שקד מקדמת הקמת ועדה לצמצום הרשעות שווא והרחבת זכויות נחקרים

שרת המשפטים הודיעה כי תמנע צילום חשודים בבית המשפט ותאפשר להם להקליט חקירות. "החשודים, העצורים והנאשמים זכאים לזכויותיהם דווקא בשעה שהמערכת מתייצבת כנגדם", אמרה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, היום
שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, היוםצילום: פוטו מרסלו, דוברו

שרת המשפטים איילת שקד הכריזה היום (שני) על הקמת ועדה לצמצום הרשעות שווא בראשות שופט העליון לשעבר יורם דנציגר. בנאום שנשאה בכנס לשכת עורכי הדין באילת, הציגה את "רפורמת ההליך הוגן", שכוללת את הקמת הוועדה, חקיקה שתרחיב את זכויות הנחקר בהליך פלילי, וחוק שיחייב שמירה על ראיות עד שחרורו של האסיר. "זה זמן רב שההליך הפלילי בישראל דורש טיפול שורש", אמרה שקד.

בנאום התייחסה שקד לבעיות בהליכים הפליליים בישראל והודיעה כי בכוונתה למנוע צילום של חשודים בבתי המשפט. כמו כן, לדבריה תגיש בקרוב יחד עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן את חוק "ניהול חקירה", שבו יקבעו את זכותו של נחקר לשינה, זכות השתיקה והרחבת זכות היוועצות עם עורך דין, גם אם החשוד אינו עצור. לפי שקד, בכוונתה לאפשר לחשוד לערער על החלטה שלא לאפשר לו לפגוש את עורך דינו, וכן לאפשר לו להקליט את חקירתו. במקביל, שקד בוחנת לאפשר לעו"ד להתלוות לכל נחקר במהלך חקירתו. "חוק ניהול חקירה הוא בדיוק טיפול השורש הנדרש", אמרה.

בנוסף, שקד הודיעה כי בכוונתה לקדם חוק שיחייב שמירה של ראיות בעבירות פשע עד שחרורו של האסיר. כיום במקרים רבים שבהם ביקשה הסנגוריה הציבורית לקבל את החומר כדי לבחון הגשה של בקשה למשפט חוזר, הודיעה הפרקליטות והמשטרה כי ראיות רבות נעלמו. 

"זכותו של החשוד הישראלי לכבוד ולחירות נרמסת לא פעם תחת גלגלי מערכת המשפט הפלילי", אמרה שקד. "הזלזול החמור בזכויות חשודים ונאשמים הוא מחדל קשה ומתמשך. הוא נובע מהזנחה של שנים שיצרה ואקום; הוואקום הזה לא יכול להמשיך ולהתקיים עוד". לדבריה, "מרוב עיסוק בסוגיות המשטריות שחוק יסוד כבוד האדם וחירותו מעורר, ישנם תחומים משפטיים שלמים בהם שכחנו לעסוק. שכחנו לעסוק באדם עצמו, ושכחנו לעסוק בכבודו, ושכחנו לעסוק בחירותו". היא הוסיפה: "הזכות לכבוד ולחירות אינה מתקיימת רק בשעותיהם היפות של אזרחי המדינה; החשודים, העצורים והנאשמים זכאים לזכויותיהם דווקא בשעותיהם הקשות, בשעה שהמערכת כולה מתייצבת כנגדם". 

שקד התייחסה בנאומה לסיפור אמיתי אודות אדם שאותו כינתה "נאמן", ששימש בתפקידים שונים במערכת אכיפת החוק ושימש יועץ משפטי של גוף ציבורי. הוא נעצר בשש בבוקר לנגד עיניו של בנו בעל הצרכים המיוחדים, בחשד להפרת אמונים. לדבריה, המשטרה בחרה לדפוק על דלתו מוקדם בבוקר למרות שאינו מהווה סכנה לציבור ואין סכנה שיברח מחקירה. "עם עזיבתו את ביתו עזב גם את העולם הרגיל שכולנו מכירים ונכנס בשעריו של עולם החשודים, שכלליו שונים", אמרה שקד, "לעולם הקודם נאמן כבר לא יצליח לחזור". היא סיפרה שאשתו לא הפסיקה לבכות במשך ארבעה ימים, וביום החמישי התפרצה בה מחלה שהביאה למותה תוך שבועיים. "מאז עולמו של נאמן התמוטט. ברגע אחד הפך מאזרח רגיל לחשוד, הוא התאלמן ועתידו המקצועי לוט בערפל". שקד ציינה גם כי בעקבות החשדות נמנע ממנו מינוי לתפקיד שלו היה מיועד. לדבריה, החשדות נגדו תלויים כבר כמה חודשים וטרם ניתנה הכרעה. בתפקידה כשרת המשפטים, סיפרה, התוודעה לכך שסיפורו של נאמן אינו חד פעמי. 

השופט לשעבר יורם דנציגר, ב-2016צילום: אתר בתי המשפט

ועדת דנציגר תהיה הוועדה השנייה שמוקמת לצורכי בחינת הרשעות שווא. ב-1994 הקים שר המשפטים  דוד ליבאי ועדה בראשות השופט אליעזר גולדברג לבחינת המשקל של הודאה בהליך הפלילי והעילות לאישור בקשה למשפט חוזר. מרבית המלצותיה נותרו על הנייר. ב-2007 מינה שר המשפטים דניאל פרידמן ועדה בראשות פרופ' אהרן אנקר, לבחינת האפשרות של המדינה לערער על זיכוי. גם המלצות ועדה זו נותרו על הנייר. 

מלבד דנציגר יהיו חברים בוועדה גם דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה פרופ' אורן גזל אייל וכן נציגי הסנגוריה הציבורית והפרקליטות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ