פרקליט מחוז חיפה נענש בהתראה על אמירות מיניות כלפי כפופות לו

מנכ"לית משרד המשפטים הטילה על עמית איסמן את העונש הקל ביותר במדרג עבירות המשמעת ■ באחד המקרים, כששוחח עם פרקליטה על מתלוננת בתיק עבירות מין, שאל בקול מתמחה במשרד אם יש לה חוטיני מנומר, וכשהשיבה בשלילה, אמר לה: "את רואה? זו בחורה נורמלית"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית איסמן בכנס באוניברסיטת חיפה, בשנה שעברה
רויטל חובל

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, הטילה על פרקליט מחוז חיפה, עו"ד עמית איסמן, עונש של התראה על שתי אמירות מיניות כלפי כפופות לו. מדובר בעונש הקל ביותר במדרג של עבירות המשמעת.

ההתבטאות הראשונה המיוחסת לאיסמן נאמרה בשנת 2008, בעת ששימש כמנהל מחלקה. לפי משרד המשפטים, איסמן שוחח עם פרקליטה במשרד על תיק של עבירות מין, ובשלב כלשהו הסתובב אל מתמחה שהיתה בחדר ושאל אותה האם יש לה בארון חוטיני מנומר. כשהשיבה בשלילה, פנה העובד לפרקליטה שעמה שוחח ואמר לה: "את רואה? זאת בחורה נורמלית, היא לא מחזיקה דברים כאלה בארון". זאת, להשקפתו, בניגוד למתלוננת בתיק שבו טיפלה הפרקליטה. המתמחה, שהיום מתפקדת כפרקליטה הכפופה לאיסמן, העידה לאחר מכן כי אמירתו היתה בוטה והביכה אותה, אך לא חשבה שנועדה להטריד אותה מינית או לפגוע בה.

ההתבטאות השנייה המיוחסת לאיסמן נאמרה בעת שכיהן כפרקליט מחוז. פרקליטה שעבדה עם איסמן מסרה כי ביקשה להתייעץ עמו בנוגע לתיק שהסנגוריה לחצה עליה להביא לסיום בעסקת טיעון. על פי גרסתה, איסמן אמר לה: "את לא גבר, אין לך ביצים, נכון? כי כשאת גבר ומועכים לך את הביצים אז יש תחושה של כאב אבל יש גם תחושה של עונג, וזה מה שהסנגורית עושה לנו". הפרקליטה סיפרה לאחר מכן כי המשפט שאמר איסמן היה משתק, אך היא בחרה שלא להתלונן אז כיוון שמדובר היה במשפט אחד.

בשלב מאוחר יותר סיפרה הפרקליטה באגביות על התנהלותו הגסה של איסמן לתובעת בנציבות המטפלת בהטרדות מיניות, וזו שכנעה אותה לדווח על כך. בעקבות כך, נפתחה באוקטובר האחרון חקירה נגד איסמן כאשר היה יו"ר ועדת האתיקה של הפרקליטים.

בהחלטתה מתחה פלמור ביקורת על התנהלותו של איסמן, אם כי לא התייחסה לשאלה האם הוא ראוי לתפקידו כפרקליט מחוז שדן בין היתר בתיקי עבירות מין, נוכח ההתנהלות שנחשפה. "מדובר בהתבטאויות וולגריות ולא ראויות, שנאמרו על ידי מנהל לעובדות בדרג נמוך יותר (כראש צוות למתמחה, וכפרקליט מחוז לפרקליטה בדרג ביניים)", כתבה פלמור בהחלטתה. "שתי האמירות לא הופנו סתם כך לחלל החדר, אלא כוונו באופן אישי לעובדות, בצורת שאלה אינטימית ורגישה שאף אילצה את העובדות, בשני המקרים, להשיב להן".

"בנוסף, בשני המקרים, האמירות לא נאמרו במסגרת של שיחת חולין בין עובדים, אלא דווקא בהקשר של דיון מקצועי", כתבה עוד פלמור. "נוכח זאת, ובייחוד נוכח העיסוק הרגיש בפרקליטות בעבירות מין קשות וחריגות מאין כמותן, התנהלות במסגרתה משתמש מנהל בשיח המקצועי בדימויים גסים או בשאלות אינטימיות ישירות, שלא לצורך, ובאופן שניתן להימנע ממנו, היא התנהגות לא ראויה ולא הולמת שאין לקבל אותה במסגרת היחסים הנהוגים במקומות עבודה בכלל ובמשרד ממשלתי בפרט".

בעדותה של הפרקליטה, היא סיפרה על אמירות מיניות פוגעניות רבות מצד איסמן באוזני העובדות. היא תיארה התנהלות שגרמה אי־נוחות רבה לעובדות, לרבות אמירות כמו "סיימת לאונן לי במוח?", "אני מזיע במקומות שאני לא יכול להגיד לכם" ולעובדת בהיריון: "אני רואה שהאריה קפץ על הארנבת". הפרקליטה סיפרה על אמירות לא הולמות של איסמן גם בישיבות מקצועיות העוסקות בעבירות מין. כך, לדבריה, הוא נהג לגולל את העלילה בתיקי הטרדה מינית באוזני הפרקליטות תוך שימוש במלים "אני" ו"את", ובאחד המקרים אף שאל "איפה הוא תקע אותה". לחלק מהמקרים היתה הפרקליטה עדה בעצמה, ועל אחרים היא למדה מפי פרקליטות אחרות.

שתי האמירות שבגינן נענש איסמן גובו בעדויות תומכות, אך לא ידוע מה נקבע לגבי אמירות נוספות שעליהן סיפרה הפרקליטה שהתלוננה נגדו. נציבות שירות המדינה קבעה כי שתי האמירות הללו עולות לכדי התנהגות שאינה הולמת והמליצה להטיל על איסמן עונש של נזיפה או התראה. ההחלטה עברה לידי המנכ"לית פלמור, שערכה לאיסמן שימוע ובחרה בעונש הקל ביותר. משמעות ההחלטה היא כי איסמן לא יועבר מתפקידו. המנכ"לית לא פירטה מה גרסתו של איסמן לדברים, מלבד העובדה שהוא טען למניעים זרים מצד הפרקליטה שהתלוננה נגדו.

בחודש שעבר המליץ ראש אגף המשמעת בנציבות, גיא דוד, להעביר מתפקידה את הפרקליטה שהתלוננה נגד איסמן, כיוון שסירבה למסור לנציבות שמות של נפגעות אחרות. בדו"ח סיכום החקירה, מתח דוד ביקורת על התנהלותה וטען כי היא אינה ראויה לתפקידה. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן הודיע אהוד פראוור, ממלא מקום נציב שירות המדינה, כי החליט שלא להעביר אותה מתפקידה. הוא ציין כי בבדיקה שקיים "נמצא שאין שום התנהגות שמצדיקה המלצה על בחינת התאמתה לתפקיד או העברתה מתפקיד". 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מתחה ביקורת על העונש שהוטל על איסמן. לדבריה, "תובע בכיר שהתנהל בצורה לא הולמת ימשיך בעבודתו, בעוד הנשים שהתלוננו יאלצו להמשיך לסבול את נוכחותו. לאורך כל התיק היה חשש כי הנציבות לא התנהלה כמצופה ממנה וכי המתלוננות אינן מוגנות בפני מערכת הצדק, ואף עלה החשש כי המערכת מתנכלת למתלוננת בשל תלונתה. עובדות צריכות לדעת שאם עובד בכיר או זוטר ייצור סביבת עבודה לא הולמת, הוא לא יישאר בתפקידו. כל תוצאה אחרת מהווה פגיעה נוספת בעובדות, ופגיעה במאבק באלימות המינית במקומות העבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ