הדריסה באום אל-חיראן

בניגוד לממצאי מח"ש, פרקליט המדינה אמר שאי אפשר לקבוע מתי האיץ הנהג

המחלקה לחקירות שוטרים מצאה שאבו אל-קיעאן נסע במהירות 10 קמ"ש לפני שנורה. ניצן אמר כי לא ניתן לקבוע במידת הסתברות גבוהה אם מדובר בפיגוע, בניגוד לעמדת רכז בשב"כ

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראשת מח"ש החדשה ופרקליט המדינה בוועדת הפנים, היום
ראשת מח"ש החדשה ופרקליט המדינה בוועדת הפנים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

פרקליט המדינה, שי ניצן, התייחס היום (רביעי) לתקרית באום אל-חיראן, בה נדרס למוות השוטר ארז לוי מרכב שבו נהג יעקוב אבו אל־קיעאן, שנהרג בעצמו מאש המשטרה. בדיון בוועדת הפנים בכנסת, אמר ניצן כי "השוטרים שירו חששו שמדובר בפיגוע. אין תשובה האם תאוצת הרכב היתה לפני שנפגע או אחרי".

אבו אלקיעאן
אבו אלקיעאן

אולם, מחקירת מח"ש עלה כי בעת שבוצע הירי הראשוני לעבר מכוניתו, נהג אבו אל-קיעאן במהירות של כ-10 קילומטרים לשעה. לפי החקירה, מהירות הרכב גברה רק לאחר שהשוטרים ירו לעברו כמה פעמים, וצמיגי הגלגלים נוקבו. 

ניצן אמר גם כי לא ניתן לקבוע אם היה מדובר בפיגוע, וכי לא ניתן היה להוכיח אם הירי באבו אל-קיעאן נעשה בזדון. לדבריו, הוא פנה לשב"כ כדי שיקבע אם מדובר בפיגוע, וכי הארגון השיב שאין ביכולתו לקבוע בפיגוע או לא. "יש עדיין שאלה האם אנחנו צריכים להידרש לשאלה האם מדובר בפיגוע", הוסיף, "לא ניתן לקבוע במידת הסתברות גבוהה האם מדובר בפיגוע כי יש אינדיקציות לכאן ולכאן". 

לפני כשלושה שבועות חשף "הארץ" כי רכז השב"כ שחקר את הדריסה שלל למעשה את האפשרות שהיה מדובר בפיגוע טרור. הוא העיד כי התקרית התרחשה עקב כשל מבצעי של השוטרים בשטח. גם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מצאה כי לא היה פיגוע.

אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, היום
אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד פורסם ב"הארץ" כי רופאה משטרתית שנכחה בזירה לא טיפלה באבו אל-קיעאן במשך שעות. בדיון אמר ניצן כי הוא סבור שאין ראיות לחקור את הרופאה באזהרה. "היא טענה שלא ראתה את אבו אל-קעיאן, שוטרים אחרים חשבו שהוא מת ולא הפנו אותה לטפל בו. נפגעתי מאמירה כאילו אנחו מקלים ראש בחיי אזרח ערבי יותר מחיי אזרח יהודי", אמר. 

לפי ממצאי החקירה של מח"ש, אבו אל־קיעאן דימם למוות במקום, לאחר שנפצע מירי. לפי עדות מרכזית, הרופאה ראתה את אבו אל-קיעאן שרוע מחוץ לרכב כשטיפלה בשוטרים האחרים, אך לא נתנה כל הוראה לטפל בו. 

ניצן הורה לסגור את תיק החקירה מבלי לקבוע אם אבו אל-קיעאן דרס את השוטר במתכוון, לאחר שמפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, שוחח עמו על החקירה ולחץ עליו להימנע מלקבוע שלא היה זה פיגוע. בדיון בכנסת אמר אלשיך כי הוא יודע שבשב"כ חשבו שמדובר בפיגוע. עם זאת, המפכ"ל לא השיב לשאלה אם גם היום הוא חושב אל-קיעאן היה מחבל.

תגובות