האחיות ישביתו היום את מערכת הבריאות במחאה על דקירת האחות בבאר יעקב

במסגרת המחאה, בתי החולים והמרפאות בקהילה יעבדו במתכונת שבת. מעצר התוקף הוארך עד ליום ראשון. לטענתו, הוא היה שיכור ואינו זוכר שדקר את האחות בבית החולים שמואל הרופא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחיות במחלקת היולדות במרכז רפואי העמק, ב-2010

הסתדרות האחיות תשבית היום (רביעי) את מערכת הבריאות מהשעה 7:00 בבוקר ועד סיום עבודתן במחאה על אלימות נגד צוותים רפואיים. זאת לאחר שמטופל דקר ביום שני אחות בבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב ופצע אותה בינוני.

השביתה תסתיים בהתאם לשעת סיום העבודה בכל מוסד. בבוקר יעבדו בתי החולים במתכונת שבת, כך שלא יפעלו שירותים רפואיים לא דחופים כמו מרפאות, מכונים ואשפוזי יום. כמו כן, בחדרי הניתוח ובמחלקות טיפול נמרץ, פגים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה ופריון יעבוד צוות סיעודי מצומצם. במהלך השביתה יפעל צוות אחריות לשעת חירום.

השביתה תכלול גם את אחיות הקהילה, שיעניקו רק את השירותים הבאים: טיפולי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות, טיפול בחולי סרטן, שירותי מוקד ויחידות אשפוז יום. עוד ישבתו גם עובדי סיעוד שעוסקים בבריאות הציבור. לשכות משרד הבריאות ותחנות בריאות המשפחה יפעלו במתכונת מצומצמת.

האחות שנפצעה, בת ה-66, עבדה במחלקה לטיפול בשחפת בבית החולים, והותקפה על ידי מבקש מקלט בן 30 מאריתריאה. האחות נדקרה בבטנה ופונתה במצב בינוני לבית החולים אסף הרופא, שם נותחה בהצלחה ומצבה מוגדר יציב. המאבטחים הצליחו להשתלט על התוקף והוא נעצר. היום מעצרו הוארך עד ליום ראשון. עו"ד עבד אבו עמאר, שמייצג את התוקף, סיפר שהגיע אתמול למרפאה לקבל טיפול כי כאבה לו היד. התוקף טען שהיה שיכור ושהוא לא זוכר דבר מהתקרית. הדוקר חש ברע לפני ואחרי הדיון בהארכת מעצרו ופונה לאסף הרופא בפעם השלישית מאז שתקף את האחות.

דקירת האחות מצטרפת לשורה ארוכה של גילויי אלימות כלפי צוותים רפואיים, מילוליים ופיזיים שהובילו בשנים האחרונות לכמה שביתות מחאה, לצד תגבור מערכי האבטחה במוסדות רפואיים.

אתמול ביקרו סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב והנהלת משרד הבריאות בשמואל הרופא, ובהמשך ביקרו את האחות המאושפזת באסף הרופא. "אלימות במערכת הבריאות היא מחלה קשה. אנו נרפא אותה וננצח אותה בכל דרך", אמר ליצמן, "שמעתי את הצוות הרפואי וגם נחשפתי לחלק מהצילומים שהועברו לידי המשטרה. מה שקרה כאן זה נורא ואיום. צוות רפואי לא יכול לעבוד בסביבת אלימות וזו פגיעה בחולים. אנו לא מתכוונים לעבור על כך לסדר היום ועלינו לוודא שיש בטחון אישי לצוותי הרפואה".

מהסתדרות האחיות נמסר: "לא יעלה על הדעת כי האחיות והאחים יחששו להגיע למקום עבודתם, ודרישתנו החד-משמעית היא כי קברניטי מערכת הבריאות, וסגן שר הבריאות בראשם, ינקטו באופן מיידי בכל הפעולות האפשריות על מנת לייצר סביבת עבודה בטוחה לצוותים הרפואיים בכלל מערכת הבריאות, הן ברמת המניעה באמצעות הקצאת כוח אדם נוסף של אחיות להפחתת העומסים והצבת צוותי בטחון ייעודיים שימנעו ויתנו מענה לאירועי אלימות פיזיים ומילוליים, והן במישור של החמרת הענישה והגברת האכיפה כנגד מי שכבר נקט באלימות כנגד הצוותים הרפואיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ