משפטו של גונן שגב ייפתח מחר; מואשם שהעביר עשרות ידיעות לאיראן

לפי כתב האישום נגדו, השר לשעבר פעל בכוונה לפגוע בביטחון המדינה ופגש את מפעיליו האיראנים בטהראן. משפטו יתקיים בדלתיים סגורות בהרכב של שלושה שופטים

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גונן שגב, ב-2007
אהרן רבינוביץ

השר לשעבר גונן שגב מסר לאיראנים עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, כך עולה מכתב האישום המצונזר שהותר לפרסום היום (רביעי). שגב נעצר לפני כחודשיים, ומואשם בסיוע לאויב במלחמה, ריגול נגד מדינת ישראל ועבירות של מסירת ידיעה לאויב. מחר יחל משפטו של שגב בבית המשפט המחוזי בירושלים, שיתנהל בדלתיים סגורות. המשפט יתנהל בהרכב של שלושה שופטים בראשותו של השופט רפאל כרמל.

על פי כתב האישום, שפרטים ממנו נחשפו לבקשת אתר וואלה, שגב נפגש עם מפעיליו בכמה מדינות ומסר להם מידע על גורמי ביטחון, ואף נפגש עמם בטהראן. "פגישות אלה התנהלו במאפיינים חשאיים, תוך שימוש בין היתר בדירות שהנאשם חשב שמהוות דירות מסתור", נכתב.

עוד מואשם שגב כי העביר מידע שאליו נחשף כשכיהן כשר האנרגיה והתשתיות. ואולם בשב"כ העריכו שלא היה ברשותו מידע ביטחוני עדכני, שכן זמן רב חלף מאז כיהן כשר.  למרות זאת, נראה ששגב ניסה להשיג מידע כזה דרך קשריו עם ישראלים.

בחודש שעבר דווח כי שגב טען בחקירתו שתכנן להיות סוכן כפול ולסייע גם לישראל. על פי דיווח בחברת החדשות, שגב טען בפני חוקריו כי עדכן בכיר במערכת הביטחון מיד כשנוצר הקשר בינו לבין מפעיליו האיראניים, וציפה לקבל ממנו הוראות.

מחקירת שירות הביטחון הכללי והמשטרה עלה כי ב-2012 נוצר קשר בינו לבין שני סוכנים של המודיעין האיראני, דרך השגרירות האיראנית בניגריה. לטענתו, השניים יזמו את הקשר בטענה שהם מבקשים לדון עמו ברכש ציוד רפואי. בהמשך הזדהו כאנשי מודיעין, ומאז, לפי החשד, פעל שגב כסוכן בשירות איראן. החקירה נגדו התנהלה במשך חודשים תחת מעטה סודיות, ותוך שיתוף פעולה של רשויות החקירה עם מקבילותיהן באפריקה.

בשנים האחרונות ניהל שגב מרפאה מצליחה בבירת ניגריה, אבוג'ה, שאליה הגיעו אנשי עסקים ודיפלומטים רבים. איש עסקים ישראלי הפועל בניגריה סיפר ל"הארץ" כי עם לקוחותיו של שגב נמנו אנשי עסקים מישראל, בהם יוצאי מערכת הביטחון, וכי הקשרים שרכש כרופא הקנו לו דלת פתוחה בשגרירויות במדינה. אותו אדם הוסיף כי אף שעיסוקו משיק לתחום הביטחון, שגב מעולם לא הפנה אליו שאלות בנושא.

שגב נבחר לכנסת ב-1992 מטעם מפלגת צומת, ובהמשך פרש ממנה והצטרף לממשלת יצחק רבין כשר האנרגיה והתשתית. אחרי הבחירות ב-1996 פנה לעסקים פרטיים, ומאז הסתבך כמה פעמים בפלילים. ב-2004 נעצר בשדה התעופה באמסטרדם כשניסה לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי. לצורך העברת הכדורים, שהוסוו כסוכריות שוקולד, זייף שגב את הדרכון הדיפלומטי שלו. בגין עבירות אלו נגזרו על שגב חמש שנות מאסר, ורישיונו לעסוק ברפואה נשלל ממנו. בפרשה אחרת הורשע בהונאה, לאחר שמשך סכומי כסף גדולים ואז טען בפני ישראכרט שכרטיסו נגנב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ