אהרן ברק: שקד מנסה למנות שופטים שחושבים כמוה גם אם הם לא 'מענטשים'

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אמר בשיחה עם סטודנטים "אני לא חיפשתי אף פעם מועמד שחושב כמוני" והתריע כי "אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאוד"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן ברק באוניברסיטת בר אילן, במארס האחרון
אהרן ברק באוניברסיטת בר אילן, במארס האחרוןצילום: דודו בכר

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק מתח אתמול (שישי) ביקורת על שרת המשפטים איילת שקד, ואמר כי להערכתו היא מנסה למנות שופטים שמחזיקים בעמדות דומות לשלה, ולא בהכרח את המועמדים הטובים ביותר. עוד התריע כי מגמות של פגיעה בבתי המשפט ובדמוקרטיות הליברליות באירופה בשנים הארונות מתרחשות כעת גם בישראל, וש"הקרקע מתחילה לרעוד". 

ברק התייחס לשאלת מינוי השופטים בשיחה עם סטודנטים למשפטים במכללת ספיר. "אני לא חיפשתי אף פעם מועמד שחושב כמוני, זה לא חלף בראשי. חיפשתי את המועמד הטוב ביותר, זה מה שחיפשתי", אמר והוסיף "אני יכול לתת לכם כמה דוגמאות של מועמדים שנבחרו ביודעי שהם לא חושבים כמוני. השופט חשין, אחד השופטים החשובים שלנו, גאון. דעותינו היו שונות לגמרי, אבל נלחמתי כדי שהוא ייכנס לבית המשפט העליון. השופט גרוניס. יכולתי לחוש את הדעות שלו אבל חשבתי שהוא שופט מצוין. הוא לא חושב כמוני, הוא לא 'מאנשינו', אבל ידעתי שהוא טוב ונלחמתי כארי שהוא יתקבל".

לדבריו, "יש לי תחושה שהשופטים שיושבים בוועדה לבחירת שופטים ממשיכים לחשוב ככה והם באמת מחפשים את המועמד 'המענטש' הטוב ביותר, בין אם הוא חושב כמוני ובין אם הוא לא חושב כמוני. לעומת זאת יש לי תחושה ששרת המשפטים למשל, היא מחפשת אם הוא חושב 'כמוני'. והיא מוכנה לדחוף אנשים שחושבים 'כמוני' גם אם הם לא 'המענטש'. אבל היא לא מצליחה אני מניח, אני בטוח שכל השופטים שלנו גם בתקופתה - אין לי טענות לגבי המינויים". 

ברק השווה בין מגמות לא ליברליות בפולין ובהונגריה לבין המצב בישראל. "אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאוד", אמר. "מה שקרה באירופה בשנים האחרונות - קורה אצלנו עכשיו. אנחנו חשבנו שכבר ברור לגמרי שזכויות אדם הן חשובות, כן אפשר להגביל אותן אבל כשזה מידתי, ושאין סכנה לביקורת שיפוטית ושאין סכנה לבתי משפט וכו' וכו'. ולפתע פתאום אנחנו מגלים שהקרקע מתחילה לרעוד". 

לדבריו, בית המשפט החוקתי של פולין היה "יוצא מן הכלל", אך היום הוא נהרס לחלוטין. "ההרס נעשה בחכמה. קודם כל מכניסים את האנשים שחושבים כמונו. יש מקום פנוי? כמונו. אחר כך מגבירים את הקצב ואומרים אתם יודעים מה, כל מי שהגיע לגיל X - החוצה. מכניסים חדשים. ואם יש צורך מגדילים את בית המשפט. ואז בסוף יש לנו בית משפט חוקתי 'שלנו', אין צורך בפסקת התגברות ואין צורך בכלום, משום שבית המשפט החוקתי שלנו יביא לכך שהחוקים שלנו יהיו חוקתיים. זו פולניה של היום. ולצערי הרב אני רואה את המגמה הזאת ממשיכה, היא תעבור למדינות אחרות".

ברק ציין שבית המשפט בישראל הצליח ליצור מערכות איזונים ראויות, וכי בית המשפט העליון שמר על רוח זו - אך כיום יש לה התנגדות. "הרוח הזאת (של בית המשפט, אב"ז) היא לא הרוח 'שלנו'. וכדי להתגבר עליה אנחנו צריכים לאפשר לרוח 'שלנו'", אמר נשיא העליון לשעבר. "אז איך עושים את זה? קודם כל ניקח את בית המשפט, נשתדל שהוא יהיה 'שלנו'. נמנה חברים 'שלנו'. אני חושב שהם לא הצליחו הפעם, המינויים אני לא חושב שהם מינויים 'שלנו', יאמר לזכותם של השופטים שהגנו עדיין על בית המשפט. אבל הסכנה הזאת קיימת, קודם כל נכניס את השופטים 'שלנו', אחר כך נוכל לקצץ בסמכויות של בית המשפט, ולאחר מכן לאחר שכולם 'שלנו' אנחנו נרחיב את הסמכויות האלה, והם יעבירו את כל החקיקה 'שלנו', וזו בעיה גדולה מאוד למעשה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ