השרה שקד מקדמת: קנסות בסך 1,500 שקל יוטלו על צרכני זנות

שרת המשפטים איילת שקד הציגה תזכיר חוק, שלפיו מי שיעבור עבירה חוזרת בתוך שלוש שנים יקבל קנס בסך 3,000 שקל. מחשש לקשיים באכיפה נגד צרכני זנות, שקד בחרה בהליך מינהלי על פני פלילי

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכניסה לישיבת ממשלה, בחודש שעבר
שקד בכניסה לישיבת ממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

המדינה תקדם הטלת קנסות בסך 1,500 שקל על צרכני זנות – כך הודיעה שרת המשפטים איילת שקד. לפי תזכיר החוק שהציגה שקד ושהפיצה היום (רביעי), עבירה חוזרת שנעברה בתוך שלוש שנים מהעבירה הראשונה תכפיל את סכום הקנס שיוטל על צרכן הזנות. מי שקיבל את הקנס יוכל לבקש להישפט, ובית המשפט יהיה רשאי להגדיל את סכום הקנס ל-14,400 שקל.

לפי התזכיר, הקנסות ייכנסו לתוקף שנה לאחר פרסום החוק כדי לאפשר למדינה להיערך, להעניק שיקום לנשים בזנות ולהכין צעדי הסברה וחינוך. שקד אמרה כי תזכיר החוק אינו האמצעי העיקרי לטיפול בזנות, אלא חלק מתוכנית שהיא מתכוונת להביא לאישור הממשלה בחודשים הקרובים. לפי שקד, התוכנית תעניק בין היתר מענה טיפולי ובריאותי לנשים בזנות ולצרכני זנות, בניית תוכניות שיקום לנשים בזנות, הקמת דירות חירום, מרכזי גמילה ומרפאות מין.

אשה בזנות בדרום תל אביב, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

"היום אנחנו מעבירים מסר, סחר בנשים וצריכת זנות הם מחוץ לתחום", אמרה שקד בדיון שהתקיים בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות של הוועדה לקידום מעמד האשה של הכנסת. לדברי שקד, "צריכת זנות היא דבר פסול מוסרית ופוגעני שמחפיץ את גופן של הנשים בישראל. הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר, ובכך נטפל בחודשים הקרובים".

תזכיר החוק יחול על צריכת זנות מבגירים, מכיוון שצריכת זנות מקטינים היא כבר עבירה פלילית. שרת המשפטים, בהסכמת שר הרווחה, תוכל להמיר את הקנס לצרכני זנות באמצעי חלופי כמו סדנה טיפולית-חינוכית למניעת צריכת זנות. התזכיר יחול כהוראת שעה למשך חמש שנים, וילווה במחקר אשר יבחן את השפעתו, את האופן בו נאכפת העבירה, וצעדים נוספים.

שקד בחרה במסלול של אכיפה מינהלית במקום אכיפה פלילית, כך שצרכן זנות לא ייחשב לעבריין עם כתם פלילי, זאת מחשש לאי אכיפה. שקד הביעה תמיכה בהטלת קנסות בהליך מינהלי כבר לפני כשנה, בניגוד לעמדת ועדה שמינתה כדי לבחון את סוגיית הפללת צרכני הזנות. שקד אמרה אז כי היא רואה קושי גדול בהליך פלילי נגד צרכני זנות. שקד סברה כי יש להעדיף ענישה באמצעות קנס מינהלי, בדומה לעבירה של אי חגירת חגורה.

כאשר יצאה הוועדה לדרך לפני כשנתיים וחצי, היתה כמעט תמימות דעים כי צריכת זנות בישראל צריכה להיות עבירה פלילית. מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, סברה כי קנס לא יבייש את צרכני הזנות. עם זאת, המשטרה תמכה בקנס כעונש הרצוי. "למשטרה לא יהיה שיתוף פעולה לא מהלקוחות ולא מהנשים, הפן הראייתי יהיה קשה", הסביר הנציג שלה בוועדה. בנוסף, נציגי המשטרה והפרקליטות הביעו חשש שהפללת הלקוחות תיעשה בסופו של דבר באמצעות הנשים בזנות והן יצטרכו להביא את הראיות. "אשה שנמצאת בזנות לא מעוניינת לשתף פעולה עם המשטרה", אמרה אז עו"ד רחלי זוארץ מפרקליטות המדינה.

בצעד נוסף במאבק בזנות, ועדת החוקה של הכנסת אישרה אתמול לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שתאסור פרסום מודעות גיוס לזנות. הצעת החוק תאפשר לקנוס מפרסמים ב-226 אלף שקלים - הקנס הגבוה ביותר לפי חוק העונשין. על פי ההצעה, העונש המקסימלי על פרסום המודעות יעמוד על שלוש שנות מאסר ובמקרים שבהם המודעה תיועד לגיוס קטינות וקטינים, העונש יעמוד על חמש שנות מאסר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ