פרקליטי שרה נתניהו על כתב האישום: "מופרך והזוי, מני נפתלי הזמין את החמגשיות"

עוד טענו כי הנוהל האוסר על הזמנת ארוחות במקביל להעסקת מבשלת הוא בלתי חוקי - טענה שנדחתה כבר בידי היועמ"ש. פרקליטו של נפתלי: "קשה לגלגל אחריות על מי שלא עבד במעון חלק ניכר מתקופת כתב האישום"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו ועורך דינה יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ב-2015
רויטל חובל
רויטל חובל

עורכי הדין של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, ד"ר יעקב וינרוט, ד"ר יוסי כהן ועמית חדד, התייחסו היום (חמישי) בשמה להגשת כתב האישום נגדה בגין מרמה שיטתית בהיקף של מאות אלפי שקלים במעון ראש הממשלה. "כתב האישום מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות", אמרו.

לפי באי כוחה, היה זה אב הבית לשעבר מני נפתלי שהזמין את הארוחות. "לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה", אמרו.

נפתלי מכחיש מצדו את הטענות, ומפרקליטו, עו"ד דניאל חקלאי, נמסר ל"הארץ": "הסעודות המפוארות הוזמנו אך ורק בידי גברת נתניהו או בהתאם להוראתה". בנוסף, מזכיר חקלאי כי כתב האישום מתמקד בתקופה שבין ספטמבר 2010 ועד מארס 2013, בעוד נפתלי עבד במעון ראש הממשלה בין פברואר 2011 עד אוגוסט 2012. לדברי חקלאי, "קשה לגלגל אחריות כוזבת לפתחו של מי שלא עבד במעון ראש הממשלה חלק ניכר מהתקופה שבה מתמקד כתב האישום".

עוד טענו עורכי דינה של נתניהו כי כתב אישום מתבסס על נוהל בלתי חוקי, מאחר שוועדת הכספים בכנסת מעולם לא הכריעה שאסור להזמין ארוחות אם במעון מועסקת מבשלת - טענה שנדחתה בידי היועמ"ש עוד בשימוע בין הצדדים. "האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי, טענו עורכי דינה. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במרץ 2009".

הכניסה למעון רה"מ, ב-2016צילום: אמיל סלמן

"הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה", טענו עורכי דינה של נתניהו. "כתב אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי, לא יכול להחזיק מים. לעומת זאת ועדת הכספים של הכנסת כן קבעה, בהתבסס על חוק יסוד הממשלה, שכל הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה ישולמו על ידי המדינה, כפי שנקבע גם לגבי בית הנשיא. לא רק שכתב האישום מתבסס על טענות שקריות ועל נתונים שגויים ומסולפים, הוא מתבסס כולו על נוהל פסול ובלתי חוקי שהוחל במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו ועבורו בלבד".

טענתם של הפרקליטים נשענת על חוק יסוד הממשלה, שלפיו ועדת הכספים של הכנסת היא שמוסמכת לקבוע את שכרם של השרים ותשלומים אחרים שהם זכאים להם. בשנת 1982 קיבלה ועדת הכספים החלטה ספציפית המפרטת את ההוצאות שלהן זכאים ראשי הממשלה ובני או בנות זוגם על חשבון המדינה. מכיוון שהחלטת ועדת הכספים הייתה כללית, הכין משרד ראש הממשלה עוד בשנת 2001 נוהל המסדיר את השתתפות המדינה בהוצאות ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון.

בשנת 2009 הוכנס הסעיף שקובע כי במקרה שבמעון לא מועסקת מבשלת, ניתן להזמין על חשבון המשרד ארוחות מוכנות במסעדות במחיר של עד 218 שקלים. לטענת פרקליטיה של נתניהו, הנוהל לא חוקי מכיוון שלא קיבל את אישור ועדת הכספים. טענה זו נטענה גם בפני מבקר המדינה בעבר וגם בשימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, ונדחתה על ידו. בכתב האישום נטען כי נתניהו הייתה מודעת לנוהל ופעלה לעקוף אותו.

לפי כתב האישום, נתניהו הורתה לעובדי המעון להזמין ארוחות ממסעדות שף בשווי של כ-360 אלף שקל, בתקופה שבין ספטמבר 2010 למארס 2013, בניגוד לנהלים האוסרים על הזמנת ארוחות מבחוץ אם במעון מועסקת מבשלת. בין מסעדות היוקרה שמהן הזמינה נתניהו ארוחות למעון היו איטליה הקטנה, קווליר, בצלים ותאנים, מחניודה, ספרה, המוציא, שרתון פלאזה ועוד. כל הזמנה נאמדה במאות שקלים לפחות, ובכמה מקרים הגיעה עלות ההזמנה לאלפי שקלים.

"פרשת המעונות" החלה לפני למעלה משלוש שנים, עם פרסום דו"ח מבקר המדינה ערב הבחירות האחרונות. ביולי 2015 נפתחה חקירה פלילית בעניין, במסגרתה נחשדה נתניהו בשורה של פרשות הנוגעות לתחזוקת המעון ולמימון חייהם האישיים של בני הזוג.

בין המעשים שיוחסו לנתניהו היו קבלת מימון ציבורי עבור לפחות 15 ארוחות פרטיות של בני הזוג, וזיוף מספר המשתתפים בהן; העסקת עובדות ניקיון של המעון, שקיבלו שכר מהמדינה, בטיפול סיעודי באביה של נתניהו, שמואל בן ארצי; והזמנת החשמלאי אבי פחימה לעבודות בבית הפרטי בקיסריה, חרף האיסור להתקשר עמו בשל קשריו לליכוד, ותשלום סכומים מנופחים עבורן. לבסוף נסגרו רוב התיקים, בשל היעדר ראיות לכך שנתניהו היתה מודעת למרמה ולזיוף, והיא נאשמת בפרשה אחת בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ