מנדלבליט: מערכת אכיפת החוק נמצאת תחת מתקפה

היועץ המשפטי לממשלה אמר כי שורה של יוזמות חקיקה מנסות לפגוע במשטרה ובבית המשפט. על חקירות רה"מ: "המהירות אינה יכולה לבוא על חשבון האיכות והמקצועיות"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועמ"ש בכנס לשכת עורכי הדין, היום
רויטל חובל
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר הבוקר (השני) כי מערכת אכיפת החוק בישראל נמצאת תחת מתקפה. "בתקופה האחרונה ישנו לצערי מהלך המבקש לפגוע בעקרון עצמאות המערכת ואמון הציבור במערכת", אמר מנדלבליט בכינוס לשכת עורכי הדין באילת, "מתקפה זו נועדה לפגוע בשני העקרונות הבסיסיים ביותר לפעילותה התקינה של מערכת אכיפת החוק".

מנדלבליט מתח ביקורת על שורת יוזמות החקיקה הפרטיות הנוגעות להגבלת מערכת אכיפת החוק. "פגיעה בשיקול הדעת ובעצמאות מערכת אכיפת החוק איננה הדרך להגברת אמון הציבור במערכת אכיפת החוק. אני מתנגד לכל אחת מאותן ההצעות, ודאי לצבר ההצעות יחדיו".

"ניסיונות להחליש את בית המשפט העליון ואת גופי מערכת אכיפת החוק, יובילו להחלשת שלטון החוק במדינה בכלל ובתוך כך גם להחלשת ההגנות על מדינת ישראל בזירה הבינלאומית", התריע מנדלבליט, "עלינו להיזהר מפני סיסמאות שנשמעות תחילה קליטות ומשכנעות, אבל נועדו למעשה לכרסם באמון הציבור בגופים אלו".

על היוזמות להגבלת סמכויות בית המשפט העליון בהקשר של האירועים בעזה, אמר היועץ: "אנחנו נמצאים בעיצומה של לוחמת משפט נגד מדינת ישראל. פסק הדין של בית המשפט העליון בעניין הוראות הפתיחה באש בגבול רצועת עזה, משמשים חומת מגן נגד לוחמה משפטית וזאת מתוך הבנה שמדובר בבית משפט עצמאי ומקצועי, המקיים ביקורת אפקטיבית ועצמאית. שמירה על סמכויות בית המשפט העליון, חיונית לא רק במישור הפנים מדיני אלא גם במישור הבינלאומי".

בדבריו התייחס מנדלבליט להצעות "החוק הצרפתי", האוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן; חוק ההמלצות, שאושר בכנסת ואוסר על המשטרה לפרסם סיכומי חקירה; והיוזמה שפורסמה בשבוע שעבר להגביל את זכותה של הפרקליטות לערער על זיכויים.

על חקירות ראש הממשלה, אמר היועמ"ש: "אנו ערים לצורך לסיים את המלאכה בהקדם האפשרי ועושים כל שלאל ידנו כדי לסיים את שלב בירור מכלול העובדות הרלוונטיות במהירות האפשרית ולעבור לשלב קבלת ההחלטות. אולם המהירות אינה יכולה לבוא בשום אופן על חשבון האיכות והמקצועיות".

פרקליט המדינה שי ניצן שב ומתח ביקורת על ראש הממשלה לשעבר אולמרט, שמתח ביקורת על גורמי אכיפת החוק בספרו. "רק לאחרונה רגע לאחר שחרורו מהכלא, מצא לנכון להתראיין ברבים עבריין, ראש ממשלה לשעבר, תוך השתלחויות בוטות במערכת אכיפת החוק. כולם זכו אצלו לכינויים מבזים ומבישים. אדם אחד הוא בסדר גמור, הוא עצמו. אני גיניתי זאת עוד באותו היום, אבל הארץ לא רעשה ולא היתה שום מחאה על דבריו".

בכינוס הכריזה שרת המשפטים איילת שקד על "רפורמת ההליך הוגן", הכוללת חקיקה שתרחיב את זכויות הנחקר בהליך פלילי, ועדה לצמצום הרשעות השווא, וחוק שיחייב שמירה על ראיות עד לתום תקופת המאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ