נשיאת בית המשפט העליון תאסור על שופטים לקיים קשר ישיר עם חוקרים

בעקבות ההתכתבות בין השופטת פוזננסקי כץ לחוקר הרשות לניירות ערך, פרסמה הנשיאה חיות נוהל האוסר על שופטים לדון בלשכתם בהליכי מעצר ובבקשות לצווים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת העליון אסתר חיות, במאי האחרון
רויטל חובל
רויטל חובל

שופטים לא יוכלו לקיים קשר ישיר עם גורמי חקירה ותביעה בהליכי מעצרים או בבקשות לצווים, ולא ידונו בתיקים בלשכתם – כך נקבע בנוהל חדש של בתי המשפט שפורסם הבוקר (ראשון). הנוהל גובש בעקבות המקרה שבו תועדה התכתבות בין שופטת המעצרים רונית פוזננסקי כץ לחוקר רשות ניירות ערך ערן שחם שביט בדיוני הארכת מעצר בפרשה 4000.

לפי הנוהל, שפרסמה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הבקשות יוגשו למזכירות בית המשפט, ולא ישירות לשופט או לאנשי לשכתו. חומר החקירה יוצג לשופט רק באולם בית המשפט, והוא יוכל לעיין בו בלשכתו ללא נוכחות הצדדים. בנוסף, יחודד הנוהל הקובע שנשיא בית המשפט הוא שמשבץ את השופטים לדיונים. עם זאת, לא תהיה מניעה ששופט ידון בבקשות שונות באותו התיק. הנוהל ייכנס לתוקף בספטמבר הקרוב, עם פתיחת שנת המשפט.

השופטת רונית פוזננסקי כץ לאחר השימוע שנערך לה, במארס האחרוןצילום: אמיל סלמן

הנוהל גובש בעקבות החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים, אליעזר ריבלין, שמצא בפברואר האחרון כשלים מערכתיים בבית משפט השלום בתל אביב. לאחר דו"ח הנציב, מינתה חיות צוות בדיקה בראשות שופט העליון יוסף אלרון. לפני כשנתיים, נקבע בדו"ח ועדה שהוקמה בבית משפט השלום בתל אביב בראשות סגן הנשיא צחי עוזיאל, שבה היתה חברה גם השופטת פוזננסקי כץ עצמה, שעל שופטים לא לקיים דיונים בלשכתם.

בתגובה לבדיקה שערך הנציב ריבלין השיבו לו נשיא בית משפט השלום אביחי דורון וסגנו עוזיאל כי הקשר בין השופט לרשויות החקירה והתביעה אמור להתבצע ככלל באמצעות הנשיא או סגן הנשיא והתיאום אמור להתבצע באמצעות המזכירות, אך הפרשה לימדה כי ההוראות לא מיושמות. בהקשר זה העיר הנציב ריבלין: "בבית משפט השלום נאה דורשים ואין מקיימים". 

בהמלצת ריבלין, הועמדה לדין משמעתי השופטת פוזננסקי כץ. היא הודתה, אך עונשה טרם נקבע. התובע מטעם שרת המשפטים איילת שקד ביקש להשעות אותה לשנה, אך ראש הרכב בית הדין המשמעתי, נשיא העליון לשעבר אשר גרוניס, אמר כי עונש של השעיה אינו מצוי בסמכות בית הדין.

הנשיאה חיות מסרה: "ניתנה לנו כמערכת הזדמנות ליתן מענה הולם בשקיפות ובמקצועיות לכל ליקוי מערכתי. הוראת הנוהל תיצור אחידות בטיפול בבקשות בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, תסייע להסדיר את ממשקי העבודה בין שופטים ובין גורמי התביעה והחקירה ותחזק את אמון הציבור במערכת".

השרה שקד מסרה: "אני בטוחה שנוהל הנשיאה יישם את המלצות צוות השופט אלרון בנושא מערכת היחסים בין נציגי התביעה לשופטים באופן מיטבי, ורואה בו חלק בלתי נפרד מהמהלך. רק שמירה דווקנית על זכויות החשודים תשמור על חירותם".

לשכת עורכי הדין בירכה על פרסום הנוהל, ומסרה: "חשוב שבכל בתי המשפט בארץ יהיה נוהל אחיד, שכן עד להתקנת נוהל זה נחשפנו לנהלי עבודה שהשתנו מבית משפט למשנהו, תופעה זו אינה רצויה וטוב שתסתיים. אנו מאמינים שעם כניסתו לתוקף של נוהל הנשיאה יגבר האמון בהליכים המשפטיים המתנהלים בבתי המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ