הצוות לבחינת ההתמודדות עם פוליגמיה ממליץ להגביר את האכיפה הפלילית

לפי דו"ח שחיבר הצוות עבירה של ריבוי נישואים פוגעת בעיקר בנשים ובילדים. כמו כן, היא מביאה בפועל לשלילת זכויותיה של האשה הראשונה במקרה של פרידה ממנה ללא גירושים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשים בנגב, ב-2016
רויטל חובל

הצוות לבחינת דרכי ההתמודדות עם הפוליגמיה בנגב, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, ממליץ להגביר את האכיפה הפלילית והאזרחית נגד עבירה של ריבוי נישואים. האכיפה תיעשה בעיקר על ידי המשטרה, אך גם גופים אזרחיים כמו המוסד לביטוח הלאומי ובתי הדין השרעיים יונחו להעביר מידע על חשד לריבוי נישואים, גם בקרב עובדי מדינה.

הדו"ח המלא

הצוות הוקם לפי החלטת ממשלה בינואר 2017 "לאור השלכותיה הקשות של התופעה על בני המשפחה הפוליגמית, ובראש ובראשונה על הנשים והילדים ועל החברה בכללותה". לפי הערכות של הלמ"ס, בישראל כ-6,200 גברים שנשואים ליותר מאשה אחת. לפי הדו"ח, אמנם פוליגמיה היא עבירה פלילית, אך לאורך שנים היא לא נאכפה בניסיון שלא להתנגש עם הנורמות החברתיות של הבדואים.

הפוליגמיה מוצגת בדו"ח כתופעה מורכבת ש"משקפת במקרים מסוימים את מעמדו המכובד של הגבר, מצבו הכלכלי ורצונו לחזק את התא המשפחתי ואת השבט שאליו הוא משתייך". מנגד, נכתב בדו"ח, הפוליגמיה נותנת מענה לנשים רווקות שמעוניינות להינשא. מחקרים שהוצגו בפני הצוות מלמדים על כך שהנפגעים העיקריים של הפוליגמיה הם נשים וילדים. לרוב, האשה הראשונה וילדיה נזנחים ומרב המשאבים מושקעים באשה השנייה ובילדיה. במקרים רבים מדובר למעשה בפרידה מהאשה הראשונה ללא גירושים, ומבלי שהיא מקבלת את הזכויות שהיא זכאית להן כמו מזונות.

בין המלצות הצוות, שכלל גם אנשי דת ופעילים בחברה הבדואית, צוין כי משטרת ישראל תעקוב אחר פרסומים בעיתונות הפלסטינית, תפתח בחקירה במטרה למנוע נישואים פוליגמיים לנשים פלסטיניות ותתריע בפני הגבר כי הוא עומד לעבור עבירה פלילית. לצד האכיפה הפלילית, ממליץ הצוות על קידום תוכניות לצמצום הנשירה ממסגרות חינוכיות, ויצירת מקומות תעסוקה לנשים. לפי המחקר של הלמ"ס, צמצום הנשירה יוביל לצמצום הפוליגמיה. נשים יוכלו לקבל סיוע משפטי מהמדינה בכל הנוגע לזכויותיהן בהליכים בבית הדין השרעי ובבית משפט למשפחה, וזכויות סוציאליות שהן זכאיות להן. בית הדין השרעי יתיר נישואים לאשה שנייה, בנסיבות חריגות, ובמקרה שהאשה הראשונה עקרה או חולה במחלה קשה.

בין השורות בדו"ח, מתייחסים מחבריו גם למצבה של האוכלוסיה הבדואית בישראל ותנאי המחייה הפיזיים שלה. "נמצא כי תופעת הפוליגמיה בנגב היא סימפטום של הזנחה, היעדר משילות, היעדר פיתוח כלכלי-חברתי של החברה הבדואית והשפעה משמעותית על חוסר השתלבותם של הבדואים בחברה הישראלית הכללית", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ