העליון: עדותה של רות דוד נגד חברה שנאשם בהלבנת הון עבור אברג'יל תישאר חסויה

הפרקליטות ערערה על ההחלטה לנהל בדלתיים סגורות את עדותה של דוד נגד הקבלן יאיר ביטון, אותו מגדירה "חברה הטוב". השניים הכירו כשכיהנה בפרקליטת מחוז תל אביב, בזמן שביטון לכאורה הלבין הון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רות דוד בבית המשפט העליון, בשבוע שעבר

בית המשפט העליון דחה ביום חמישי את ערעור המדינה על ההחלטה לאפשר לפרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד, להעיד בדלתיים סגורות במסגרת ספיח של פרשת רונאל פישר. דוד הוזמנה כעדה בתיק נגד הקבלן יאיר ביטון, שנאשם בהלבנת הון עבור ראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל. הפרקליטות ערערה על הקביעה להותיר את העדות חסויה וטענה שההחלטה עלולה לפגוע בתיקים שמנהלת מח"ש נגד דוד, ביטון ופישר בירושלים.

תחילת הפרשה ב-2012, אז הוזמן ביטון למסור עדות פתוחה ביחידת יהלום, שחוקרת בעיקר עבירות מס. בתום העדות, שיתף את דוד בתוכן הדברים שנשאל. לפי עדותה במח"ש, אמרה דוד שביטון סיפר לה שהחוקרים חושדים שהעביר כספים לאברג'יל, אך בתיעוד הכתוב מהחקירה - אין זכר לאברג'יל. כלומר, ביטון שוחח עם דוד על העברת כספים שלא הוזכרה בחקירה ולכאורה הבין שעל כך הוא נשאל. בפרקליטות רואים בעדותה של דוד הוכחה לאישומים נגד ביטון.

רות דוד (במרכז) בבית המשפט המחוזי בת"א, במאיצילום: מוטי מילרוד

לפי כתב האישום שהוגש נגד ביטון בספטמבר 2015, הוא היה חייב כסף לאברג'יל והחליט להעביר אותו באמצעות מיזם בנייה באילת. העסקה בין ביטון לאברג'יל נרקמה, לפי כתב האישום, ב-2007, בתקופה שבה ביטון הפך לחברה הקרוב של דוד. כלומר, דוד הכירה את ביטון בתקופה שלפי כתב האישום נגדו הלבין כספים עבור אברג'יל.

דוד זומנה להעיד בתיק תוך התנגדות חריפה של ביטון, שטען שעל הדברים שסיפר לה חל חיסיון עורך דין-לקוח. אולם, דוד אומרת שמעולם לא קיבלה שכר טרחה מביטון ושמדובר היה בייעוץ חברי. לפי הפרקליטות, ההתקשרות ביניהם "היתה שלא לצורך שירות מקצועי, אלא לצורך ביצוע עבירה משותפת". דוד התעקשה להעיד בדלתיים סגורות, מחשש שהדברים שתמסור ישפיעו על התיק המתנהל נגדה בירושלים, לפיו היא ופישר הדליפו לביטון מידע על החקירה נגדו. הפרקליטות התנגדה לבקשה, אך שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, טלי חיימוביץ, קבעה כי עדותה אכן תימסר בדלתיים סגורות ואף תישאר חסויה עד שתעיד בתיק שבו היא מואשמת, דבר שצפוי לקרות עוד זמן רב.

השופו דוד מינץ בבית המשפט העליון, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הפרקליטות ערערה על ההחלטה של חיימוביץ לבית המשפט העליון, בנימוק שאין עילה בחוק לאסור את פרסום העדות, ושניתן היה להסתפק בהטלת חיסיון כי עדותה לא תשמש נגדה. לאור העובדה שחיימוביץ אסרה על העברת עדותה של דוד לתובעים ממח"ש בתיק המתנהל בירושלים, טענה הפרקליטות שההחלטה עלולה לפגוע בניהול התיק ובחקר האמת.

שופט העליון דוד מינץ דחה את הערעור ומתח ביקורת על התנהלות הפרקליטות. לדבריו, היה צריך לערער על ההחלטה של חיימוביץ לפני שדוד מסרה את עדותה. דוד הסכימה להעיד תוך הסתמכות על כך שהעדות תינתן בדלתיים סגורות, קבע מינץ, ולכן לא ניתן לשנות את ההחלטה בדיעבד. "במקרה זה ישנן רגליים לסברה כי לו ידעה דוד שכללי הדיון עלולים להשתנות וכי עדותה תיחשף לתביעה בתיק בירושלים בניגוד לעמדתה, עדותה הייתה מסויגת יותר", אמר. "צודק גם בא כוחו של ביטון שחקירתו שלו גם היתה, קרוב לוודאי, שונה". מינץ קבע גם שהגשת הערעור על ההחלטה "חרגה מכללי ההגינות המצופים מהפרקליטות".

יאיר ביטון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

לאורך חקירותיה מגדירה דוד את ביטון כ"חבר טוב שלה". לדבריה, הכירה אותו דרך רונאל פישר בסביבות 2007, כשלוש שנים לפני פרישתה מתפקיד פרקליטת מחוז תל אביב. מבדיקה שביצעה המשטרה עלה כי ביטון הרעיף עליה מתנות, בהן תיק וצעיף של לואי ויטון ושעון בשווי עשרות אלי שקלים. ביטון אף הגיע יחד עם פישר למסיבת הפרידה של דוד מהפרקליטות במועדון בהרצליה פיתוח.

לפי האישום נגד דוד המתנהל בירושלים, היא ופישר קיבלו מהחוקר ערן מלכה מידע מוקדם על החקירה נגד ביטון ואף הדלפה של השאלות שהחוקרים היו אמורים לשאול אותו. במארס 2014, עלתה דוד על טיסה לבודפשט בהונגריה, נושאת מעטפה שבה מסמכים חסויים שקיבלה מע', המזכירה של פישר שכיום היא עדת מדינה. לפי האישום, בבודפשט פגשה את ביטון וערכה עמו מפגשי הכנה לחקירה, תוך שימוש בחומר החסוי המודלף. עדותה של דוד במשפטו של ביטון נועדה בין היתר להוכיח כי הוא הגיע מוכן לחקירתו, וידע מראש מה החוקרים צפויים לשאול אותו.

האישום נגד דוד מבוסס בין היתר על עדותה של ע', שלפיה דוד ידעה היטב מה יש באותם מסמכים. "אני יכולה להגיד לך בוודאות של 100% שרותי היתה חשופה לחומר. היא ידעה שיש חומר משטרתי שהגיע", סיפרה ע' בחקירתה במח"ש. "היא ורונאל מיינו את הדפים מה לקחת ומה לא", העידה בבית המשפט. מלבד השאלות שצפוי ביטון להישאל בחקירתו, ע' סיפרה כי המסמכים הכילו צילומי צ'קים ושאלות ותשובות של נחקרים אחרים בפרשה.

בחקירתה במח"ש, הכחישה דוד שידעה מה הכילו המסמכים במעטפה. בתגובה רשמית שהגישה לבית המשפט, הודתה שקיבלה מסמך אחד ויחיד מע', לאחר שהוכנס על ידה למעטפה, וזאת נלקחה על ידה לבודפשט לבקשתה של ע'. לדבריה, לתוכנו של המסמך נחשפה רק לאחר שהגיעה להונגריה. היא "מודה שנטלה חלק בפגישה בבודפשט עם פישר וביטון שבה נעשה שימוש במידע שעלה מן המסמך האמור, בייעוץ לביטון בנושאים הנוגעים לחקירתו. דבר קיומו של המסמך לא הובא לידיעתו של ביטון. דוד לא ידעה מהו מקור המסמך או כיצד הגיע לידי פישר או ע'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ