השוטר שנחשד בהכאת ג'עפר פרח הוצא לחופשה כפויה לאור ממצאי החקירה נגדו

השוטר ל', שלדברי פרח שבר את רגלו, נחקר בשבוע שעבר במח"ש והורחק מהשירות. ההחלטה להשעותו התקבלה בעקבות התחזקות החשדות נגדו

נעה שפיגל
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'עפר פרח בביתו, בשבוע שעבר
נעה שפיגל
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה הודיעה היום (שני) כי השוטר שנחשד בהכאתו של ג'עפר פרח לאחר מעצרו בהפגנה בחיפה הוצא לחופשה כפויה. זאת, לאחר שהמחלקה לחקירות שוטרים העבירה למשטרה את ממצאי החקירה נגד השוטר ל', המחזקים את החשדות נגדו. ל' נחקר במח"ש בשבוע שעבר, ולאחר מכן הורחק מהשירות לכמה ימים. לפי הודעת המשטרה החקירה נגד ל' נמשכת, ובסיומה "תישקל נקיטת אמצעים מינהליים ו/או משמעתיים בהתאם". 

פרח, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים, סיפר כי שוטר הסיור ל' הכה אותו לאחר שנעצר בהפגנה נגד הרג הפלסטינים בגבול רצועת עזה. בדיון בהארכת מעצרו אמר כי בא להפגנה כדי לחפש את בנו, לאחר שהבין מסרטונים שתיעדו אותה ש"הדברים שם לא מתנהלים כמו שצריך", ונעצר ברחוב סמוך לאחר שכבר עזב אותה. בתחנת המשטרה, האשים, "הוא (ל') נכנס לי ברגל ושבר אותה". פרח הוסיף כי נאלץ להמתין זמן רב לטיפול רפואי, וכי שוטרים איימו על הצוות הרפואי שטיפל בו בבית החולים בני ציון.

ל' הכחיש שנקט נגד פרח באלימות, ושוטרים אחרים שהיו במקום הכחישו אף הם את הטענות. ואולם, עדויות נוספות תיארו יחס אלים שלו כלפי מפגינים שנעצרו. ענאן מוחמד עודה, שאף הוא נעצר בהפגנה, סיפר כי השוטר בעט בפרח בעודו שכוב על הקרקע, קילל אותו ואיים עליו. בנו של פרח, ביסאן, סיפר כי ל' הרים אותו בכוח ואז הפיל אותו. עמאר אבו קנדיל הוסיף כי אחרי שהעיר לל' על יחסו למפגינים, איים עליו השוטר וירק לעבר קבוצה של עצורים. עלי מוואסי טען כי ל' אמר לעצורים "היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם", כינה אותם "בני זונות" וירק לעברם.

עוד נמסר מהמשטרה היום כי "משטרת ישראל ממשיכה לחקור בימים אלו את ההתפרעות האלימה של המפגינים, שבמהלכה נעצרו 21 חשודים בגין הפרת הסדר הציבורי ועבירות נוספות, במטרה להגיע לחקר האמת".

פרח מסר בתגובה להודעת המשטרה: "שלושה שוטרים תקפו עצורים לעיני מפקדים ושוטרים אחרים. שניים מהם איימו על הצוות הרפואי בבית החולים בני ציון. אני מצפה מפיקוד המשטרה ומהדרג הפוליטי לשאת באחריות לתרבות השקר והאלימות הנהוגה במשטרה. המפכ"ל בעצמו ניסה לטייח ביותר מראיון אחד את האירועים בחיפה. אני מצפה ממנו, ממפקד המחוז, ממפקד תחנת חיפה וממפקד היס"מ להתנצל בפני כל העצורים שנעצרו והוכו והושפלו ללא בסיס משפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ