הלינץ' במבקש המקלט בב"ש: מאה ימי עבודות שירות נגזרו על אחד המעורבים

דוד מויאל תועד מטיח ספסל בהבטום זרהום, והורשע בהסדר טיעון בהתעללות בחסר ישע. נגזרו עליו גם שמונה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בסכום של 2,000 שקל

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מויאל בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היום
מויאל בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (רביעי) מאה ימי עבודות שירות על משתתף בלינץ' במבקש מקלט בתחנה המרכזית בעיר ב-2015 במסגרת הסדר טיעון. דוד מויאל, בן 34 מבאר שבע, הורשע בהסדר בעבירה פחותה בחומרתה מזו שהפרקליטות ייחסה לו בתחילה. נגזרו עליו גם שמונה חודשי מאסר על תנאי ופיצויים בסכום של 2,000 שקל. 

זרהוםצילום: מפייסבוק

מויאל תועד במצלמות האבטחה מטיח ספסל בהבטום זרהום, שנורה לפני כן. באותה עת הוא עבד במסעדת שווארמה בתחנה המרכזית. במסגרת הסדר הטיעון, מויאל הורשע בהתעללות בחסר ישע, עבירה שהעונש שנקבע לה בחוק העונשין הוא עד שבע שנות מאסר. העונש על סעיף העבירה המקורי - חבלה בכוונה מחמירה - הוא עד 20 שנות מאסר. הפרקליטות יידעה את קרובי משפחתו של זרהום בישראל על ההסדר.

הפרקליטות דרשה להטיל על מויאל כמה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי ותשלום פיצוי סמלי למשפחתו של זרהום. סנגוריו של מויאל, איל הדר ושלום פיניאה, ביקשו להימנע מעבודות שירות ולקבוע פיצויים נמוכים, בנימוק שהוא מפרנס את משפחתו. הם לא דרשו שהרשעתו תימחק.

בדיון הקודם נימקה הפרקליטות את הסדר הטיעון המקל בכך שהיה לה קושי ראייתי להוכיח לאיזו חבלה גרם מויאל כשהטיח את הספסל בזרהום. לפי חוות דעת של המכון לרפואה משפטית, הירי הוביל למותו של זרהום. נציגי הפרקליטות אמרו הם התחשבו בטענת סנגוריו לאכיפה בררנית, אף על פי שמבחינה משפטית הם סבורים כי אין לקבלה. מויאל אמר אז: "אין יום שאני לא חושב על זה וחווה את זה, אני מביע חרטה עמוקה וצער עמוק למשפחת המנוח".

בנובמבר אשתקד פסל בית המשפט המחוזי בבאר שבע את הראיה המרכזית - קלטת האבטחה שבה נראים הנאשמים מכים את זרהום. השופט אהרון משניות לא נימק את החלטתו לפסול את הראיה המרכזית בתיק, אך הסנגורים טענו כי המשטרה השיגה אותה ללא סמכות ולא תיעדה את הימצאותה כראוי. לאחר כשבועיים חזר בו בית המשפט וקבע שהתיעוד קביל.

הלינץ' אירע באוקטובר 2015, אחרי שמחבל פתח בירי בתחנה המרכזית בבאר שבע, הרג חייל ופצע עשרה נוספים. ארבעת הנאשמים, מויאל, אביתר דמרי, חייל גולני יעקב שמבה ואיש שב"ס רונן כהן היכו את זרהום אחרי שחשדו שהוא המחבל. לפי הניתוח הפתולוגי שהגישה הפרקליטות, הארבעה גרמו במעשיהם לזרהום חבלות, חלקן חמורות, בהן שבר באפו. עם זאת, הבדיקה הפתולוגית קבעה כי שמונת הכדורים שפגעו בזרהום, על ידי שלושה אנשים שונים, הם אלה שגרמו למותו של זרהום.

פרקליטו של מויאל, עו"ד הדר, אמר בתגובה לגזר הדין: "במכלול זה ובנסיבותיו הכוללות של העניין, גזר הדין, הגם שקיווינו למעט רך ממנו, הוא נכון ומאוזן. צריך לזכור שמדובר בנאשם אשר חלקו היה בראשיתו של אירוע, בית המשפט עמד בהרחבה על הנסיבות המיוחדות של התנהלות במסגרת אירוע טרור והמשמעויות שיש לכך לעניין הכשל הנורמטיבי. אין מייחסים לו פגיעה כלשהי במנוח, בכתב האישום המתוקן לא מייחסים פגיעה במנוח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ