ראש העיר חדרה חשוד כי פעל לטובת איש עסקים בתמורה לתמיכתו בבחירות

גנדלמן נעצר יחד עם שניים ממקורביו ואיש עסקים בכיר. בין היתר, הוא חשוד כי קידם הקמה של בית חולים סיעודי על ידי החברה שבבעלות איש העסקים. במסגרת החקירה ערכה המשטרה האזנות סתר לראש העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר חדרה בהארכת מעצרו, השבוע

ראש העיר חדרה, צביקה גנדלמן, נעצר הבוקר (שני) בחשד לעבירות שוחד בחירות, קבלת דבר במרמה, זיוף ועבירות נוספות. מדובר בעבירה שעונשה עד חמש שנות מאסר. גנדלמן חשוד כי פעל לטובת איש עסקים בתמורה לתמיכתו בבחירות. בית משפט השלום בראשון לציון הורה להאריך את מעצרו בשבעה ימים.

שלושה חשודים נוספים נעצרו, ובהם איש עסקים מקומי, נהגו של ראש העיר בבר אפללו, וראשת לשכתו, אורלי נגר. על פי החשד, העצורים פעלו במסגרת תפקידם כדי לקדם את עניינם של אחרים בניגוד לחוק. על פי החשד, אפללו הועסק על ידי גנדלמן כחלק מיחסי השוחד עם איש העסקים. גם בת הזוג של גנדלמן עוכבה לחקירה ושוחררה. מעצרם של כל המעורבים הוארך בשבעה ימים.

בן היתר, גנדלמן נחקר בחשד כי קידם הקמת בית חולים סיעודי שאותו היתה אמורה לבנות חברה בבעלותו של איש העסקים שנעצר בגבעת אולגה - חרף התנגדות התושבים - ככל הנראה בתמורה לתמיכה של איש העסקים ומקורביו בראש העיר. במסגרת החקירה, ערכה המשטרה האזנות סתר לגנדלמן.

"הוא אדם ישר כסרגל", אמר אחד ממקורביו של גנדלמן. "אין סיכוי שדבק בו רבב, הוא פשוט לא הטיפוס". גנדלמן ביקש ביוזמתו להתיר את שמו לפרסום. בהודעה שהוציא סנגורו, עו"ד ליאור אפשטיין, נכתב כי "לאור היותו של מרשי שליח ציבור אין מקום לחרושת השמועות. חלק מחובותיו המוסריות הוא שקיפות בכל היבט". הוא הוסיף כי "חובה לחקור וחובה לבדוק, שום אדם אינו מעל החוק - השאלה הקשה היא טיב המכשירים והכלים של חקירה. האוטומטיות של מעצר ויצירת הדהוד תקשורתי לא בהכרח נכונה לנו כחברה. אזרחי המדינה ותושבי העיר הם בעלי המניות האמיתיים וכלפיהם חלה החובה, ולהם הסמכות לבחור ולהחליט. במקום שהתשובה תלויה בניתוח משפטי לא בטוח שמעצר הוא כלי שמשרת פתרון נכון לציבור".

חשוד מרכזי בפרשה הוא איש עסקים מקומי שכיהן בעבר בתפקיד בכיר בעירייה. בשנת 2011 הוא הורשע במרמה, הפרת אמונים, ניסיון תקיפה ובעילה אסורה בהסכמה. שלוש שנים לאחר מכן זוכה מעבירות של זיוף וניסיון לקבלת דבר במרמה.

נגר חשודה בעבירה על חוק המחשבים, בין היתר על מסירת מידע כוזב, ככל הנראה במסגרת טיפול בבקשת חופש מידע. בית המשפט הורה להאריך את מעצרה בשבעה ימים. במהלך הדיון בכתה נגר בתא העצורים ואמרה: "אני לא יודעת מה הם מדברים איתי".

היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 ערכה לאחרונה חקירה סמויה בפרשה. הבוקר, בעקבות קבלת ראיות נוספות, הפכה החקירה לגלויה, ובמסגרתה נערכו מעצרים וכן חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של החשודים. החקירה מנוהלת בידי המשטרה, רשות המסים והפרקליטות.

גנדלמן היה בעבר קצין בכיר בצבא. הוא נבחר לתפקידו לפני כחמש שנים כמועמד של "יש עתיד" לאחר שראש העיר הקודם חיים אביטן הסתבך גם כן בחשד לעבירות שוחד, מרמה הלבנת הון ומיסוי. ביולי 2015 התיק נגד אביטן נסגר, ולפני כחצי שנה הוא מונה ליו"ר הרשות להתחדשות לאומית.

קודמו של אביטן, ישראל סדן, הורשע בשלוש עבירות של מתן שוחד ושתי עבירות של אי פרסום הסכמים קואליציוניים וריצה מאסר של ארבעה חודשים וחצי. סדן, שכיהן בעבר כמפקד מג"ב, נבחר בשנת 2003 כראש עיריית חדרה. כחודש לאחר הבחירות, פרשו שניים מחברי הקואליציה ועם פרישתם נותרה הקואליציה עם 9 חברים, לעומת 10 חברי אופוזיציה. סדן החליט לעשות כל מאמץ לייצב את הקואליציה העירונית, גם על ידי שימוש באמצעים בלתי חוקיים.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה כי "העירייה משתפת פעולה עם החקירה. העבודה חזרה לסידרה. לא ידוע לנו על מה וסביב מה החקירה". מפלגת יש עתיד הגיבה גם היא: "הנוהל ביש עתיד חד וברור: איש ציבור שנפתחה נגדו חקירה פלילית ישעה את עצמו מכל תפקידיו באופן מיידי וחברותו במפלגה תופסק עד לבירור העניין. אנחנו מקווים שהחשדות יתבררו כשווא".

חשוד מרכזי נוסף בפרשה הוא איש עסקים מקומי שכיהן בעבר בתפקיד בכיר בעירייה. בשנת 2011 הוא הורשע במרמה, הפרת אמונים, ניסיון תקיפה ובעילה אסורה בהסכמה. שלוש שנים לאחר מכן זוכה מעבירות של זיוף וניסיון לקבלת דבר במרמה.

מעצר ראש עיר בסמוך למועד הבחירות המקומיות מחייב אישור של ראש אגף החקירות והמודיעין של המשטרה וכן של פרקליט המדינה, זאת מחשש כי מדובר בניסיון של יריבים פוליטיים להביא למפלתו. גם במקרה זה, התקבל אישור של הגורמים הללו כיוון שהבחירות לרשויות המקומיות צפויות להתקיים באוקטובר הקרוב.

השתתף בהכנת הידיעה: חיים לוינסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ