לפציעתו של פרח בטקס חנוכת יחידת שיטור עירוני באור עקיבא, ואמר ששוטרים "נדרשים לשמור על איפוק אפילו כשהם לעתים סופגים לא רק קללות, אלא גם אלימות פיזית". הוא הוסיף כי גם בהפגנה כמו זה שנערכה בחיפה, בה לדבריו המפגינים הביעו תמיכה בארגוני הטרור וקראו קריאות גנאי נגד חיילי צה"ל, "זה הסטנדרט שמצופה משוטרי משטרת ישראל".

מוקדם יותר היום, האיחוד האירופי קרא לישראל לפתוח בחקירה מהירה אודות נסיבות פציעתו של פרח. בתגובה לקריאה זו, הצהיר ארדן שהוא "מציע לאיחוד שלא להתערב בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל". הוא הוסיף כי "מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא זקוקה לקריאות אזהרה מוסרית מגוף מוטה ואובססיבי כמו האיחוד האירופי".

ממח"ש נמסר בתגובה כי הם לא יכולים להגיב בזמן שמתקיימת חקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ