אלוביץ' על הסיוע של נתניהו לבזק: אני מבין שהוא מוכן להתאבד בשבילי

בשיחה מ–2015 אמר בעלי בזק שהוא "חייב" לנתניהו, והתגאה שהסיקור המוטה בוואלה סייע לנתניהו לנצח בבחירות ■ נתניהו מכחיש ■ המשטרה בודקת קשר בין קוקה קולה לנתן אשל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוביץ'. תפס את יחסיו עם נתניהו כיחסי תן וקח

אני מבין שהוא מוכן להתאבד בשבילי — כך תיאר שאול אלוביץ' את הסיוע השלטוני שהעניק בנימין נתניהו לחברת בזק בשליטתו. הדברים נאמרו בקיץ 2015, זמן קצר אחרי שראש הממשלה ושר התקשורת אישר את המיזוג בין בזק לבין חברת הלוויין יס, לשביעות רצונו של אלוביץ'. איל ההון התגאה אז בכך שהטיית הסיקור באתר וואלה שבבעלותו לטובת ראש הממשלה סייעה לו לנצח בבחירות, והוסיף כי הוא "חייב" לנתניהו כיוון שהוא פועל למענו "נגד כולם".

הציטוטים הללו, כמו אחרים, מלמדים שאלוביץ' תפס את יחסיו עם נתניהו כיחסי תן וקח, וקשר בין הטיית הסיקור בוואלה לבין המחוות השלטוניות לבזק. ל"הארץ" נודע שבשיחות שהגיעו לידי החוקרים בתיק 4000 הזכיר אלוביץ' את מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, כמי שמופעל בידי נתניהו כדי לקדם את ענייני בזק. בשיחה שתועדה הביע בעל ההון חשש עמוק מהאפשרות שנתניהו יפסיק להיטיב עם החברה בשל פרסומים שליליים עליו בוואלה.

בחקירתו הכחיש אלוביץ' שדבריו התייחסו לפעולותיו של נתניהו, ועורך הדין ז'ק חן המייצג אותו מסר ל"הארץ" כי "מדובר בשברירי משפטים שאינם בהקשר הנכון ואינם מתייחסים לראש הממשלה". ואולם, במשטרה משוכנעים שהדברים מחזקים את אחד המרכיבים החשובים בתיק 4000 — הפעולות שנקט נתניהו, בהיותו הרגולטור בשוק התקשורת, לטובת בזק. אחת מהן היתה אישורה של עסקת בזק־יס, שבה רצה אלוביץ'. כפי שגילה תחקיר של אמיתי זיו ב־TheMarker, משרד התקשורת בראשות נתניהו ומקורבו פילבר קידם את העסקה בהליך מזורז. בחודשים שקדמו לאישור המיזוג נפגשו נתניהו ואלוביץ' כמה פעמים.

בפרשת בזק־וואלה אמנם אין "מספר יודע כל", עד אחד שיגולל בפני החוקרים את השתלשלות האירועים כולה, כמו בפרשת דוד ביטן למשל. ואולם לדברי מקור המכיר את פרטי החקירה, "כל אחד מהעדים מאיר זווית אחרת, והן מצטרפות לתמונת ראיות ברורה וחדה". פילבר סיפר לחוקרים על ה"השראה" שקיבל מנתניהו להיטיב עם אלוביץ'. עד המדינה ניר חפץ, שיעץ לבני הזוג נתניהו, סיפק זווית אחרת: הציפייה של ראש הממשלה ורעייתו שאלוביץ' יאפשר להם להתערב באופן מרחיק לכת בעבודה העיתונאית בוואלה.

מנכ"ל האתר, אילן ישועה, סיפק ראיות חד־משמעיות לכך שאלוביץ' התכוון לשחד את נתניהו, וראה בוואלה פלטפורמה לחלוקת טובות הנאה לבכירי השלטון. אדם המכיר את חומר הראיות תיאר את ישועה כמי ש"פרץ את תקרת הזכוכית של תיק בזק".

נתניהו בטקס יום ירושלים, בשבוע שעבר. פילבר סיפר לחוקרים על ה"השראה" שקיבל מנתניהו להיטיב עם אלוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

לצד עסקת השוחד לכאורה, עלה גם חשד לשיבוש הליכי חקירה: בשלהי 2016 הגיע חפץ לביתם של שאול אלוביץ' ורעייתו, איריס, בצפון תל אביב. באותם ימים החלו להתפרסם בכלי התקשורת דיווחים על חקירה עלומה נגד נתניהו, ובמעון ראש הממשלה העלו שתי השערות מרכזיות לגבי הרקע לה: קשרי נתניהו עם אלוביץ', או יחסיהם של בני המשפחה עם המיליארדר ג'יימס פאקר. בפגישה הזהיר חפץ את בני הזוג אלוביץ' מפני החקירה העתידית, ובסופה החליטו הנוכחים למחוק את תעבורת המסרונים ביניהם, ובה עדויות להטיית הסיקור בוואלה לטובת ראש הממשלה ורעייתו. זמן מה אחרי שחפץ עזב את ביתו של אלוביץ', הוזעק אליו בשעת לילה מנכ"ל וואלה ישועה, שנדרש אף הוא להעלים כל זכר למסרונים המפלילים.

לפי התשתית הראייתית שאספו החוקרים, ישועה הציג את עצמו כמשתף פעולה עם קשר השיבוש, אך למעשה שמר ברשותו את כל החומר המפליל. באותו שלב הודיע ישועה לעורך וואלה אבירם אלעד, שנכנס לתפקידו שבועות ספורים קודם לכן, כי שוט הצנזור הוסר מעל האתר, בלי להסביר מה הסיבה לכך. לדברי אדם המעורב בחקירה, "הדרישה לשבש זעזעה אותו, ולמעשה גרמה לו להפסיק לחלוטין לציית לדרישות של אלוביץ' להטות את הסיקור". לפי חומר הראיות בתיק, מסכת הלחצים של אלוביץ' על וואלה נמשכה גם לאחר מכן, בטענה שאם תיפסק הטיית הסיקור יחדל נתניהו להיטיב עם בזק, אך ללא הועיל. מקורבי אלוביץ' טוענים כי הוא עמד על כך שהסיקור באתר יהיה מאוזן והוגן ולא עשה בו שימוש פסול. עורך דינו חן מסר: "יובהר כי מר אלוביץ' מעולם לא פעל להטות סיקור בעבור איש. אנו מציעים להמתין עד לגמר החקירה. כשתתבהר התמונה יהיה ברור שלא נפל פגם במעשי מר אלוביץ'".

עוד נודע ל"הארץ" שהמשטרה בודקת בחודשים האחרונים קשרים בין קוקה קולה ישראל (החברה המרכזית לייצור משקאות קלים) לבין איש סודו של ראש הממשלה, נתן אשל. כפי שדיווח נתי טוקר ב־TheMarker, אשל קיבל בעבר יותר מחצי מיליון שקלים על שירותי ניהול מעמותת "דע אמת", שבראשה עמד מוזי ורטהיים, בעל השליטה בקוקה קולה, שגם היתה התורמת היחידה לעמותה. מטרתה המוצהרת של "דע אמת" היתה מאבק באנטישמיות, אך לפי דו"חותיה כמעט ולא היתה פעילה, והתשלום לאשל היה ההוצאה הגדולה ביותר שלה. אשל הכחיש אז כל קשר בינו לבין עסקיו של ורטהיים, שמת ב–2016, וכך גם קוקה קולה. מהחברה נמסר אתמול כי לא ידוע לה על כל חקירה או בדיקה שמתנהלת או התנהלה לגביה.

בינתיים חלפו יותר משנתיים מאז הגיעו למשטרה קצות החוט הראשונים בעניין ראש הממשלה, אך ההכרעה בתיקיו טרם נפלה. בפברואר אמנם המליצה המשטרה להעמיד את נתניהו לדין בתיקים 1000 ו–2000, אך מאז הם הוחזרו אליה לצורך השלמות חקירה לאור מידע חדש, שהגיע בעיקר מחפץ. איל ההון ארנון מילצ'ן צפוי להיחקר פעם נוספת בפרשת טובות ההנאה.

חפץ סיפק מידע חדש גם בנוגע לפרשת מעונות ראש הממשלה, שבמרכזה החשד למעשי מרמה של שרה נתניהו. גם בתיק זה צפויה המשטרה לערוך השלמות חקירה. בחודש שעבר התקיים משא ומתן להסדר עם נתניהו, שבו תשיב למדינה כסף ולא תועמד לדין, אך ללא הצלחה, לפי דיווחים כיוון שרעיית ראש הממשלה סירבה לשלם את הסכום הדרוש. בימים האחרונים התחדשו המגעים, ונראה שקבלת אחריות ופיצוי כספי מצד נתניהו היו עשויים להביא לסיום הסאגה, אך הסיכויים לכך אינם נראים גבוהים. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הקציב למגעים כמה ימים, ואם עד אז לא תושג הסכמה ההערכה היא שיוגש כתב אישום נגד נתניהו.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר הבוקר: "ראש הממשלה לא פעל לטובת אלוביץ׳ ובזקראש הממשלה נתניהו פעל תמיד משיקולים ענייניים ולא לטובת איש. כל ההחלטות שראש הממשלה נתניהו קיבל בעניין בזק התקבלו על פי המלצות של ועדות מקצועיות - לא תמורת סיקור חיובי ולא תמורת שום דבר אחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ