בית המשפט הקפיא את החלטת ארדן ודרעי לגרש את נציג Human Rights Watch

גירושו של עומר שאקר מישראל הושהה באמצעות צו ביניים של בית המשפט המחוזי בירושלים. המשרד לעניינים אסטרטגיים טען ל"ציוצים נגד ישראל", אך ברשות האוכלוסין הודו כי בשנתיים האחרונות לא נמצא שהנציג התבטא נגד המדינה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר שאקר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה היום (רביעי) בצו ביניים להשהות את גירושו של נציג Human Rights Watch בישראל, עומר שאקר. שר הפנים אריה דרעי הורה לפני כשבועיים לבטל את היתר ההעסקה של שאקר בגלל "פעילותו נגד ישראל".

השופטת תמר בזק רפפורט פירטה בהחלטתה כי אשרת השהייה והיתר העבודה ניתנו לשאקר לאחר שקיבל "המלצה חיובית של משרד החוץ" במארס 2017. בדצמבר 2017, ניתנה עליו חוות דעת שלילית מהמשרד לנושאים אסטרטגיים, אך "מתגובת המדינה לא נראה שזו מתבססת על מידע שהתחדש לאחר ההמלצה החיובית של משרד החוץ". בפסק הדין נכתב עוד כי בשעה שכבר פורסמה חוות הדעת השלילית מהמשרד לנושאים אסטרטגיים - האריך משרד הפנים את רישיון ההעסקה שלו. לפיכך, כתבה כי יש לשמר את המצב הקיים באמצעות צו ביניים. על המדינה להשיב עד ל-21 ביוני.

צו הביניים המונע את גירושו של שאקר

לידי "הארץ" הגיעו פרטים ממסמך רקע שניסח המשרד לנושאים אסטרטגיים על שאקר. עורכי המסמך בחנו את "מעורבותו של שאקר בתחום החרמות" בין השנים 2010-2017, וציינו בין השאר מעורבות בניסיון להשעות את ישראל מפעילות בארגון פיפ"א, ניסיון להקים ארגון הקורא לחרם על ישראל ומשיכת השקעות ממנה בהיותו סטודנט באוניברסיטת סטנפורד, ומעורבות ב"קריאה עקבית ל-BDS בכנסים, דיונים וברשתות חברתיות לאורך השנים". עוד מציינים עורכי המסמך את חתימתו של שאקר על עצומה למניעת ביקור משלחת מוסלמית בישראל ב-2015.

"ניכר ששאקר ממשיך לעודד פעילות לקידום חרמות נגד ישראל גם לאחר קבלת אשרת העבודה", צוין עוד. "כך, לקראת קונגרס פיפ"א בו נדונה הצעה להשעות את פעילות ההתאחדות הישראלית לכדורגל על פי דרישת ההתאחדות הפלסטינית, נסע שאקר לבחריין במטרה ללחוץ על הארגון".

עורכי המסמך ציינו גם התבטאויות שונות של שאקר "סביב פעילות הארגון מול הנציב העליון של מועצת זכויות אדם של האו"ם, בה הודגש הצורך הדחוף בפרסום מסד נתונים של האו"ם הכולל שמות בנושא חברות בינ"ל וישראליות הפועלות באיו"ש, ולמעשה לתמוך בפרסום 'רשימה שחורה'". כן הוזכרו התבטאויות של שאקר בטוויטר, בהן קידם דו"ח שפרסם הארגון על פעילויות בנקאיות של ישראל בגדה.

מסמך התגובה של ארגון Human Rights Watch

מתוך התיק המלא של המשרד לעניינים אסטרטגיים:

ח"כ מוסי רז (מרצ) אמר בתגובה להחלטת המחוזי: "יש שופטים בירושלים. חבל שיש גם שרים שחושבים שהם יכולים לעשות ככול העולה על רוחם בלי להתחשב בחוק ובשכל הישר. הפעם, בית המשפט בלם את הרוע".

לפי המשרד לעניינים אסטרטגיים, שאקר "מרבה לצייץ מחדש ולשתף תכנים בנושא ה-BDS נגד ישראל", אף שבחומר הראיות שנאסף אין עדויות לתמיכה פעילה של שאקר בתנועת החרם מאז שהחל את תפקידו ב-HRW. לדברי שאקר, המהלך נגדו הוא חלק מהתנכלות רחבה יותר של המדינה לארגון ולפעילי זכויות אדם בכלל.

מנהל אגף ההיתרים ברשות האוכלוסין, משה נקש, הודה במכתב ששלח לעורכי דינו של שאקר כי לא נמצא תיעוד לפעילות תומכת חרם בשנתיים האחרונות. לדבריו, "עצם העובדה שממועד הצטרפותו לא עלו נתונים על אודות פעילות כאמור, אינה מבטלת את כל פעילותו של הנדון לפני מועד זה... לא יעלה על הדעת כי בכסות של נציג ארגון תתאפשר כניסתו לישראל של פעיל BDS הקורא לחרם על מדינת ישראל".

מ- Human Rights Watchנמסר כי "לפני שהצטרף ל-HRW ובעיקר כשהיה סטודנט עומר עסק בפעילות פוליטית שמטרתה היתה ללחוץ על מדינת ישראל לשנות את מדיניותה, בין היתר באמצעות קריאה למשוך השקעות מחברות ישראליות אשר, להשקפתו, היו מעורבות בהפרות זכויות אדם חמורות. כנציג HRW הוא אינו עוסק בפעילות פוליטית זו (או כל פעילות פוליטית אחרת). HRW אינו תומך ואינו מתנגד לתנועת ה-BDS. אנחנו מגנים על זכויותיהם של פרטים לפעול בדרכים לא אלימות למען השקפותיהם, לרבות השתתפות בחרמות. אנו גם טוענים שעל עסקים להפסיק לפעול בהתנחלויות משום שפעילות כזו תורמת להפרות זכויות אדם חמורות. מפחיד שבמדינה דמוקרטית משרד ממשלתי מבצע מעקב אחרי אזרח זר ששוהה כדין בישראל אך מתח ביקורת על מדיניותה של הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ