רצח המנהל בטייבה: הנאשם היחיד הורשע בסיוע לרצח במסגרת הסדר טיעון

ואיל קעיק הודה שסייע לרוצח שזהותו לא ידועה לירות למוות ביוסף חאג' יחיא ב-2014, וירצה 16 שנות מאסר. משפחתו של חאג' יחיא התנגדה לעסקה: "פיקציה שנועדה להקל על בתי המשפט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קעיק בבית משפט השלום בפתח תקווה, ב-2014צילום: דודו בכר

הפרקליטות חתמה היום (ראשון) על הסדר טיעון עם ואיל קעיק, מפעיל מזנון בטייבה, שנאשם ברצח מנהל תיכון עמל בעיר יוסף חאג' יחיא לפני כארבע שנים. לפי הסדר הטיעון, קעיק הודה והורשע בעבירה של סיוע לרצח, כלומר שהוא סייע לאדם אחר, שזהותו לא ידועה, לירות במנהל. קעיק ירצה עונש של 16 שנות מאסר. שופטי בית המשפט המחוזי מרכז, רות לורך, צבי דותן ודבורה עטר אישרו את ההסדר, והטילו על קעיק לפצות את משפחת המנוח בסכום של 200 אלף שקל.

חאג' יחיאצילום: א-שמס

ההסדר נחתם אחרי שבמשך כמעט ארבע שנים התנהל המשפט, כשיעיק נמצא במעצר. בפרקליטות אמרו שקעיק ביקש לנקום על החלטתו של חאג' יחיא לאפשר פתיחת מזנונים נוספים בבית הספר, דבר שיפגע בהכנסתו. 

השופטים ביקרו בזירת הרצח ולאחר שמיעת הסיכומים בתיק, הציעו לצדדים להגיע לפשרה. הראיות נגד קעיק היו נסיבתיות, והתבססו בין היתר על סרטון מצלמות האבטחה שבו נראה הרוצח רעול פנים מגיע לבית הספר, הולך לחדרו של המנהל, יורה בו ונמלט מהמקום. חוות דעת שהגישה הפרקליטות הצביעה על דמיון בין ההליכה של האדם בסרטון לבין הליכתו של קעיק. מומחה מטעם ההגנה סתר את חוות הדעת הזו.

משפחתו של חאג' יחיא התנגדה להסדר. שני בניו של חאג' יחיא הגיעו לדיון היום בבית המשפט ואמרו שהם משוכנעים שיעיק הוא הרוצח. "האדם שיושב כאן באולם רצח את האדם הכי יקר לי אישית ויקר במערכת החינוך. האויב היחיד שהיה לאבי הוא הנאשם", אמר אחד מבניו של חאג' יחיא, אמיר, "אנו חיים בעולם שיכול להיות בו הכול, יכול להיות גם זיכוי בתיק. אבל הכרעה שיפוטית חייבת להיות כאן כדי שנדע על ידי צוות מקצועי מי רצח את אבא. העסקה היא פיקציה של נסיבות שלא ברורות לנו ונועדה כדי להקל על מערכת בתי המשפט בכתיבת הכרעת הדין והרשעה".

חאג' יחיא התמודד לראשות העיר טייבה ב-2006. בעיר סיפרו כי האיש היה מנהל ותיק מאוד שניהל את בית הספר בהצלחה. נכון לשנת 2014, למדו בבית הספר 1,000 תלמידים עם אחוז זכאות הנושק ל-70% - מהגבוהים במגזר הערבי אז. המגמה הבולטת בו היא של לימודי רפואה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ