היועמ"ש הכריע: השר חיים כץ יועמד לדין בגין קבלת שוחד ומרמה

שר העבודה והרווחה חשוד שקיבל שוחד מהיועץ הפיננסי מוטי בן ארי. על פי החשד, בין השניים התפתחה מערכת יחסים של "תן וקח", במסגרתה כץ פעל להעביר חוק שהטיב עם בן ארי. עורכת דינו של כץ: השר תמיד פעל באופן ענייני ולטובת הציבור

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר חיים כץ בכניסה לישיבת הממשלה, בפברואר האחרון
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) לשר הרווחה חיים כץ כי הוא יועמד לדין בכפוף לשימוע, בהתאם להכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. כץ יועמד לדין בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. הוא חשוד שקיבל שוחד מאיש שוק ההון, מוטי בן ארי, ששימש כיועץ פיננסי של חברת אקוויטל, שהשליטה בה מיוחסת בשוק ההון לקובי מימון. גם לבן ארי יעמוד לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות דומות, וכן בגין עבירות של שימוש במידע פנים. ההחלטה התקבלה לאחר המלצה של פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי ופרקליט המדינה שי ניצן.

לפי החשד, בין כץ לבן ארי התפתחה מערכת יחסים של "תן וקח" בשנים 2015-2010, אשר כללה הענקת טובות הנאה שונות בין השניים. בן ארי נתן לכאורה לשר כץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות שלו, ובפרקליטות חושדים שבן ארי ניהל בפועל את התיק מבלי שכץ שילם לו על כך. לפי החשד, בן ארי המליץ לכץ לרכוש ניירות ערך של חברות בת של חברת אקוויטל, זאת תוך ניצול מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה.

בכתב החשדות נכתב כי "כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה. מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים. בנוסף, כשמונה כץ לשר, פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על-ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה".

כץ חשוד שבתמורה לסיוע של היועץ הפיננסי, פעל להעביר הצעת חוק שבן ארי ניסח בעצמו וביקש לקדם, ונועדה להיטיב איתו ועם אקוויטל. ההצעה, תיקון 44 לחוק ניירות ערך, נועדה לשנות את החובה המוטלת על בעלי שליטה בחברה ציבורית במקרה של חדלות פרעון. כץ הניח את ההצעה על שולחן הכנסת באוקטובר 2010 ונכנסה לספר החוקים לאחר שלושה חודשים. כץ ניהל דיונים אודות ההצעה בוועדת העבודה והרווחה שבראשותו, והזמין אליה את בן ארי כמומחה יחיד לנושא. כל זאת, תוך שהוא מסתיר מהוועדה את מערכת היחסים האישית והעסקית שביניהם. בן ארי הוצג כמומחה נטול אינטרס, למרות שהיה לו אינטרס עסקי ניכר בקידום ההצעה. בהודעת הפרקליטות נכתב כי "כל זאת עשה השר כץ בתמורה - לכאורה - לטובות ההנאה שהעניק לו בן ארי, תוך שהוא נוהג במשוא פנים ופועל בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין האינטרסים הפרטיים שלו".

במקביל, בוחנת הפרקליטות אם להגיש נגד כץ כתב אישום נוסף בגין חלקו בפרשת התעשייה האווירית. בפברואר האחרון הודיעה המשטרה כי גיבשה תשתית ראייתית בפרשה זו כדי להעמיד לדין את כץ בחשד לעבירות מתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים וכן עבירות נוספות.

מעו"ד נוית נגב המייצגת את כץ נמסר: "השר כץ ומוטי בן ארי הם חברים קרובים מאוד מזה שנים. הצגת הקשר ביניהם כיחסי שוחד היא שגויה ומופרכת. בכל פעולותיו כחבר כנסת ושר פעל חיים כץ באופן ענייני ולטובת הציבור, והדברים עוד יובהרו ויוכחו". לגבי החוק שקידם כץ, אמרה: "מדובר בחוק שחוקק בשנת 2010 בתקופת התספורות והוא ונועד לתקן עוול. החוק שומר על האינטרסים של המשקיעים הקטנים ומגן עליהם מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות. הניסיון להלביש על גבי החוק מניעים שאינם טהורים נועד לכישלון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ