אם עוכבה עם בנה הפעוט עד 1:00 בלילה כי שרפה דגל ישראל

לדברי מ', תושבת באר שבע, בנה בן השלוש וחברו רבו בגלל הדגל והיא שרפה אותו כדי להפסיק את המריבה. הסנגוריה הציבורית: מדובר בהתעמרות ועיכוב בלתי חוקי של פעוט

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המשטרה עיכבה בחודש שעבר אם חד־הורית מבאר שבע יחד עם בנה בן השלוש עד השעה 1:00 בלילה. זאת, בחשד כי שרפה את דגל ישראל, בהתאם לחוק האוסר פגיעה בסמלי המדינה. התקרית אירעה בעיר העתיקה בבאר שבע וגררה ביקורת חריפה מצד הסנגוריה הציבורית על התעמרות ועיכוב בלתי חוקי של הפעוט, שהתלווה לאמו לחדר החקירות ושהה עמה בתחנת המשטרה במשך שלוש שעות.

לדברי האם, היא הציעה לשוטר שעצר אותה כמה פתרונות כדי למצוא סידור לבנה, אולם הוא דחה אותם והציע הצעה שלא יכלה ליישם. המשטרה מסרה מנגד כי "ניתנה לחשודה הזדמנות הולמת למסור את הילד למשמורת של מבוגר אחראי". בשבוע שעבר סגרה הפרקליטות את התיק לאחר שהתרשמה כי לאם לא היתה כוונה לפגוע בדגל.

התקרית התרחשה ב-14 באפריל, סמוך לשעה 21:00, בעיר העתיקה בבאר שבע. בשעה זו הלכה מ', ערבייה תושבת שכונה ד' בעיר, עם בנה הפעוט וחברו ברחוב. לדבריה, השניים רבו על דגל ישראל שהיה ברשותם, וכדי להפסיק את המריבה היא שרפה את הדגל. בעקבות זאת דיווחו עוברי אורח למשטרה על התקרית, וניידת נשלחה למקום. השוטרים הודיעו לאם כי הם מעכבים אותה לחקירה בחשד לפגיעה בדגל המדינה והתנהגות פרועה במקום ציבורי.

לטענת האם, בשלב זה היא ביקשה מהשוטר לאפשר לה ללכת לחברתה ולהשאיר אצלה את בנה, אך השוטר סירב ודרש שהחברה תבוא בעצמה למקום ותיקח את הילד. לטענת מ', היא הסבירה לשוטר שחברתה בהיריון והיא אינה יכולה לבוא ולאסוף את בנה. לדבריה, היא הציעה שיעברו בדרך לתחנה אצל החברה כדי שתוכל להשאיר אצלה את הבן, אולם גם להצעה זו סירב השוטר.

בשלב זה נלקחה מ' יחד עם בנה לתחנת המשטרה והשניים שהו שם במשך שלוש שעות. לאחר מכן שוחררה האם בתנאים מגבילים. לדברי מ', לא היה ברשותה כסף למונית, והיא צעדה עם בנה כמה קילומטרים עד לביתם, במשך שעה וחצי. התיק הועבר לפרקליטות כדי שתחליט אם להגיש כתב אישום, והיא סגרה אותו לאחר שהתרשמה כי "נסיבות העניין אינן מצדיקות כתב אישום".

"לא ניתן לחלוק על כך שאין ולו חשש קל שבקלים שמעשיה של מ' מסכנים את שלומו או ביטחונו של אדם, של הציבור או את ביטחון המדינה", כתבה עורכת דינה של מ', תמוז אבו אל־היג'א, במכתב תלונה למפקד תחנת באר שבע. "רק מתוך אטימות לב ותוך מעילה בתפקידו לדאוג לשלום (כל) הציבור ולהרגשת ביטחונו של (כל) אדם יכול שוטר לדרוש מאשה להתלוות עמו לתחנת המשטרה לאלתר בשעת לילה, כשהיא אם יחידנית המטפלת בפעוט בן שלוש כדי להיחקר על שריפה של דגל". הוסיפה. במשטרה ענו לאבו אל־היג'א כי אי אפשר לערוך בירור, משום שההליך הפלילי עוד לא הסתיים באותו שלב.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בפתח הדברים, לא נוכל שלא לתהות כיצד, על פי החשד, מגיעה אם למצב שבו היא שורפת את דגל ישראל לעיני בנה הקטן באמצע הרחוב — זאת בפראות ולעיני כל". עוד נמסר כי "בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה על אשה השורפת דגל ישראל בבאר שבע, שוטרים הגיעו למקום ועיכבו את האשה לחקירה בחשד לעבירות של פגיעה בדגל המדינה והתנהגות פרועה במקום ציבורי. טרם עיכובה לתחנה, ניתנה לחשודה הזדמנות הולמת למסור את הילד למשמורת של מבוגר אחראי. זאת, כדי למנוע את הבאתו לתחנת המשטרה עמה מלכתחילה. עם תום חקירתה במשטרה שוחררה החשודה בתנאים מגבילים, ותיק החקירה הועבר לעיון והחלטת הפרקליטות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ