סייעת בגן בפתח תקוה חשודה שהטיחה תינוקת על מזרן ושכבה עליה עד שמתה

על גופה של הפעוטה לא התגלו סימני אלימות, ובתחילה העריכו גורמי רפואה שמתה מוות טבעי. סרטון ממצלמת אבטחה, שהצוות חשב שלא עבדה, חשף את מעשי הסייעת. מעצרה הוארך בשבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סייעת בגן ילדים בפתח תקוה חשודה שהטיחה באלימות תינוקת, נשכבה עליה וצפתה בטלפון הנייד שלה — עד שהתינוקת נחנקה למוות. המקרה אירע באמצע החודש שעבר. על גופה של הפעוטה, יסמין וינטה בת שנה וחודשיים, לא נמצאו סימני אלימות, ולכן בתחילה העריכו גורמי רפואה שמתה מוות טבעי. ואולם, בצו חיפוש שהוצא לגן אותרה מצלמת אבטחה שצוות הגן חשב שלא עבדה, ובה נמצא תיעוד המקרה. מעצרה של הסייעת, תושבת ארעית בת 23 מאוקראינה, הוארך אתמול (רביעי) בחמישה ימים.

יסמין וינטה

בסרטון ממצלמת האבטחה נראית הסייעת מרימה את הפעוטה ביד אחת לעבר מזרן המונח על הרצפה ומשליכה אותה בחוזקה לעברו, כשפניה נחבטות בו. הסייעת סחבה תינוק נוסף והשכיבה אותו לצד התינוקת. לאחר מכן, היא כיסתה את כל גופם בשמיכה ונשכבה עליהם. כשהתינוקת החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שהפסיקה לנוע.

אמה של אחת הפעוטות בגן אמרה ל"הארץ": "אנחנו מזועזעים ודורשים לראות את תצלומי האבטחה של הסייעת. קשה לנו להאמין מרוב שזה אכזרי". לדברי האם, "אתה מפקיד את האוצר הכי גדול שלך בחיים אצל מישהו בידיים וסומך עליו — ואז מגלה שהוא הרג את הילד שלך. זה לא נתפס".

בנוסף לסייעת נעצר ונחקר שאר צוות הגן — המנהלת, בת 50 מפתח תקוה, וסייעת נוספת, תושבת ארעית בת 33. השתיים שוחררו בתנאים מגבילים. בסרטוני האבטחה נראים יותר מעשרה מקרים שבהם נראו שתי הסייעות נוהגות באלימות כלפי תינוקות בגן. 

שר העבודה והרווחה חיים כץ הודיע אתמול כי הוא בוחן הצבת מצלמות אבטחה בכל המסגרות הטיפוליות לגיל הרך. בהודעת המשרד צוין שבשנים האחרונות נפתחו מאות תיקים בגין אלימות מצד אנשי צוות כלפי קטינים בגני ילדים ובמעונות יום, ו–90% מהם נסגרו מחוסר ראיות. לפי כץ, הצבת המצלמות בגני ילדים תספק מצד אחד מענה למחסור בראיות, ומצד שני תגן על הצוותים מפני תלונות שווא.

המועצה לשלום הילד מסרה בתגובה: "לא ייתכן שילדים ימשיכו להיות הפקר במדינה. משרד הרווחה חייב לתת את הדעת על העובדה שעיכוב הצעת החוק הממשלתית היא בבחינת דיני נפשות של ממש. חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות הוא חוק מציל חיים". במועצה הוסיפו כי "הגיע זמן שמדינת ישראל תפסיק להזניח את שלומם, בריאותם, התפתחותם ולפעמים אף את חייהם של הילדים הפגיעים ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ