השוטר שחשוד בתקיפת ג'עפר פרח כתב על ערבים שהשביתו עסקים: "כולם מחבלים"

החשוד שיתף בפייסבוק פוסטים שקראו לחרם על עסקים של ערבים, פוסט שטען שהפלסטינים הם המצאה ועשה בעבר לייק לתגובות שקראו לו לשבור רגליים למפגינים ערבים בחיפה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

השוטר שנחקר אתמול (שלישי) באזהרה בחשד שתקף את ג'עפר פרח שיתף וכתב בעבר בעמוד הפייסבוק שלו פוסטים נגד האוכלוסייה הערבית והפלסטינית. בנוסף, השוטר סימן ב-2014 לייק לתגובות בעמוד שלו שקראו לפגוע במפגינים בחיפה. השוטר חשוד בתקיפת פעיל זכויות האדם בזמן שהיה במעצר לאחר ההפגנה בחיפה ביום שישי האחרון.

השוטר ל' שיתף באוקטובר 2015 כרזה שכותרתה "לא קונים טרור" וקראה לחרם על עסקים של ערבים. "החלטנו לצאת בקמפיין (שיימינג) נגד, הקורא לכל מי שרואה חנות של ערבי ישראלי סגורה לדווח במיידי", נכתב בכרזה בעקבות שביתה של ערביי ישראל. המודעה כללה מספר טלפון לדיווח על עסקים של ערבים ששובתים, ונכתב בה: "אנחנו נדאג שיישאר סגור".

הפוסטים שפרסם השוטר

יום לאחר מכן פרסם ל' פוסט נוסף על העסקים הסגורים בעכו. השוטר שיתף ידיעה בעניין מאתר רוטר וכתב: "לכל יפי הנפש שמפרנסים את השוק של עכו - הנה לכם הכאפה לפנים, כולם מחבלים שמנצלים את הכסף שלכם לאלימות, פשיעה וטרור וצוחקים עליכם מאחורי הגב".

בדצמבר 2015 שיתף השוטר פוסט שמראה תמונה של קבר יוסף, שבו נכתב: "זאת תמונה של קבר יוסף מהמאה ה-19, מסביב הכול מדבר, חול, אין כלום!!! אז איפה למען השם אותם פלסטינים יימח שמם שטוענים שהיו שם משחר ההיסטוריה. עם שכל כולו המצאה ולא יותר מזה!!!".

פרח בביתו בחיפה, שלשוםצילום: רמי שלוש

במקרה אחר משנת 2014, העלה השוטר תצלום של עצמו ושל הצוות שלו במשטרה לפני הפגנה בחיפה. גולשים הגיבו לפוסט וכתבו לו: "לשבור להם את הרגליים", "בשבילי זיין להם ת'צורה", והשוטר סימן לייק לשתי התגובות.

השוטר ל' הכחיש בחקירתו במחלקה לחקירות שוטרים שתקף את פרח. לדברי מקור במשטרה, החשוד הוא שוטר סיור. פרח, המכהן כמנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, אמר כי השוטר תקף אותו לאחר שנעצר לצד 18 מפגינים נוספים בהפגנה בחיפה ושבר את רגלו. פרח סיפר אתמול ל"הארץ" כי השוטר "הפיל אותי לרצפה ואזק אותי בכל הכוח. זה הכל היה מהר, כמה שניות. הוא אמר לי לקום ואני לא יכולתי לקום. הוא משך אותי מהמעיל ולקח אותי לשירותים. בשירותים שוטר אחר עשה עליי חיפוש. חשבתי שהוא ימשיך להרביץ לי בשירותים אבל הוא לא היה אתי במגע. אחרי השירותים שוב זרקו אותי על הרצפה. אמרתי לשוטרים שכואב לי, הם ניסו להרגיע אותי. רק כשהעו"ד שלי הגיע נתנו לי לשבת על כיסא".

בעקבות חקירת השוטר וגביית עדויות משוטרים, המחלקה לחקירות שוטרים גבתה עדות נוספת מפרח. מקורות המקורבים לחקירה העריכו כי במח"ש יבקשו לעמת בין פרח לשוטר החשוד, שצפוי להתבקש לעבור בדיקת פוליגרף.

עצורי המחאה בחיפה הגישו היום תלונות למחלקה לחקירות שוטרים על התנהגות אלימה וחריגה של שוטרי היס"מ נגדם במהלך מעצרם. מהתלונות שהוגשו עולה חשד כי גם עצורים אחרים הותקפו באלימות, חלקם על ידי ל'. העצור עלי מוואסי טען בתלונה למח"ש כי ל' אמר לעצורים: "היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם", ירק לעברם וקרא להם "בני זונות".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס אתמול לנסיבות פציעתו של פרח, ואמר כי "ההפגנה ביום שישי היתה לגמרי לא לגיטימית ואלימה בצורה חריגה". עם זאת, אמר כי "שוטרים צריכים לשמור על החוק".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ