אחרי פרסום התיעוד: מח"ש תבדוק את התקרית שבה שוטר סטר לעצור ברהט

תושבים ברהט הפגינו מול תחנת המשטרה בעיר. התקרית התרחשה אתמול, לאחר עימותים בין התושבים לשוטרים שניסו לתת דו"ח לאדם שנהג עם רישיון לא בתוקף

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העימותים בין השוטרים לתושבי רהט, אתמול
העימותים בין השוטרים לתושבי רהט, אתמול

המחלקה לחקירות שוטרים תפתח בבדיקת התקרית שבה שוטר תועד כשהוא סוטר לאדם עצור ברהט, בזמן ששוטרים אחרים מחזיקים אותו. כ-200 מתושבים העיר הפגינו בשעות אחר הצהריים (שבת) מול תחנת המשטרה המקומית במחאה על התקרית.

תיעוד הסטירה

השוטר סטר לעצור אתמול, לאחר ששוטרים ניסו לרשום דו"ח לאדם נוסף שנהג עם רישיון פג תוקף. לפי המשטרה, האדם ניסה לברוח מהם ובהמשך תקף אותם יחד עם תושבים נוספים באלות ובאבנים. בעימותים נפצעו שני שוטרים, ושני תושבי רהט נעצרו ויובאו בפני שופט במוצאי שבת. לדברי המשטרה, העצור שהוכה התנגד למעצר. בנוסף נמסר שאחד השוטרים נפגע כתוצאה ממכת אלה שספג בגבו מהמתפרעים. טרם נמסר מה מצבו. מבית החולים סורוקה נמסר הבוקר כי שני השוטרים שנפצעו באורח קל שוחררו, וכי אף אחד מהם לא סבל משברים. מהמשטרה נמסר כי השניים סובלים מחבלות ויזדקקו לכמה ימי מנוחה כדי להחלים.

בסרטון, שצולם ככל הנראה לאחר העימותים, נראים כמה שוטרים מובילים עצור, כאשר שוטר אחר - בלבוש אזרחי וכובע משטרה - סוטר לו בחוזקה. בסרטון ארוך יותר שהתפרסם הבוקר, נראה השוטר נופל לקרקע לפני שסוטר לעצור.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב לסרטון וכתב בתגובה לציוץ כתב "הארץ": "הסרטון מעורר שאלות נוקבות כלפי התנהגות השוטר. יש לברר את התנהגותו גם בהיבט המשמעתי. ניתן פשוט לפנות כעיתונאי ולהציג את זה מבלי לעוות דברים שאמרתי ולהמציא תיזות שאין להן קשר לעמדותי. אני בעל האינטרס הכי גדול ששוטר אלים לא יישאר במשטרה".

בסרטון שצולם על ידי אחד השוטרים נראה אחד מהאנשים במכונית מקלל את השוטרים ואומר להם "משפחת אלעוברה אומרת לך - לך תזדיין". משפחת אלעוברה היא משפחה גדולה בעיר רהט. 

הסרטון שצילמו השוטרים

בהתייחס לעימותים בין השוטרים לתושבי רהט, המשטרה מסרה כי היא "רואה בחומרה רבה תקיפת השוטרים בבואם לבצע את עבודתם למען ביטחון הציבור, ואכיפת החוק תימשך ככל שתדרש ולמען האזרח הנורמטיבי ושומר החוק". המשטרה תגברה את כוחותיה ברהט בעקבות העימותים. 

עורכת הדין נטלי אוטן, המייצגת את הנהג, אמרה ל"הארץ" כי אתמול, כשהגיעה לייעץ למרשה לפני החקירה, ביקשה שיאפשרו לה לצלם את החבלות שלו בעקבות העימות עם השוטרים, אך אלו אסרו עליה. לטענתה הפצוע היה מגואל בדם בראשו.

אלה ואבנים שנמצאו בזירהצילום: משטרת ישראל

אמש שודר בחברת החדשות ראיון עם השר ארדן, שבו הוא אמר כי הוא "דוחה את הקביעה שיש אלימות במשטרה". לדבריו, "המשטרה היא הגוף היחיד שמוסמך להפעיל כוח לפי חוק, כדי לפזר הפגנה בלתי חוקית ולהגן על שלום האזרחים ולפנות צירים חיוניים. זו לא אלימות עד שמח"ש קבעה שמישהו נהג באלימות ואותו צריך להעמיד לדין".

עטא אבו מדעים, חבר עיריית רהט ויו"ר הועדה למניעת אלימות בעיר, מסר כי הוא "חרד על תקריות האלימות הן בעיר ובחברה הבדואית וקורא למשטרה לטפל בזה, אך בלי להפעיל כוח בעת מעצרים או בפיזור התקהלות".

ביום שישי בשבוע שעבר התקיימה הפגנה בחיפה, שבמהלכה נעצרו 21 בני אדם. אחד העצורים היה פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח, שאמר כי שוטר שבר את רגלו במעצר. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חקרה השבוע באזהרה שוטר בחשד שתקף את פרח במעצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ