אחד העצורים בחיפה למח"ש: ראיתי את השוטר החשוד מכה את ג'עפר פרח במעצר

לפי עורך הדין ענאן מוחמד עודה, השוטר קילל את פרח, איים עליו ובעט בו בזמן ששכב על הרצפה בתחנת המשטרה. לדבריו, השוטרים השפילו את כל העצורים בהפגנה בחיפה

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרח בביתו בחיפה, היום
פרח בביתו בחיפה, השבועצילום: רמי שלוש

עורך דין שנעצר בהפגנה בחיפה התלונן היום (חמישי) למח"ש כי ראה שוטר יס"מ מתנהג באלימות כלפי פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח בזמן שהיה במעצר. עו"ד ענאן מוחמד עודה נעצר באותה הפגנה שבה נעצר פרח בסוף השבוע, ולדבריו, השוטר קילל את פרח, איים עליו, והכה אותו, גם בזמן ששכב על הרצפה. עודה ציין בעדותו כי מדובר באותו שוטר שנטען כי שבר את ברכו של פרח כששהה במעצר.

בנוסף, עודה העיד שהשוטרים נהגו גם בו באלימות, היכו אותו וקיללו אותו. לפי עדותו, לאורך בכל זמן שהותם בתחנה המשטרה, השוטרים לא חדלו מלקלל את העצורים בהפגנה, מנעו מהם מזון והשפילו אותם. עודה אמר כי שוטרים עצרו אותו בזמן ההפגנה, זאת על אף שהגיע לאזור כחלק טיול עם משפחתו. שני שוטרי מג"ב הכניסו אותו לניידת תוך שהם מכים אותו, ואז לקחו אותו לתחנת המשטרה בחיפה, כך לפי תלונה שהגיש במח"ש. עודה העיד ששוטרים צילמו אותו ועצורים אחרים שבזמן שהיו אזוקים. עוד אמר כי לאחר שביקש להעניק טיפול רפואי לעצור שדימם, צעק עליו אחד השוטרים ואמר לו: "אני ארביץ לך ואזיין אותך". לפי עדותו, השוטר שאיים עליו ואף הרים את ידו בכוונה להכות אותו, הוא שוטר היס"מ שעל פי החשד הכה את פרח.

מעצרו של פרח, במאי

עודה העיד שלאחר כמה דקות השוטרים הכניסו לאותו חדר עם פרח, יו"ר מרכז מוסאווא, וזה דרש לדעת מדוע העצור המדמם, בנו של פרח, לא מועבר לבית חולים. לדבריו, השוטר החשוד החל לקלל את פרח, דחף אותו והיכה אותו בידו וברגליו. כשפרח נפל לרצפה, השוטר בעט בו והמשיך לקלל אותו. כעבור כמה דקות, השוטר דרש מפרח לקום. פרח התלונן על כאבים ולא הצליח להתרומם, ובעקבות כך הרים אותו השוטר בכוח, דבר שגרם לו לצעוק בכאב – כך לפי העדות.

במח"ש ממשיכים לחקור את שוטר היס"מ, שנחקר כבר מספר פעמים בחשד לשבירת רגלו של פרח והכאת עצורים נוספים. כחלק מתנאי שחרורו ממעצר, הוא הורחק לשבוע מכל מתקן משטרתי ונאסר עליו לצור קשר עם מעורבים בתיק, ובהם חבריו ליחידה.

"פרח הוכה אל מול עיני מרשי, לאחר שהשוטרים תקפו והיכו את מרשי ואת שאר העצורים", אמרה עו"ד סאוסן זהר מעמותת עדאלה, "השימוש בכוח תוך השפלה וביזויים של העצורים מהווה יחס אכזרי, בלתי אנושי ומשפיל העולה לכדי עינויים ועומד בסתירה להתחייבויות של מדינת ישראל לאמנה נגד עינויים". עו"ד זהר דורשת כי במקביל לעדות שמסר בנוגע להתנהלות השוטר ביחס לפרח, תפתח חקירה על התנהלות השוטרים כלפי העצורים כולם.

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס השבוע לנסיבות פציעתו של פרח, ואמר כי "ההפגנה ביום שישי היתה לגמרי לא לגיטימית ואלימה בצורה חריגה". עם זאת, אמר כי "שוטרים צריכים לשמור על החוק". בטקס חנוכת יחידת משטרה בטירת הכרמל, דיבר אלשיך עם כתבים, ואמר להם כי מח"ש בודקת את נסיבות פציעתו של פרח, אך טרם מסרה למשטרה מידע על התנהגות פסולה מצד השוטרים המצדיקה צעד פיקודי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ