בכפוף לאישור מבקר המדינה |

מנדלבליט אישר לנתניהו לקבל כסף מעדים בתיק 1000 לטובת הגנתו המשפטית, בכפוף לאישור מבקר המדינה

לאחר הפרסום ב"הארץ", היועמ"ש קבע כי הכספים שמבקש ראש הממשלה לקבל מבעל ההון ספנסר פרטרידג' ומבן דודו נתן מיליקובסקי, לא נופלים תחת ההגדרה של "מתנה" ולכן אין מניעה לקבלם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט, בחודש שעבר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אישר את בקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל כספים משני עדים בתיק 1000 לצורך מימון הגנתו משפטית - זאת בכפוף לאישור מבקר המדינה. השניים הם בעל ההון ספנסר פרטרידג' ובן דודו של ראש הממשלה, נתן מיליקובסקי. מנדלבליט קבע כי המימון המבוקש לא נופל תחת הגדרה של "מתנה", ולכן אין מניעה לקבלו. בחודש שעבר חשף גידי וייץ ב"הארץ" כי היועמ"ש נוטה לאשר את הבקשה.

בהודעה שמסר מנדלבליט נכתב כי "לנוכח הפרטים שהתקבלו אודות אופיין וטיבן של מערכות היחסים בין ראש הממשלה לבין מר מיליקובסקי ומר פרטרידג', וכן בשים למכלול הנסיבות הצריכות לעניין, הוחלט, על דעת היועץ המשפטי לממשלה ועל דעת פרקליט המדינה, כי לא ניתן לקבוע שהמתנה תינתן לראש הממשלה 'באשר הוא עובד ציבור'".

אולם, מנדלבליט הודיע כי לצורך קבלת אישור למימון ההגנה המשפטית על נתניהו לפנות למבקר המדינה, שאחראי על ניגודי עניינים ועומד בראש ועדת ההיתרים. הוועדה "תבחן את הבקשה ותחליט אם מוצדק בנסיבות העניין להתיר חריגה מהכללים, ולהתיר את קבלת המימון המבוקש". ועדת ההיתרים, שבראשה עומד שופט בדימוס וכוללת שני חברים נוספים, אחראית לדון בבקשות של שרים וסגני שרים הנוגעים לכספים וניגודי עניינים אפשריים. לפני שהיא מקבלת החלטה, היא שומעת את חוות דעתו של מבקר המדינה לגבי המקרה שלפניה. במכתבו הדגיש כי "ועדת ההיתרים היא זו שתקבע אם מתן ההיתר 'מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית'".

היועמ"ש מציע לוועדה לקבוע תנאים להיתר, כך שתינתן התחייבות שהכספים ישמשו לצורך מימון ההגנה המשפטית בלבד, תיקבע תקרה לסכום ומנגנוני דיווח. בצד זאת, הנחה מנדלבליט לגבש הסכם ניגוד עניינים שיתייחס לקשרים של ראש הממשלה עם מיליקובסקי ופרטרידג', ואיסור עיסוק בעניינים הנוגעים להם.

בשנה שעברה העיד פרטרידג' בתיק 1000 והתבקש להתייחס למתנות שהעניק לנתניהו בשנים האחרונות. הוא אישר שרכש לראש הממשלה חליפות שמחירן מוערך בעשרות אלפי שקלים, אך טען כי מיליקובסקי החזיר לו את הכסף בהמשך. מיליקובסקי עצמו נקרא להעיד בפרשה, לאחר ש"הארץ" דיווח כי נתניהו טען בחקירתו שרכש סיגרים בכסף מזומן שקיבל מקרוב משפחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ