בעקבות תחקיר "הארץ" |

מבקר המדינה: עיריית ראשון לציון היטיבה עם יזם המקורב לראש העיר בניגוד לחוק

כפי שפורסם ב"הארץ", הדו"ח קובע כי ראש העיר דב צור פעל בניגוד עניינים לכאורה כאשר התערב לטובת עסקיו של היזם ארז מוסצ'ו, שגייס עבורו תרומות לקמפיין לראשות העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב צור. לדבריו לא היה בניגוד עניינים עם מוסצ'ו

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שני) מותח ביקורת חריפה על עיריית ראשון לציון בהתנהלותה בפרויקט נדל"ן בעיר, וטוען להפרת החוק ולפגיעה באינטרס הציבורי. לפי המבקר, העירייה היטיבה עם היזם ארז מוסצ'ו כשהתירה לחברה שלו לבנות מתחם מסחרי בגודל אלפי מ"ר בשטח שיועד בעיקר למלונאות - כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" באוקטובר 2016. כמו כן, המבקר מצא שראש העיר דב צור התערב בעסקה מול מוסצ'ו מבלי להצהיר על ניגוד עניינים לכאורה, שבו היה מצוי בשל קשריו עם היזם. 

ממתחם היקב, דרך מסעדת הסוהו ועד למסדרונות העירייה - מערכת היחסים הסבוכה בין נבחר הציבור ליזם

המבקר יוסף שפירא מפרט בדו"ח את השתלשלות פרשת מתחם "לאגו אירועים", אשר נחשפה ב"הארץ" באוקטובר 2016. תחילת הפרשה ב-2010, אז חכרה חברה שבבעלות מוסצ'ו, "ניהו בע"מ", את המתחם מהעירייה ל-15 שנים. החכירה התבצעה ללא מכרז וללא אישור לפטור ממכרז ממשרד הפנים.

הקרקע שנחכרה יועדה במקור לתחומי ספורט ונופש, אך ב-2013-2012 הוועדה לתכנון ובנייה והעירייה אישרו ל"ניהו בע"מ" להקים עליה כ-6,000 מ"ר של מסחר ובכך להעלות את שווי הקרקע באופן משמעותי. מבקר המדינה קבע כי "ההליכים שנקטו העירייה והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, שליוו את הקמת המתחם בפארק האגם על ידי היזם, נעשו אגב הפרת הדין, ותוך כדי מתן הטבות של ממש ליזם על חשבון הציבור, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם חובתן להחזיק ולנהל את נכסי העירייה וענייניה כנאמנת הציבור. העירייה נתנה עדיפות לקידום האינטרסים הפרטיים של היזם על חשבון האינטרס הציבורי, תוך כדי פגיעה בעקרון השוויון ומתוך פגיעה קשה באמון הציבור".

החברה של מוסצ'ו פנתה לעירייה בבקשה לרכוש את זכויותיה במגרש במארס 2015. בישיבת המועצה שבה נדונה המכירה, יצא ראש העיר צור מהאולם והותיר את ניהול הישיבה בידי דוד ביטן, אז חבר המועצה והיום ח"כ בליכוד שחשוד בעצמו בעברות הנוגעות לתקופתו בראשון לציון. בשלב מסוים, לאחר שכמה מחברי המועצה הביעו התנגדות לתוכנית ושניים מהם עזבו בהפגנתיות את האולם, שב ראש העיר לאולם ודרש להמשיך את הדיון. בפרוטוקול הדיון צור מצוטט כאומר: "מי שחושב שהישיבה לא בסדר משוחרר ללכת. הישיבה נפתחה ואיש לא ערער עליה... לפיכך הישיבה לא נסגרת והיא ממשיכה, נקיים את הישיבה כולה".

בתחקיר "הארץ" נחשף שמוסצ'ו היה גורם מרכזי בגיוס הכספים עבור צור בקמפיין הבחירות שלו לראשות העירייה ב-2013. כבר שנה וחצי לפני הבחירות, במאי 2012, התקבלו תרומות ראשונות הישר מחשבונותיהם של בני משפחת מוסצ'ו ומזה של שותף עסקי שלו, בן ציון שמחון. יתרה מזו, חודשים ספורים לאחר זכייתו בקמפיין, טס צור עם מוסצ'ו לחופשה בת שבועיים בסרי לנקה. השניים יצאו לחופשה בזמן שהעירייה ניהלה משא ומתן מתקדם על רכישת מתחם היקב ההיסטורי בלבה של עיר, שנרכש לבסוף על ידי חברה בה שותף מוסצ'ו.

לפי המבקר, "בהסכם המכירה נעשו לטובת היזם ויתורים כספיים שאינם עולים בקנה אחד עם הצהרת העירייה כי הסכם המכירה צמצם לכאורה את הנזקים שנגרמו בשל טעויות שהיו בהסכם החכירה". לגבי התנהלותו של צור והקשר האישי למוסצ'ו, כתב המבקר: "אף על פי שהיה כאמור במצב של חשש לניגוד ענייניים לכאורה, השתתף ראש העירייה בחודשים יולי 2014 עד מרץ 2015 בישיבות פנימיות של העירייה בנושא עסקת המקרקעין עם היזם, ואף היה ממוען באופן מתמשך לתכתובות בנושא, שלחלקן אף הגיב והתייחס... העובדה שראש העירייה בחר להתערב לקבלת החלטה להמשך הישיבה, אף שמנע עצמו מלהשתתף בישיבה עצמה, היא בגדר התערבות פסולה".

המבקר מציין גם כי במארס 2015 העריך השמאי המוסכם על הצדדים ששווי זכויות הבעלות של העירייה על השטח הוא 9,000 שקל למ"ר. יחד עם זאת, באותו הזמן היו מונחות לפני העירייה שתי חוות דעת שמאיות שקבעו כי שווי מ"ר בשטח זה הוא 17,600 שקל למ"ר. חוות דעת אלו, שהעריכו את המגרש בשווי הגבוה ביותר מ-100% מהערכת השמאי המוסכם, לא הובאו לידיעת חברי ההנהלה שדנו במכירה ולא לידיעת מועצת העירייה שאישרה אותה. לדברי המבקר, "אף שלפני העירייה הוצג מידע שלפיו השמאי המוסכם מייצג חברה, המחזיקה בכמחצית ממניות היזם, העירייה לא בדקה את המידע ולא ביקשה חוות דעת משפטית בעניין זה".

עו"ד ליאל אבן זהר, חברת מועצת העיר ראשון לציון אשר התריעה בזמן אמת על חומרת הפרשה וחשפה אותה, אמרה בתגובה לדו״ח: "מדו"ח המבקר עולה תמונת מצב עגומה של עיר המתנהלת בשיטת הקומבינות. היום כבר ברור שראש העיר פעל בניגוד עניינים כשפעל מאחורי הקלעים בענייני מקורבו היזם ארז מוסצ'ו, ושראש העיר ושותפיו בקואליציה פגעו בקופה הציבורית במכר מוזל של קרקע יקרה. הדו"ח הזה הוא תעודת עניות לעיר ולצור שכבר מזמן היה צריך להשעות את עצמו מפעילותו הציבורית".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "העירייה חולקת על מסקנות הדו"ח וסבורה שמבקר המדינה טעה טעות קשה, הן בעובדות והן בפרשנות להן, במישור המשפטי, המנהלי והשמאי. היה ראוי שהמבקר ישבח את פעולתה של העירייה בכך שפעלה בנחישות לתיקון טעות שבוצעה ושפגעה בקופה הציבורית. העירייה פתחה חוזה חתום עם יזם, אף שעברו חמש שנים מאז נחתם, באופן חסר תקדים, וגבתה עוד תשעה מיליוני שקלים לקופת הציבור !!! (ההדגשה במקור, ל"י) מעבר לארבעה מיליוני שקלים שנגבו במקור. תוספת זו לא הייתה מתקבלת ללא התערבותו הנחרצת של ראש העירייה, שהקים צוות שפעל לתיקון העיוות לטובת הקופה הציבורית ולרווחת תושבי ראשון לציון.

"טענתו של מבקר המדינה כאילו ראש העירייה, דב צור, היה מצוי, לכאורה, בניגוד עניינים שגויה לחלוטין. הטענה מתעלמת התעלמות מוחלטת מהעובדות שהוצגו למבקר המדינה לגבי ניתוק היחסים בין ראש העירייה ליזם המדובר בעת הטיפול במכירת הנכס. זאת ועוד, המבקר מתעלם במסקנותיו מהעובדה שראש העירייה בחר מרצונו שלא להשתתף כלל בדיוני המועצה והנהלת העיר בנושא, ולכן לא נפל פגם בהתנהלות העירייה או אורגניה. לטענות המבקר כאילו ראש העיר היה מעורב בהליכים מאחורי הקלעים, אין שמץ של בסיס עובדתי. גם להערה כאילו התערבות ראש העירייה בדיון שהתקיים במועצה בעסקה הינה התערבות פסולה משוללת יסוד, שכן ההתערבות נגעה רק בתקינות הישיבה והמשכה כמתחייב מתפקידו כיו"ר הישיבה, בלי שנכח או השפיע השפעה כלשהי על הדיון עצמו או על ההחלטה".

עורך דינו של ארז מוסצ'ו, איל כהן, מסר בתגובה: "לטענות בדבר קשר פסול עם ראש העיר דב צור-אין שחר. גם הטענות בדבר אי סדרים הנוגעים להקלות-מופרכות. לגופו של עניין, האיחוד והחלוקה של המתחם בוצעו עוד בשנת 2007, בתקופת כהונתו של ראש העיר הקודם, ובמועד החכירה של המתחם, בשנת 2010, היה קיים סכסוך עמוק עם ראש העיר הנוכחי ולא היה עימו שום קשר".

כהן הוסיף, "לא מפתיע לגלות שאותם גורמים אינטרסנטים שהצביעו בעד הסכם החכירה כאשר היו בקואליציה, שינו את עמדתם ופנו למבקר המדינה ברגע שעברו לאופוזיציה. יודגש כי את הטיסה המשותפת לחו״ל, שהתקיימה במהלך החודשים הספורים בה היה קשר ידידותי עם ראש העיר הנוכחי, מימן כל אחד באופן עצמאי, ולאחריה שוב נותק הקשר בעקבות סכסוך עד היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ