"אין צורך להזמין עדים, אני מודה" |

תושב חיפה הורשע ברצח נהג הסעות ובניסיון רצח של רב בעיר ממניע לאומני

מוחמד שינאווי, בן 21, קטע את דיון בית המשפט ופירט את העבירות שביצע, ובהן רצח נהג ההסעות גיא כפרי ופציעת יחיאל אילוז. "אני מבין מה פירוש ההגנה של אי שפיות, ואני לא טוען לה", אמר

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרדף אחר שינאווי בחיפה, בינואר
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע היום (שלישי) את מוחמד שינאווי, בן 22 תושב העיר, ברצח גיא כפרי ובניסיון רצח של הרב יחיאל אילוז בחודש ינואר האחרון. זאת, לאחר ששינאווי החליט במהלך דיון להודות בכל פרטי כתב האישום שהוגש נגדו. בכך, שינאווי הורשע בעבירות על רקע לאומני, ובשימוש בנשק למטרות טרור ובעבירות נוספות. 

הדיון שהתקיים היום היה אמור לכלול חקירת עדים ולקיחת תצהירים, ואולם לאחר שנקבע מועד נוסף לחקירות אמר שינאווי: "אין צורך להזמין עדים, אני מודה בכתב האישום". בית המשפט יצא להפסקה, בסיומה אמרה עורכת דינו של שינאווי כי הציעה לו לדחות את הדיון בכמה ימים על מנת שיחשוב על תשובתו וכי הוא לא רצה בדחייה. "אני רוצה להשיב כעת לאישום", אמר שינאווי, והודה בכל העבירות שיוחסו לו.

"אני מבין עברית ויודע לכתוב ולקרוא בעברית", אמר. "קראתי את עובדות כתב האישום עד הסוף ואני מודה בכל עובדות כתב האישום. גם עורכת הדין שלי הקריאה בפני את כתב האישום", אמר שינאווי לשופטים רבקה פוקס, יחיאל ליפשיץ ואורית וינשטיין.

"בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שנשאתי נשק ואני משיב שכן", הוסיף שינאווי. "בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שיריתי ב-3 בינואר באדם שהיתה לו חזות יהודית דתית בשם יחיאל שצעד ברחוב העצמאות, ואני מודה שיריתי לעברו. לא זוכר כמה יריות, יותר משתיים-שלוש. בית המשפט שואל אותי אם אני מודה שעברתי לזירה אחרת בגשר הגיבורים ואני משיב שכן...", המשיך שינאווי לפרט באוזני בית המשפט.

"בית המשפט שואל אותי אם אני יודע שהוא נפטר (כפרי) ואני משיב שכן. עשיתי את זה בכוונה. יריתי בו כי חשבתי שהוא יהודי. כן. בית המשפט אומר לי כי העבירות המיוחסות לי הן רצח בכוונה תחילה של המנוח כפרי ואני מאשר את זה", אמר שינאווי והוסיף שהוא מאשר גם שירה בכפרי ובאילוז מתוך מניעים דתי, לאומני ואידיאולוגי. בסוף דבריו הוסיף: "אני מבין מה פירוש ההגנה של אי שפיות, ואני לא טוען לה".

בית המשפט הסביר לנאשם כי יש מקום לחשוב פעמיים לפני שיודה, ואולם שינאווי התעקש ואמר: "זה מובן מה שבית המשפט אומר. אני מבקש להשיב היום לכתב האישום".

בינואר הוגשו כתבי אישום נוספים נגד שני חבריו - איהאב יוסף, בן 21, וחאלד אבו כליב בן, 22,  בגין סיוע לאחר מעשה. סנגורו של שינאווי, עו"ד ראפת אסדי, התפטר לאחר שהבטיח כי אם יתברר שמניעיו לאומניים יפסיק לייצגו.

על פי שב"כ, שינאווי ביצע את הירי "באופן מכוון כלפי יהודים, באמצעות רובה 'קרלו' שהיה ברשותו". שינאווי הגיע אל העיר התחתית בחיפה, עקב אחרי הרב יחיאל אילוז, ירה בו ופצע אותו קשה. כאשר זיהה אשה יהודייה נוספת, ירה גם לעברה. בהגיעו לאזור הגשר ברחוב הגיבורים, בסמוך לשעה 10:00, הבחין שינאווי בגיא כפרי כשהוא צועד לבדו. שינאווי התקרב לכיוונו ואחרי שהשתכנע שהוא יהודי ירה מספר יריות לעברו, כשנשקו מוסתר בתיק, והרג אותו. 

יוסף שינאווי, אביו של הנאשם, אמר בינואר ל"הארץ" כי הוא לא יודע מה קרה לבנו. "אני לא מבין למה הוא עשה את זה. אמרתי שיבדקו אותו פסיכיאטרים. אני חי פה בארץ ישראל. זאת המדינה שלי. 37 שנה אני עובד עם אבא שלי בירקות בנווה שאנן. כל החיים שלי בירקות. חייתי עם יהודים, אכלתי אצל יהודים, ישנתי אצל יהודים, איך הוא עשה לנו דבר כזה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ