היועמ"ש: הצבת מצלמות בגני ילדים עשויה לפגוע בפרטיות

מנדלבליט התנגד לנוסח הצעת החוק בנושא בשל חשש לדליפת החומרים המצולמים, והדיון בה בוועדת השרים נדחה. כ-250 בני אדם הפגינו בתל אביב בקריאה להגביר את הפיקוח על הפעוטונים

יהונתן ליס
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בתל אביב בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה בגן ילדים, הערב
יהונתן ליס
לי ירון

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (ראשון) בשבועיים את הדיון על הצעת החוק שתאפשר הצבת מצלמות מעקב בגני ילדים, בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לנוסח ההצעה. הוועדה החליטה כי בשבועיים הקרובים יפעלו משרדי הממשלה הרלוונטיים לאתר נוסחה מוסכמת לחוק, שתקודם בהמשך. בתוך כך, כ-250 בני אדם הפגינו הערב מול קרית הממשלה בתל אביב בקריאה להציב מצלמות מעקב בפעוטונים, ולהסדיר את הפיקוח על הפעוטונים הפרטיים.

הצעת החוק, שיזמה ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), לא תאפשר להורים או לגורם אחר לעקוב בזמן אמת אחרי הנעשה בגני הילדים, אלא נועדה להקים מאגר צילומים המתעד את המתרחש בהם. הדבר ייספק למשטרה, באישור שופט, ראיות בדיעבד לעבירה שבוצעה בגן ויסייע בהרשעת התוקפים. בהצעה נקבע כי המצלמות יותקנו בכל פעוטון שיש בו לפחות שלושה פעוטות, בין אם הוא בבעלות פרטית או בפיקוח המדינה. שר העבודה והרווחה יקבע תקנות לגבי אופן התקנת המצלמות, מסירת המידע בדבר קיומן, המידע הנשמר בהן ואופן שמירת הצילומים ואבטחתם.

מנדלבליט מסתייג מנוסח ההצעה בשל הפגיעה האפשרית בצנעת הפרט והקושי למנוע דליפת מידע ממאגר הצילומים שיווצר. עם זאת, היועץ הבהיר כי הוא עשוי לתמוך בנוסח אחר שיסייע למנוע פגיעה בפעוטות. הצעת החוק המקורית בנושא מורה על הצבת המצלמות במוסדות בהם שוהים חסרי ישע, בהם קשישים. לפי הערכות, אחד מהשינויים שיוכנסו להצעה הוא הצבת מצלמות בפעוטונים בלבד, שם לא תמיד ניתן לגבות עדות או להסתמך על עדויות שנגבו עבור הרשעה. 

לפי הצעת החוק, בשנים האחרונות נפתחו בישראל מאות תיקים בגין אלימות של אנשי צוות כלפי קטינים בגני ילדים ובמעונות יום, ו-90% מהם נסגרו בשל חוסר ראיות. "ישנם מקרים בהם כלפי חלק מהחשודים נפתחו שניים או שלושה תיקי חקירה שנסגרו בכל פעם מחדש, בדרך כלל בשל הקושי לספק ראיות מספקות", נכתב בהצעה. "במקרים של התעללות בחסרי ישע, במיוחד, המצלמות עשויות להיות הראיה היחידה שיכולה להביא לכדי הרשעה, בשל אי יכולתם של הקטינים וחסרי הישע להביא את הסיפור בעצמם ולתאר את שנעשה בהם". גם שר העבודה והרווחה חיים כץ הודיע בשבוע שעבר כי הוא בוחן הצבת מצלמות אבטחה בכל המסגרות הטיפוליות לגיל הרך. לפי כץ, הצבת המצלמות בגני ילדים תספק מצד אחד מענה למחסור בראיות, ומצד שני תגן על הצוותים מפני תלונות שווא.

ההפגנה בתל אביב בעקבות מותה של הפעוטה יסמין וינטה בגן ילדים, הערבצילום: מוטי מילרוד

לפי דו"ח שגובש בלשכה המשפטית של הכנסת, הצבת מצלמות בפעוטונים אסורה בחוק האזנות סתר, וגורמת לפגיעה בפרטיותם של המצולמים. חוק האזנת סתר אוסר על האזנה לשיחה ללא הסכמת אחד מהצדדים. עם זאת, על קושי זה ניתן ככל הנראה להתגבר באמצעות הסתמכות על הסכמת הורי הפעוטות. לפי דו"ח הלשכה המשפטית, הקלטה קולית בשטח הגן עשויה לתעד גם שיחות שהילדים אינם צד להן, ולכן הסכמת ההורים אינה יכולה להכשיר את התיעוד המלא. 

מבדיקה משווה שערכה הלשכה המשפטית התברר כי באיחוד האירופי אין כיום חקיקה העוסקת במישרין בהתקנה של מצלמות מעקב והנושא כפוף להוראות שנקבעו בחקיקה העוסקת בהגנה על המידע האישי. ברובן המוחלט של המדינות שנסקרו לא קיימת כלל חקיקה העוסקת במישרין בהצבת מצלמות מעקב במעונות ובגני ילדים והחקיקה בנושא עוסקת בעקרונות הצבת מצלמות המעקב. בארה"ב, חוק האזנת הסתר חל רק על האזנה לשיחה קולית ואינו אוסר הצבה ושימוש במצלמות מעקב שאינן מתעדות שמע. בבריטניה נקבע כי הפעלת מצלמות מעקב תעשה רק בהסכמת כל מי שפרטיותם עלולה להיפגע כתוצאה מכך. בצרפת הותרה הצבת מצלמות אך השימוש במידע שהן אוספות כפוף להנחיות רגולטיביות בנושאי הגנת המידע. גם באוסטרליה הצבת מצלמות מעקב מוסדרת בחוק האוסר על תיעוד פעילות פרטית, אלא אם כן ניתנה הסכמה מפורשת של כל המתועדים בה.

"מדובר בפריצת דרך", אמרה שאשא ביטון לאחר החלטת השרים לדחות את הדיון. “אני מאמינה שנוכל להגיע לנוסח מוסכם שכל הצדדים יוכלו לחיות איתו ולבצע את המהפכה הנדרשת הזאת לצד קידום חוק הפיקוח על מעונות היום שאנו מובילים". לדברי שאשא ביטון, יו"ר הועדה לזכויות הילד בכנסת, רוב התיקים שנפתחו במשטרה בנושא נסגרים עקב הקושי להוכיח את החשדות כלפי תוקפי פעוטות או קשישים, משום שלא ניתן לגבות או להסתמך על עדויותיהם. ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שהגיש בעצמו הצעת חוק דומה בעבר, מתח ביקורת על הקואליציה. “מזה כשנתיים ההצעה הזאת תקועה", אמר והוסיף, “מרוב הגנה על הפרטיות נוצר אבסורד וביטחונם של הילדים הופקר לחלוטין. עלה בידי להוכיח לממשלה שלא ניתן להגיע להרשעות בלי מצלמות מאחר שילדים בגיל הזה פשוט לא יכולים להעיד".

מהמועצה לשלום הילד נמסר: "הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא ביטון להצבת מצלמות במסגרות לגיל הרך היא חשובה בפני עצמה ובוודאי כצעד מקדים להצעה להסדרת הפיקוח והרישוי על מסגרות לגיל הרך. מדובר בהצעה מאוזנת שלצד ההגנה על שלומם וביטחונם של הילדים הפגיעים ביותר, גם תשמור על פרטיות הילדים והצוות החינוכי בגן ותימנע ממערכת יחסים מנוכרת. כל התמהמהות מצד הממשלה היא על חשבון ביטחונם, שלומם ובריאותם של הילדים בגיל הרך".

במקביל, בהפגנה מול קרית הממשלה בתל אביב נשאו המוחים שלטים שעליהם נכתב "חינוך מלידה כי הילדים שלנו לא נולדים בני שלוש" ו"לא ננוח עד שיקודם חוק הפיקוח". יו"ר איגוד הגנים הפרטיים, עו"ד קרן אוחנה איוס, אמרה בהפגנה: "המטרה שלנו היום היא ליצור יותר מודעות ויותר עניין בחוק הפיקוח בקרב ההורים. המקרה הקיצוני הזה לצערי לא הפתיע אותנו. אנחנו רוצים שמשרד החינוך ייקח תחת חסותו את הילד מיום שנולד וייקבע קריטריונים למי יכול להפעיל גן ילדים פרטי.  זה אבסורד שכל אחד יכול לעשות את זה".

בתוך כך, בעקבות החשד לרצח הפעוטה בידי סייעת בגן בפתח תקוה הודיע היום איגוד מנהלי המחלקות לחינוך ברשויות המקומיות כי האיגוד דורש לחוקק מיידית חוקי עזר להחלת פיקוח עירוני על הגנים הפרטיים. יו"ר האיגוד, אבי קמינסקי, פנה הבוקר לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה כי יקדם באופן מיידי חקיקה לפיקוח על גני ילדים ומסגרות חינוכיות בכל הגילאים. לדברי קמינסקי, "מזה תקופה ארוכה מועברת פעם אחר פעם אחריות המדינה לגופים פרטיים, כחלק ממדיניות רבת שנים לכלכלה חופשית. האחריות שלנו כחברה היא למנוע מקרים מסוג זה. האחריות המקצועית שלנו כמנהלי אגפי חינוך היא לדאוג כי כלל ילדי מדינת ישראל ישהו במסגרות המפוקחות על ידי משרד החינוך בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ