כתב אישום נגד שרה נתניהו: פעלה להשיג במרמה מימון לארוחות במאות אלפי שקלים

שרה נתניהו נאשמת במרמה שיטתית במעון הרשמי בירושלים במשך כשנתיים וחצי, "תוך ניצול מעמדה כרעיית ראש הממשלה". לצדה נאשם גם סמנכ"ל המשרד המושעה עזרא סיידוף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו בדיון בבית הדין האזורי לעבודה, ב-2015

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, בגין מרמה שיטתית במעון ראש הממשלה בהיקף של מאות אלפי שקלים. בכתב האישום נטען כי נתניהו "פעלה תוך ניצול מעמדה כרעיית רה"מ". לצדה נאשם גם סמנכ"ל המשרד המושעה עזרא סיידוף.

בכתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בירושלים, מיוחסות לנתניהו עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים. היא חשודה גם במעורבות בפרשה 4000, תיק בזק-וואלה, בקבלת שוחד והפרת אמונים, יחד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בני הזוג נתניהו במעונם, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

סיידוף עומד לדין בגין שורת פרשות שנתניהו נחקרה בחשד למעורבות בהן, אך נסגרו כיוון שלא היו די ראיות למודעות של נתניהו למעשי המרמה. הוא מושעה מתפקידו מאז ספטמבר 2015, אך ממשיך לקבל שכר מלא. סעיפי האישום נגדו הם קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים ועבירות שונות של זיוף.

"במעשיהם המתוארים הנאשמים בצוותא חדא, טענו טענות שבעובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, בכתב, בעל פה ובהתנהגות, כאשר הם יודעים שהדבר אינו אמת, וכשאינם מאמינים שהוא אמת", נטען בכתב האישום, המתפרש על פני 22 עמודים וכולל 83 עדי תביעה, ביניהם עובדים רבים במעון ובמשרד ראש הממשלה, ביניהם גם ניר חפץ והחשמלאי פחימה שהתיק נגדו נסגר מחוסר עניין לציבור.

"באמצעות טענות אלה קיבלו הנאשמים דבר במרמה, בכך שהביאו את החשבות לידי תשלום מאות אלפי שקלים כאמור לעיל, כל זאת בנסיבות מחמירות. הנסיבות המחמירות מתבטאות בין היתר בגובה הסכום, בפעולה המתוכננת, המתמשכת והשיטתית, בטיבם של מצגי השווא, בביצוע המעשים במעון הרשמי של ראש הממשלה, ברום מעמדם של הנאשמים, בהחטיאם עובדי ציבור ועובדים נוספים, ובהיות הכספים כספי ציבור".

מנכ"ל משרד רה"מ המושעה עזרא סיידוף, ב-2015צילום: אוליבייה פיטוסי

החוק קובע עונש של עד שלוש שנים להפרת אמונים ועד חמש שנים לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בתי המשפט נוהגים לפסוק עונשי מאסר בגין עבירות אלה, אך פחות מהמקסימום שהחוק קובע. עם זאת, בפרשת ראשונטורס שבה הורשעה שולה זקן בעבירות של מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, ללא נסיבות מחמירות, גזר עליה בית המשפט המחוזי בירושלים מאסר על תנאי וקנס בגובה 40 אלף שקל.

בצד הגשת כתב האישום, ביקשה הפרקליטות מנשיא בית משפט השלום אביטל חן כי המשפט יתנהל בפני הרכב של שלושה שופטים, אף שחומרת העבירות אינה מחייבת זאת. בבקשה נכתב כי "הפרקליטות סבורה כי בנסיבות אלה, בשים לב לכך שמדובר בעבירות שבוצעו על פי כתב האישום במעון הרשמי של ראש הממשלה, תוך ניצול במרמה של הכללים החלים על ראש הממשלה ומשפחתו, ובשים לב לרגישות הציבורית של תיק זה ולמעמדה הציבורי של הנאשמת, מוצדק כי התיק יידון בפני הרכב של שלושה שופטים".

לפי כתב האישום, נתניהו הורתה לעובדי המעון להזמין ארוחות ממסעדות שף בשווי של כ-360 אלף שקל, בתקופה שבין ספטמבר 2010 למארס 2013, בניגוד לנהלים האוסרים על הזמנת ארוחות מבחוץ אם במעון מועסקת מבשלת. בין מסעדות היוקרה שמהן הזמינה נתניהו ארוחות למעון היו איטליה הקטנה, קווליר, בצלים ותאנים, מחניודה, ספרה, המוציא, שרתון פלאזה ועוד. כל הזמנה נאמדה במאות שקלים לפחות, ובכמה מקרים הגיעה עלות ההזמנה לאלפי שקלים.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

בחקירה נאספו עדויות שלימדו על כך שנתניהו היתה מודעת לאיסור, והורתה לעובדי המעון באותה התקופה, אב הבית מני נפתלי ומאיר כהן, להסתיר את דבר העסקתה של המבשלת במעון "כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמנהל במשרד, ותוך קבלת מימון כפול על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון". לשם כך, העובדת הוצגה כעובדת ניקיון.

לפי כתב האישום, נפתלי העביר את ההנחיה לעובדים נוספים במעון. באחד המקרים, בו נודע לנתניהו כי נפתלי כתב מזכר לחשבות המשרד בו התייחס לעבודתה של טבחית במעון, היא נזפה בו וחזרה בפניו על המסר לפיו אין לחשוף בפני גורמי המשרד את דבר עבודתה של מבשלת במעון.

סיידוף נאשם כי נענה לדרישותיה של נתניהו להעסיק במעון שפים לבישול ארוחות באירוחים פרטיים וזייף את מועדי הארוחות ואת מספר המשתתפים כדי שעלות המנה תותאם לתקרה הקבועה בנהלים. בכתב האישום מצוין כי הוא כתב בעצמו במפורש לאנשי החשבות במשרד ראש הממשלה, כי במעון לא מועסקת מבשלת, והנחה את אחת ממזכירותיה של נתניהו לכתוב זאת והיא פעלה בהתאם להנחייתו.

הכניסה למעון רה"מ, ב-2016צילום: אמיל סלמן

"פרשת המעונות" החלה לפני למעלה משלוש שנים, עם פרסום דו"ח מבקר המדינה ערב הבחירות האחרונות. ביולי 2015 נפתחה חקירה פלילית בעניין, במסגרתה נחשדה נתניהו בשורה של פרשות הנוגעות לתחזוקת המעון ולמימון חייהם האישיים של בני הזוג.

בין המעשים שיוחסו לנתניהו היו קבלת מימון ציבורי עבור לפחות 15 ארוחות פרטיות של בני הזוג, וזיוף מספר המשתתפים בהן; העסקת עובדות ניקיון של המעון, שקיבלו שכר מהמדינה, בטיפול סיעודי באביה של נתניהו, שמואל בן ארצי; והזמנת החשמלאי אבי פחימה לעבודות בבית הפרטי בקיסריה, חרף האיסור להתקשר עמו בשל קשריו לליכוד, ותשלום סכומים מנופחים עבורן. לבסוף נסגרו רוב התיקים, בשל היעדר ראיות לכך שנתניהו היתה מודעת למרמה ולזיוף, והיא נאשמת בפרשה אחת בלבד.

בספטמבר האחרון הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הגשת כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד נתניהו וסיידוף. השימוע לסנגוריה של נתניהו נערך בינואר, ומאז התנהלו מגעים, שלא צלחו, על הסדר טיעון שייתר את הגשת כתב אישום וניהול משפט. נתניהו סירבה לדרישת היועמ"ש להודות במעשים המיוחסים לה, ולשלם קנס בסכום שווה ערך.

פרקליטיה של נתניהו, עו"ד ד"ר יעקב וינרוט, עו"ד יוסי כהן ועו"ד עמית חדד מסרו: "כתב האישום מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה".

עוד טענו: "אבל האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במארס 2009. הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ