קריסת גשר התאורה בהר הרצל |

היועץ והמהנדס שהורשעו בגרימת מותה של הילה בצלאלי נידונו לעבודות שירות

השופט אוהד גורדון הסביר שחומרת מעשיהם של השניים היתה יכולה להצדיק עונשים חמורים יותר, אך ציין כי בחר להקל עמם - בין היתר מפני שמצבם הנפשי הידרדר בעקבות מעורבותם בתאונה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי מבנה התאורה שקרס בהר הרצל, ב-2012
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (שלישי) עבודות שירות על אורן ורשבסקי ויצחק צוקר, שהורשעו בגרימת מותה ברשלנות של קצינת צה"ל סגן הילה בצלאלי, שנהרגה בקריסת גשר תאורה בהר הרצל בירושלים ב-2012.

בית המשפט גזר על צוקר, יועץ הבטיחות בטקס הדלקת המשואות, ארבעה חודשי מאסר שיומרו לעבודות שירות. בנוסף הוא ישלם 1,500 שקל לעזבונה של בצלאלי ולמשפחות שניים מהפצועים. על ורשבסקי, מהנדס המבנים באירוע, נגזרו 400 שעות לתועלת הציבור, והוא ישלם 5,000 שקלים לעזבונה של בצלאלי ולמשפחות שניים מהפצועים. שני בכירים מחברת "עיצוב במה" שהיתה אחראית על האירוע, הורשעו בעבר גם הם בגרימת מוות ברשלנות ונגזרו עליהם עונשי מאסר ותשלום פיצויים למשפחות של בצלאלי והחיילים שנפצעו בתאונה.

השופט אוהד גורדון הסביר את העונש שגזר על ורשבסקי: "עניינו של נאשם זה מציג נסיבות ייחודיות וחריגות בשלן מצאתי לסטות לקולה ממתחם העונש ההולם ולהימנע מחיובו במאסר... ...האסון ריסק במקביל את חייו שלו. זה אחר זה קרסו פרנסתו, נישואיו וקשריו עם משפחתו הקרובה, מקום מגוריו ובצורה דרמטית גם בריאותו הנפשית ותפקודו". בדצמבר האחרון כינה גורדון את התנהלותו של ורשבסקי "התרשלות מיותרת ומתמשכת הקשורה בקשר סיבתי ישיר לקרות האסון ולתוצאותיו המצערות".

בנוגע לצוקר ציין השופט בהחלטתו היום כי "הוא הפך מדמות מקצועית מובילה ומצליחה למי שגרם ברשלנות לאסון כבד ופרנסתו נפגעה בצורה קשה. מהעדויות עולה גם הידרדרות בריאותית משמעותית שלו ושל רעייתו, קשיים ברמה האישית והנפשית לרבות סימפטומים פוסט טראומתיים ומצוקה כלכלית קשה".

הוא הוסיף כי "מצאתי לשקול לזכותו גם את שיקול החרטה. הוא לקח אחריות ולא מיעט בחלקו ברשלנות. יש לקחת בחשבון גם כי אין לו הרשעות נוספות וגם את חלוף הזמן מאז בוצעו העבירות. במכלול השיקולים ותוך הזכרת מסקנות הדיון בדבר מידת אשמתו שהינה מדודה בהשוואה ליתר המעורבים בהליך, סבורני שיש למקם את עונשו בהתקרב ל'סף' הנמוך של מתחם הענישה".

עו"ד דניאל מור ועו"ד טל מושקוביץ מפרקליטות מחוז ירושלים הסבירו כי "מהנדס המבנים הורשע בכך שלא תכנן את המבנה לאורך כל שלבי האירוע ולא נקט בשום פעולה כדי להתריע ולעצור את ההליך". השניים הוסיפו: "יועץ הבטיחות שנשכר על ידי משרד ההסברה, חובתו הייתה לשכור מטעמו מהנדס, איש מקצוע שישמש בכל תהליכי הפיקוח והבקרה, אולם הוא שכר את שירותיו של מר ורשבסקי תוך ידיעה שהוא מצוי בניגוד עניינים".

עורכי דינו של ורשבסקי, אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר ממשרד שוורץ-נרקיס מסרו בתגובה: "עשיית צדק איננה בכליאת אנשים. בית המשפט ברוב רגישות השכיל להבין בגזירת עונש מתאים של עבודות למען הקהילה, כי לטרגדיה יש גם צד נוסף. המהנדס ורשבסקי איבד את כל עולמו באסון".

בתאונה, שאירעה כמה ימים לפני יום העצמאות 2012, נהרגה סגן הילה בצלאלי, בת 20 ממבשרת ציון, ונפצעו שישה נוספים. קריסת המבנה שהחזיק את מערכת התאורה בבמה המרכזית בהר הרצל התרחשה בעת ההכנות לקראת טקס יום העצמאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ