החוק שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות פלסטינים אושר בקריאה ראשונה

לפי ההצעה, בעתירות הנוגעות לגדה ידון מעתה בית המשפט המחוזי בירושלים, שבו מכהנת ראשת הוועדה להסדרת מאחזים. שקד: "זה צעד גדול לנירמול החיים ביהודה ושומרון"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, היום
איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, היוםצילום: פוטו מרסלו

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק שיזמה שרת המשפטים, איילת שקד, המפקיעה מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות של פלסטינים. לפי ההצעה, בעתירות ידון בית המשפט המחוזי בירושלים. כפי שדיווח "הארץ", באחרונה מונתה לשופטת בבית  המשפט חיה זנדברג, אשת אמונה של שקד שעמדה בראש הוועדה להסדרת מאחזים.

לפי הצעת החוק שגיבש משרד המשפטים, בית המשפט המחוזי יוסמך לדון בהחלטות מינהליות של הרשויות הישראליות בגדה בנושאי תכנון ובנייה, הגבלת כניסה ויציאה מהשטחים ובקשות חופש מידע. בנוסף, הוא ישמש ערכאת ערעור נגד צווי הגבלה ופיקוח שפרסמו בתי דין צבאיים. על פסקי הדין של המחוזי ניתן יהיה לערער לבית המשפט העליון, אך בג"ץ לא יהיה עוד הערכאה הראשונה שתדון בעתירות של פלסטינים.

"הכנסת עשתה היום צעד גדול לנירמול החיים ביהודה ושומרון", אמרה היום שקד. לדבריה, המהלך נועד להפחית את העומס על בית המשפט העליון, שנדרש כעת לטפל בכ-2,000 עתירות מדי שנה. "במהלך שאני מובילה כעת נוריד עוד עומס לערכאות נמוכות יותר", הוסיפה. שקד רואה בחוק דרך למחיקת הקו הירוק מבחינה משפטית ותיקון לאפליה נגד המתנחלים, שהתבטאה לדבריה בהוראות בג"ץ על פינוי עמונה ושכונת נתיב האבות.

באופוזיציה מתחו ביקורת על ההצעה. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בדיון במליאה: "זה חוק מסוכן ובעייתי. סמכותו של בג"ץ היא חלק מהביקורת על השלטון הצבאי בשטחים הכבושים, והעברת הסמכות היא בפועל מהלך של סיפוח". ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הוסיפה: "זה עוד חוק מבית היוצר של הבית היהודי, שממילא רוצים לעלות עם D-9 על בג"ץ. כל אלה שנלחמים בבג"ץ קמו פתאום והחליטו שהם רוצים להקל עליו. זו זריית חול בעיני הציבור, כדי שנחשוב שהסיפוח זה עניין נורמלי". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ