18 חודשי מאסר נגזרו על שני מטפלים שהתעללו בקשישים בבית אבות בחיפה

מטפל שלישי מ"נאות כיפת הזהב" יישלח לתשעה חודשי מאסר. האחות האחראית על המחלקה הסיעודית תרצה שישה חודשי עבודות שירות. ארבעת העובדים הורשעו בהסדר טיעון

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי נאות כיפת הזהב שהורשעו בהתעללות בבית משפט המחוזי בחיפה, היום
הנאשמים בבית המשפט המחוזי בחיפה, היום: מאחור משמאל: אבו אחמד, קייס וגוסקוב. מקדימה: שניידר ובנהצילום: רמי שלוש

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (חמישי) עונשי מאסר על ארבעת העובדים שהורשעו בהתעללות בזקנים סיעודיים בבית האבות נאות כיפת הזהב בעיר. בית המשפט גזר עונש של 18 חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשים על תנאי על המטפלים חוסאם אבו אחמד ואנדרי קייס, ותשעה חודשי מאסר בפועל ושישה חודשים על תנאי על המטפל פיטר גוסקוב. בנוסף גזר בית המשפט שישה חודשי מאסר על האחות האחראית במחלקה הסיעודית, אינסה שניידר, שאותם היא תרצה בעבודות שירות.

בנוסף, אבו אחמד ייאלץ לפצות נפגעת אחת ב-15 אלף שקל ונפגעת נוספת ב-7,000 שקל. קייס ישלם פיצויים בסך 12 אלף שקל לנפגעת אחת ו-3,000 שקל לנפגע נוסף. גוסקוב ישלם פיצויים בסך 5,000 שקל לנפגעת אחת ו-3,000 שקל לנפגעת נוספת.

העונשים שנגזרו על הארבעה נמוכים בהשוואה לעונשים שאותם ביקשה הפרקליטות. המדינה טענה כי העונש הראוי לאבו אחמד הוא בין חמש לשבע שנות מאסר, לקייס בין ארבע שנים וחצי ושש שנים וחצי, לגוסקוב בין שנתיים לארבע, ולשניידר בין חצי שנה לשנת מאסר.

השופט אמיר טובי ציין בגזר הדין כי התחשב בכך שהנאשמים הודו, שלא היו להם הרשעות קודמות ושהוגשו לגביהם תסקירים חיוביים של קצין המבחן. השופט הוסיף כי יש להביא בחשבון גם "את החשיפה התקשורתית של הפרשה, אגב ציון שמם של הנאשמים, עוד בטרם הוגש נגדם כתב אישום. אין ספק כי פרסום זה הכפיש את שמם והפך אותם מטרה לבוז ושנאה מצד רבים ובכך העצים את סבלם מעבר לסבל הנגרם מעצם הגשת כתב האישום".

עורך דינו של גוסקוב מטעם הסניגוריה הציבורית, ליאור בר זוהר, מסר: "בית המשפט קיבל את מרבית טענותינו והתייחס בהחלטתו למצוקת כח האדם הקשה בבית האבות, שאילצה את המטפלים, להפעיל כוח רב מהנדרש. פיטר לקח אחריות על חלקו בפרשה והביע צער עמוק. אנו מקווים שהפרשה תביא סוף סוף את המדינה לקחת אחריות על הפיקוח על בתי האבות כדי לדאוג שהטיפול שהקשישים מקבלים יהיה נאות".

עו"ד לאוניד פרחובניק, שייצג את קייס מטעם הסניגוריה הציבורית, הוסיף: "מדובר בפרשה כואבת. עם זאת, חלקו של אנדריי בפרשה היה קטן יחסית והוא לקח אחריות והביע צער על חלקו. לצערי גם במקרה זה, כמו במקרים דומים, המדינה בחרה להעמיד לדין רק את הש"ג ולא הדרג הניהולי".

עורכת דין של אחת ממשפחות הזקנים שנפגעו, יוליה שנקר, מתחה ביקורת על גזר הדין: "מדובר בעונש מקל על גבול המחפיר, כשמדובר בהתעללות בחסרי ישע שתועדה במספר הזדמנויות וצולמה. אין לי ספק כי למרות קלות העונש במישור הפלילי, בתי המשפט האזרחיים יעשו צדק עם המשפחות ויפסקו סכום כסף משמעותי שאף שלא יוכל להוות נחמה או כפרה למשפחות ולנפגעים, אך יהוו סימן אזהרה לכל העוסקים בתחום וירתיעו מהתעללות שכזו בחסרי ישע".

גם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מתח ביקורת על העונשים. "אני מכבד את בית המשפט אבל חייבים לומר כי העונש קל מדי ומעביר מסר של חולשה והכלה כלפי תוקפי חסרי ישע", אמר. לדברי שמולי, "גם העובדה שהמנהלים והבעלים, שהכל קרה תחת אחריותם, ויצאו בלא כלום מכל הפרשה, היא לא נורמלית. גם משרד הבריאות חייב לעשות חשבון נפש נוקב, שום דבר ממה שהבטיח לתקן מאז חשיפת ההתעללות באופן שערורייתי כמעט ולא קרה".

העובדים הורשעו בפברואר האחרון בהסדר טיעון בכתב אישום מתוקן. המטפלים אבו אחמד, קייס וגוסקוב הורשעו בהתעללות בחסר ישע על ידי אחראי ובתקיפה בנסיבות מחמירות, וקייס הורשע גם באיומים. האחות שניידר הורשעה בהפרת חובה של אחראי, הזנחת מושגחים והפרת חובת דיווח. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה על העונש.

המדינה הגיעה להסדר הטיעון עם הנאשמים לאחר הליך גישור ארוך ובשל קשיים ראייתים שהתגלו בתיק. לפי הפרקליטות, המדינה התחשבה בגילם המתקדם ובמצבם הרפואי של נפגעי העבירה בהחלטתה להגיע להסדר טיעון בתיק.

כתב האישום נגד ארבעת העובדים הוגש במארס בשנה שעברה. בכתב האישום המתוקן תוארו כמה מקרי התעללות. בין היתר, לפי כתב האישום, גוסקוב הכה מטופלת ברגליה כדי ליישר אותן על מנת להוריד את מכנסיה ולהחליף לה חיתול. בנוסף, כתב האישום מתאר כי גוסקוב נהג להשתמש במנוף המיועד להעברת מטופלים ממיטתם לכסא גלגלים כדי לרחוץ מטופלת כבדת משקל במקלחת, והשאיר אותה באוויר במשך עשר דקות.

העובדים נעצרו לאחר פרסום תחקיר של חדשות 2, שבו הוצג תיעוד של העובדים במוסד מכים, משפילים ומקללים זקנים סיעודיים ששהו בו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ