עורך הדין שהתכתב עם השופטת פוזננסקי-כץ יינזף במסגרת הסדר טיעון

לפי ההסדר, דרגת השכר של עו"ד ערן שחם שביט תורד למשך שנה והוא לא ישמש כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות לניירות ערך בתשעת החודשים הקרובים. לאחר מכן יוכל לשוב לתפקידו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחם שביט בבית משפט השלום בתל אביב, בפברואר
רויטל חובל

נציבות שירות המדינה חתמה היום (שלישי) על הסדר טיעון עם עו"ד ערן שחם שביט, התובע מפרשת המסרונים שהתכתב באופן חריג עם השופטת רונית פוזננסקי-כץ. לפי ההסדר, שחם יינזף ודרגת השכר שלו תרד למשך שנה. כמו כן, במהלך תשעת החודשים הקרובים הוא לא ישמש כיועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות לניירות ערך, אלא עורך דין במחלקה, תפקיד אותו יתחיל למלא מחר. לפי ההסדר, בתום התקופה יוכל שחם שביט לשוב לתפקידו הקודם ולייצג את הרשות בבתי המשפט.  

עוד סוכם בין הצדדים, כי ניתן יהיה לשקול הקלה נוספת על שחם שביט, במקרה שיבקש זאת לאחר מתן גזר דינה המשמעתי של השופטת פוזננסקי-כץ. בחודש שעבר ביקש התובע מטעם שרת המשפטים איילת שקד, שאול גורדון, מבית הדין המשמעתי לשופטים לגזור על השופטת רונית פוזננסקי כץ השעיה מתפקידה השיפוטי למשך שנה ולא לאפשר לה לעסוק בתיקים פליליים במשך שנתיים. 

בית הדין המשמעתי לשופטים הרשיע את פוזננסקי-כץ בעבירות אתיקה, ובהן התנהגות שאינה הולמת את מעמדו של שופט והפרה של כללי האתיקה לשופטים, במסגרת הסדר טיעון. בהרכב השופטים שדן בעניינה ויכריע בעונש מכהנים הנשיא בדימוס אשר גרוניס, שופט העליון ניל הנדל, וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן. טרם נקבע מועד שבו יינתן גזר הדין.

עורך דינו של שחם שביט, עודד סבוראי מסר בתגובה: "חומרי החקירה, לרבות תכתובות הווטסאפ המלאות, שכנעו את הנציבות ואת פרקליטות המדינה, כי קיים פער משמעותי בין האופן בו הצטיירו הדברים בתקשורת לבין מה שקרה במציאות. להשקפתנו, בבסיס ההסדר עומדת ההבנה, כי עו"ד שחם שביט הינו עובד מדינה מסור וערכי, שלצד חתירתו לקיים חקירות ביעילות, העניק תשומת לב מיוחדת לזכויות הנחקרים. אני משוכנע שעם חזרתו לעבודה, ישוב עו"ד שחם שביט לממש את שליחותו החשובה והרגישה".

במסגרת פרשת המסרונים, התפרסמה ההתכתבות בין השופטת לחוקר הרשות לניירות ערך בעניין פרשת בזק-וואלה (תיק 4000) בפברואר. שחם-שביט כתב לפוזננסקי כץ: "לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך השיב שחם-שביט: "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

למחרת הפרסום נחשפה התכתובת המלאה בין השניים, ששפכה אור חדש על המסרונים. התכתובות החדשות העלו כי השניים לא התכוונו לדיון הפומבי, אלא למפגש מקדים עם נציגי המשטרה. מהפרסום הראשון ניתן היה להסיק כי השניים ביקשו להציג מצג שווא לפרקליטי החשודים ולמשתתפים בדיון. עם זאת, מהתכתובת המלאה התברר כי השניים תיאמו עמדות בוויכוח פנימי עם חוקרי להב, שאליהם כוונה ההפתעה המבוימת. מהתכתובות ניתן להבין כי השניים חתרו לקצר את מספר ימי המעצר של חלק מהחשודים, בניגוד לעמדת נציגי המשטרה.

עניינה של פוזננסקי כץ עמד גם בפני נציב תלונות הציבור על השופטים, אליעזר ריבלין, שנמנע מהמלצה על הליך פלילי והמליץ להעמידה לדין משמעתי. לדברי ריבלין, השופטת פגעה באמון שניתן בה והפרה את כללי האתיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ