נתניהו העיד לראשונה בתיק הצוללות

מטעמו של נתניהו נמסר כי הוא "פירט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בנושא". עדותו נמשכה כחמש שעות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוקרי המשטרה בפתח מעון רה"מ, הבוקר
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר היום (שלישי) לראשונה עדות במסגרת חקירת פרשת הצוללות (תיק 3000). נתניהו מסר את עדותו לחוקרי היחידה הכלכלית של המשטרה (יאל"כ) אשר הגיעו הבוקר למעון ראש הממשלה. העדות נמשכה כחמש שעות.

עדותו של ראש הממשלה היא שלב אחרון לפני סיכום חקירת התיק המתמשכת כבר למעלה משנה וחצי, ולקראת מתן ההמלצות לגביו. לדברי גורמים במשטרה, יש כוונה להמליץ על הגשת כתבי אישום נגד החשודים המרכזיים בפרשה. את החקירה מנהל אותו צוות חוקרים שחוקר גם את פרשת בזק-וואלה (תיק 4000). בסופו של דבר החליטו החוקרים לגבות מראש הממשלה גרסה באשר לפרשת הצוללות, ולדחות את החקירה בתיק 4000 למועד אחר, שייקבע בקרוב.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר, "ראש הממשלה נתניהו מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פירט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים". 

הפרשה נפתחה בבדיקה פלילית בנובמבר 2016, והומרה לחקירה פלילית תוך שלושה חודשים. החקירה מתמשכת כבר למעלה משנה וחצי ומלווה על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, המרכזת את כל החקירות נגד ראש הממשלה. פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהירו בשנה האחרונה מספר פעמים שראש הממשלה אינו חשוד בפרשה. 

בעקבות עדותו של עד המדינה מיקי גנור, ששימש כנציג חברת המספנות הגרמנית תיסנקרופ, נחקרו עד כה באזהרה במסגרת הפרשה בין היתר ראש חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש הסגל לשעבר של נתניהו דוד שרן, המשנה לראש המל"ל לשעבר אבריאל בן יוסף ושני מקורביו של ראש הממשלה, יצחק מולכו ודוד שמרון. שמרון ייצג את גנור בחתימה מול טיסנקרופ, ולפי ההסכם ביניהם היה אמור לקבל עמלה בגובה מיליוני שקלים אם עסקת הצוללות תצא לפועל. מולכו חשוד שפעל בניגוד עניינים בכך שפעל לבקשתו של גנור לקידום עסקאות כלי השיט השונות, כחלק מתפקידו המדיני. השניים מכחישים את החשדות נגדם.

במסגרת פרשת בזק-וואלה צפויים החוקרים לעמת את נתניהו עם עדותו של עד המדינה ומקורבו לשעבר, ניר חפץ, שסיפק למשטרה מסרונים והקלטות מפלילות על יחסי תן וקח שהתקיימו ביניהם. בין היתר צפוי נתניהו להישאל על מסרונים ששלחה רעייתו שרה לאיריס אלוביץ', רעייתו של שאול אלוביץ', שבהם היא כורכת את עסקת בזק־yes לסיקור של בני הזוג באתר וואלה. חקירתו האחרונה במסגרת התיק נערכה לפני כחודשיים וחצי.

בחודש שעבר נחשף ב"הארץ" כי בשיחה מ-2015 אמר בעלי בזק שהוא "חייב" לנתניהו וכי "אני מבין שהוא מוכן להתאבד בשבילי", בבואו לתאר את פעולותיו של נתניהו עבור חברת בזק בשליטתו. בשיחה שתועדה הביע אלוביץ' חשש עמוק מהאפשרות שנתניהו יפסיק להיטיב עם החברה בשל פרסומים שליליים עליו באתר וואלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ