עתירה הוגשה לבג"ץ נגד מינוי רה"מ לראש הוועדה לרחבה המשותפת בכותל

העתירה צפויה להאיץ את פעולותיו של נתניהו לאישור הגדלת הרחבה, בטרם פסיקת בג"ץ לתפילה משותפת ברחבה המרכזית. העותר, ארכיאולוג מחוז ירושלים: הממשלה מתערבת בבוטות בהחלטת הוועדה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודות בקשת רובינסון, בפברואר האחרון
העבודות בקשת רובינסון, בפברואר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

פרופ' דן בהט, ארכיאולוג מחוז ירושלים, עתר הבוקר (שני) לבג"ץ נגד החלטת הממשלה להעברת הסמכויות לאישור עבודות ארכיאולוגיות לראש הממשלה בנימין נתניהו. בהט, שחפר את מנהרות הכותל, מתנגד לתוכנית נתניהו להרחבת קשת רובינסון בטענה לפגיעה בלתי-הפיכה באתר ההיסטורי על חשבון הרחבת הרחבה המשותפת בכותל המערבי. עתירתו צפויה להאיץ את פעולותיו של נתניהו לאישור הרחבת הרחבה המשותפת, בטרם פסיקת בג"ץ אפשרית לתפילה משותפת ברחבת התפילה המרכזית - צעד שעשוי לגרור משבר פוליטי חמור עם המפלגות החרדיות.

בא כוחו של בהט, עורך הדין אמנון לורך ממשרד יגאל רנון, טען כי הועדה המאשרת, בראשותה עמדה רגב, קיימת מכוח חוק העתיקות והיא רשות עצמאית ונפרדת, שפעילותה אינו חלק מפעילות הממשלה. לטענת בהט, "הממשלה פעלה לשינוי הרכב הוועדה כדי להתערב באופן בוטה בהחלטתה הצפויה ולשנות תוצאות הצבעתה".

לדבריו, ראש הממשלה לא יכול לשבת בראשות ועדה סטטוטורית שפעילותה אינה נובעת מכוח קיומה של הממשלה, ועל כן חוק יסוד הממשלה לא חל עליה. "לכל אורך עשרות השנים בהן קיימת הוועדה, מעולם לא נעשתה כל התערבות בהרכבה ובסמכות השרים במסגרתה, ומעולם לא הועבר שר מסמכותו רק כדי להגיע לתוצאה נקודתית", אמר.

עד כה הסמכות לעבודה באתרים היתה בידי השרות מירי רגב ואיילת שקד, אולם בשבוע שעבר התפטרה רגב מתפקידה כראש הועדה לאישור עבודות בנייה באתרים ארכיאולוגים בכך שאמרה כי "מצפונה לא מאפשר לה" להכשיר תפילה רפורמית בכותל. לאחריה, ביקשה שרת המשפטים שקד מנתניהו לעזוב את הוועדה גם היא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ