המשטרה חוקרת חשד לביזוי דגל ישראל בהפגנה בחיפה

בסרטון מההפגנה נראה אדם חבוש בכאפייה מטיח את הדגל בקרקע. לאחר מכן, מפגין אחר דרך עליו לקול צהלות אנשים במקום. העונש המירבי על ביזוי הדגל עומד על שלוש שנות מאסר

נעה שפיגל
נעה שפיגל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשטרה פתחה היום (ראשון) בחקירת תקרית שבה נראו מפגינים מטיחים את דגל ישראל ברצפה ודורכים עליו, בחשד לביזוי הדגל. בסרטון מההפגנה, שנערכה ביום שישי האחרון בחיפה נגד פעולות ישראל ברצועת עזה, נראה מפגין עטוי בכאפייה חוטף דגל ישראל שהניפה מפגינה אחרת וזורק אותו על הקרקע. מיד לאחר מכן, מפגין אחר החל לדרוך על הדגל לקול צהלות מפגינים נוספים.

תיעוד המפגינים דורכים על הדגלקרדיט: רשת אתרי ניוזים

ביוני 2016  את הקנס על ביזוי הדגל ל-58,400 שקל, וזאת במקום קנס של 300 לירות שהיה נהוג עד אותו מועד. לפי התיקון לחוק, העונש המירבי על ביזוי הדגל עומד על שלוש שנות מאסר. 

בשנים האחרונות התרחשו כמה תקריות בהן נושא ביזוי הדגל עלה לכותרות. כך, בדצמבר 2016 של אלחנן אסתרוביץ' על הרשעתו, בין היתר בעבירה על חוק הדגל, לאחר ששרף את דגל המדינה בגבעת התחמושת. נגד אסתרוביץ' הוגש לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום ביולי 2012, שייחס לו שלושה אישומים על מעשים שביצע מתוך אידאולוגיה אנטי־ציונית. בין האישומים — הסגת גבול, השחתת פני מקרקעין בשל כתובות שריסס במוזיאון "יד ושם", שריפת דגל והשחתת אנדרטאות. בית משפט השלום הרשיע אותו וגזר עליו שישה חודשי מאסר בריצוי עבודות שירות, והמחוזי בירושלים דחה את ערעורו.

בית משפט השלום בתל אביב , צעיר מרמלה, בפגיעה בכבוד הדגל, לאחר שדחה את טענתו כי לא היה שותף ב-2014 לריסוס שני דגלי ישראל בצבע אדום ביפו, יומיים לפני יום הזיכרון וערב יום העצמאות. טענה נוספת, כי המעשה עצמו צריך להיחשב מחאה פוליטית, נדחתה גם כן. "בעולם המודרני משמש דגל הלאום כסמל המובהק ביותר של כבוד האומה ושל אחדותה", כתב השופט, ד"ר שאול אבינור, "פגיעה בכבוד הדגל הינה אפוא פגיעה מובהקת ברגשות כלל הציבור".

בנוסף, בנובמבר 2014 עצרה המשטרה את נטלי כהן וקסברג, אומנית שהעלתה לרשת סרטון שבו היא נראית כשברקע מושמע המנון "התקווה". במארס 2016 נעצר הפרפורמר והמחזאי אריאל ברונז, שעורר סערה בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ