המשטרה עיכבה לחקירה תושב ערערה בחשד שדרך על דגל ישראל בהפגנה בחיפה

בסרטון מההפגנה נראה אדם חבוש בכאפייה מטיח את הדגל בקרקע ואדם אחר דורך עליו. המשטרה הודיעה כי החשוד, בן 23, נחקר בחשד להשחתת הדגל

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בחיפה, ביום שישי האחרון
נעה שפיגל
נעה שפיגל

המשטרה עיכבה לחקירה תושב ערערה בחשד שדרך על דגל ישראל ביום שישי האחרון בהפגנה בחיפה נגד פעילות ישראל ברצועת עזה. מהמשטרה נמסר: "מדובר בחקירה שנפתחה לאחר שהובא לידיעת המשטרה סרטון בו נצפים מספר חשודים חוטפים את דגל המדינה מידיה של מפגינה, משליכים על הרצפה ודורכים עליו". בהודעת המשטרה נכתב כי החשוד, בן 23, נחקר בחשד להשחתת הדגל.

בסרטון שעליו הסתמכה המשטרה נראה מפגין עטוי בכאפייה חוטף דגל ישראל שהניפה מפגינה אחרת וזורק אותו על הקרקע. מיד לאחר מכן, מפגין אחר החל לדרוך על הדגל לקול צהלות מפגינים נוספים. לסרטון שעליו הסתמכה המשטרה:

תיעוד המפגינים דורכים על הדגלקרדיט: רשת אתרי ניוזים

ביוני 2016 עדכנה ועדת הפנים של הכנסת את הקנס על ביזוי הדגל ל-58,400 שקל, וזאת במקום קנס של 300 לירות שהיה נהוג עד אותו מועד. לפי התיקון לחוק, העונש המירבי על ביזוי הדגל עומד על שלוש שנות מאסר. 

בשנים האחרונות נעצרו כמה בני אדם בחשד לביזוי הדגל, וב-2016 העלתה בדיקת "הארץ" כי האכיפה במקרים כאלה אינה אחידה. אלחנן אסתרוביץ, חרדי תושב ירושלים, הורשע ב-2014 בעבירה על חוק הדגל לאחר ששרף דגל ישראל, לצד עבירות אחרות. בהמשך נגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות. אסתרוביץ הורשע גם בהסגת גבול ובהשחתת פני מקרקעין בשל כתובות שריסס במוזיאון "יד ושם" והשחתת אנדרטאות מתוך אידיאולוגיה אנטי־ציונית. בתי המשפט המחוזי והעליון דחו את ערעוריו על ההרשעות.

בבספטמבר 2016 בית משפט השלום בתל אביב הרשיע את עאדל אמסיס, צעיר מרמלה, בפגיעה בכבוד הדגל, לאחר שדחה את טענתו כי לא היה שותף ב-2014 לריסוס שני דגלי ישראל בצבע אדום ביפו, יומיים לפני יום הזיכרון וערב יום העצמאות. טענה נוספת, כי המעשה עצמו צריך להיחשב מחאה פוליטית, נדחתה גם כן. "בעולם המודרני משמש דגל הלאום כסמל המובהק ביותר של כבוד האומה ושל אחדותה", כתב השופט, ד"ר שאול אבינור, "פגיעה בכבוד הדגל הינה אפוא פגיעה מובהקת ברגשות כלל הציבור".

בנוסף, בנובמבר 2014 עצרה המשטרה את נטלי כהן וקסברג, אומנית שהעלתה לרשת סרטון שבו היא נראית עושה את צרכיה על דגל ישראל כשברקע מושמע המנון "התקווה". במארס 2016 נעצר הפרפורמר והמחזאי אריאל ברונז, שעורר סערה בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ" כשסירב לרדת מהבמה ונעץ דגל בישבנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ