בית המשפט הרשיע את ההאקר מאשקלון: איים על כ-2,000 גופים ברחבי העולם

שופט המחוזי בתל אביב קבע כי הצעיר כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, והרשיע אותו בעבירות של סחיטה באיומים, חדירה לחומר מחשב, הלבנת הון, נשיאת נשק ועבירות נוספות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצעיר בעת מעצרו בישראל, ב-2017
הצעיר בעת מעצרו בישראל, ב-2017צילום: Baz Ratner/רויטרס

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (חמישי) את ההאקר הישראלי שאיים על מרכזים יהודיים בארה"ב והפיץ דיווחים כוזבים כי מוטמנות בהם פצצות. הצעיר, תושב אשקלון, הורשע בסחיטה באיומים, ידיעות כוזבות, קשירת קשר לפשע, חדירה לחומר מחשב, הלבנת הון, מידע כוזב, תקיפת שוטר, נשיאת נשק ועבירות נוספות. השופט צבי גורפינקל קבע כי הצעיר כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו, והרשיע אותו בכל העבירות שביצע כבגיר.

ההאקר הורשע בכך שמשנת 2015 ועד יום מעצרו, במארס 2017, התקשר ופנה בכתב לכאלפיים גופים ברחבי העולם ושיגר איומי שווא שלפיהם בקרוב יתבצעו מעשי טרור במקומות הללו באמצעות מטעני חבלה או פיגועי ירי. בין הגופים - חברות תעופה, שדות תעופה, בתי ספר, קניונים, תחנת משטרה, בתי חולים, שגרירות ישראל בארה"ב, סנטור אמריקאי, מוסדות יהודיים ומוסדות ציבוריים שונים.

בשיחות הסווה הצעיר את קולו והצפין את המקור שממנו התקשר באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים שונים. בין השאר, הוא דאג לשלם על השיחות באמצעות מטבע וירטואלי - ביטקוין - שהשימוש בו אינו מצריך הזדהות, וכן הצליח להשתלט מרחוק על מחשבים של אחרים.

לפי כתב ההרשעה, ההאקר גם התפרנס מפעילות זו. כך, הוא הציע את שירותיו לביצוע שיחות הפחדה, סחיטה ואיום בתמורה לתשלום - 40 דולר לשיחת טלפון המזהירה מפני טבח בבית פרטי, 80 דולר לאיום על טבח בבית ספר ו-500 דולר לאיום על הטמנת פצצה במטוס. איום במייל על טבח בבית ספר תומחר ב-30 דולר.

כמו כן, הוא הציע למכירה סמים, מכר סרטוני הדרכה לביצוע שיחות איום מוסוות, מדריכים להכנת חומרי נפץ, מדריכים לייצור רעלים כמו ציאניד, לייצור סמים, לפריצה למאגרי חשבונות בנק של לקוחות ולפריצה לחשבונות פייסבוק וואטסאפ. לקוחות רבים רכשו את שירותיו בביטקוין, ששוויים כ-870 אלף שקלים. בנוסף, בכונן קשיח בביתו נמצאו סרטים המתעדים אונס של קטינות, יחסי מין בין קטינים ותמונות עירום של קטינות, שאותם הציע לשלוח למתעניינים.

אחד הקורבנות של ההאקר היה בכיר לשעבר במשרד ההגנה של ארה"ב, ג'ורג' ליטל. ביולי 2015 התקשר אליו ההאקר ושאל אותו אם הוא מענה את ילדיו ואמר לו שהוא יודע כי הוא מתכוון לרצוח ילדים ומחזיק פצצות וכלי נשק בביתו. באותו יום התקשר ההאקר למשטרת וושינגטון, התחזה לאשתו של ליטל וטען כי ליטל שומר בביתו כלי נשק רבים במטרה לרצוח ילדים ומסר את כתובתו כדי שהמשטרה תגיע למקום. כעבור שבוע התקשר אליו שוב ההאקר ואיים עליו כי בכוונתו לחטוף את ילדיו ולהרוג אותם. הוא התקשר לשירותי חירום, הציג את עצמו כאשתו של ליטל וביקש לשלוח אמבולנס בדחיפות לביתו. כשסנאטור של מדינת דלאוור בארה"ב, ארנסטו לופז, גינה את השיחות של ההאקר, פנה האחרון לאדם אחר כדי שיסחט את הסנאטור וידרוש ממנו לשלם לו שני ביטקוין בשווי 4,000 שקל, אחרת ירצח את בתו.

ההאקר לא כפר במעשים שיוחסו לו בכתב האישום, אולם טען כי לא היה אחראי למעשיו וכי הוא אינו כשיר לעמוד לדין בשל היותו אוטיסט. משכך, המשפט נגדו עסק בשאלת כשירותו וכלל חוות דעת של פסיכיאטרים ופסיכולוגים שונים. בודקים במחלקה הפסיכיאטרית בשב"ס ציינו כי כאשר ביקשו ממנו להסביר את מעשיו, השיב: "עשיתי את זה משעמום, זה היה כמו משחק. אני מבין שזה אסור, אני מצטער ,לא אעשה את זה יותר". הבודקים אבחנו כי הנאשם אכן מצוי על הספקטרום האוטיסטי, אבל לא מצאו כי יש לו הפרעה או מחלה נפשית, ועל כן לשיטתם - הוא הבין את משמעות מעשיו, ידע להבחין בין מותר לאסור, ועל כן הוא כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו.

בבדיקה מאוחרת יותר אמר ההאקר לפסיכיאטר שבדק אותו כי הוא אוהב לראות אנשים מתרוצצים בפאניקה וכי הוא נהנה מהסבל והפחד שלהם. בבדיקה המשלימה שינה את גרסתו והחל להתגאות במעשיו ואמר כי הם עשו טוב לאנשים ולכן הוא ראוי לפרס.

חוות דעת נגדית שהגיש פסיכולוג קליני מטעם ההגנה, גרסה כי בשל הליקוי האוטיסטי, ההאקר לא מסוגל להבין את הפסול במעשיו ולא יודע להבדיל בין מותר לאסור. השופט גורפינקל דחה חוות דעת זו, ואמר כי "גם אם הנאשם הציג עצמו כמי שמשחק משחק, העובדה שהשתמש בטכנולוגיות חדשות ומתוחכמות מלמדת על כך שחש להיתפס ומכאן שהבין כי הוא מבצע מעשים פסולים ועשה כל שביכולתו כדי להימנע מלהיתפס".

השופט הרשיע את הנאשם בעבירות שביצע מאז שהיה בגיר, כלומר משנת 2016 ואילך. באשר לעבירות שבוצעו כשהיה קטין, השופט קבע כי הנאשם ביצע את המעשים אך לצורך החלטה אם להרשיע אותו בהם, יש לפי חוק לקבל את חוות דעת שירותי הרווחה.  

באפריל, בנוסף להליך המשפטי בישראל, הוגש כתב אישום נגד הצעיר בארצות הברית, המייחס לו 28 עבירות, בהן העברת מידע כוזב למשטרה וקיום שיחות איום. שר המשפטים של ארצות הברית, ג'ף סשנס, מסר עם הגשת כתב האישום כי "האיומים האלימים האלו הטילו אימה על קהילות יהודיות וקהילות אחרות בארה"ב". ראש ה-FBI, גיימס קומי, מסר גם כי "התנהגות כזו היא לא מתיחה לא מזיקה, היא פשע פדרלי. היא מפחידה חפים מפשע, מטרידה קהילות שלמות ומבזבזת משאבים מוגבלים של מערכת אכיפת החוק".

בעת מעצרו אמרה עורכת דינו בישראל, עו"ד גלית בש מהסנגוריה הציבורית, כי הוא סובל מגידול בראשו שאינו ניתן להסרה ומקשה על התקשורת עמו. 

עו"ד יוני חדד ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מסר בתגובה להרשעת הצעיר: "בית המשפט קיבל את עמדתנו וקבע כי הנאשם כשיר לעמוד לדין ואחראי למעשיו. בית המשפט הרשיע את הנאשם בעבירות שביצע כבגיר ובנוגע לעבירות שביצע כקטין קבע בית המשפט כי הנאשם ביצע את המעשים ושלח אותו לתסקיר. הנאשם התקשר לשדות תעופה, תחנות משטרה ובתי ספר רבים ברחבי העולם והודיע על פצצות שהוטמנו במטוסים ובמקומות הומי אדם נוספים. איומים אלה גרמו לפינויים של בתי הספר, הנחתות מטוסים והזנקת כוחות חירום רבים. בכך יצר הנאשם בהלה והטיל אימה, באופן שיטתי ומתוחכם, תוך הסתרת מעשיו ושיבוש חייהם של אנשים רבים שאוימו על ידו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ