העליון יכריע אם יד ימינו של ליברמן ייכנס לכלא ביום ראשון

בית המשפט יקיים בעוד יומיים דיון בבקשתו של דאוד גודובסקי, בכיר במפלגת ישראל ביתנו לשעבר, לדחות את כניסתו לכלא עד שיוכרע ערעורו. גודובסקי נידון לשבע שנות מאסר בגין עבירות שוחד

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גודובסקי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ביוני
גודובסקי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ביוניצילום: מגד גוזני

דאוד גודובסקי, בכיר במפלגת ישראל ביתנו שנידון לשבע שנות מאסר בגין עבירות שוחד, פנה היום (שלישי) לבית המשפט העליון בבקשה לדחות את כניסתו לכלא עד אחרי מתן פסק הדין בערעור שיגיש על גזר דינו. לפני כשבועיים הודה גודובסקי, יד ימינו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, בביצוע העבירות במסגרת הסדר טיעון. באותו הדיון דחה שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ירון לוי, את בקשתו של גודובסקי לעכב את כניסתו לכלא, אף שהפרקליטות הביעה הסכמה לדחייה קלה. בית המשפט העליון יקיים דיון בבקשה ביום חמישי הקרוב. 

גודובסקי, שהיה מנהל אגף האירגון של ישראל ביתנו, הודה שקיבל כספי שוחד ששימשו את מזכ"לית המפלגה פאינה קירשנבאום ואת המפלגה עצמה - בתמורה להעברת כספי מדינה, ובהם כספים קואליציוניים, לגופים שונים. עם זאת, הוסכם כי גודובסקי לא נטל כסף לכיסו ומצבו הכלכלי רע. בתחילת המשפט נגדו אף ביקש כי הסנגוריה הציבורית תייצג אותו.

בעקבות גזר הדין החריג בחומרתו, שכר לאחרונה גודובסקי את שירותיו של עו"ד אורי קורב, לשעבר בכיר בפרקליטות מחוז ירושלים. בערעור שהגיש היום לבית המשפט העליון, טען קורב שהשופט לוי הסתמך בגזר הדין על עובדות שגודובסקי לא הודה בהן. עוד כתב קורב כי לוי "לא נתן את המשקל הראוי לכך שגודובסקי לא לקח כסף לכיסו, הוא הודה במעשים בבית המשפט טרם תחילת שמיעת ראיות בעניינו, חסך מזמנו של בית המשפט והביע חרטה".

קורב טרם הגיש את הערעור על גזר הדין, אך בבקשה לדחיית כניסתו לכלא של גודובסקי כתב כי "מעולם לא הוטל עונש מאסר כה כבד במקרה בו נאשם הודה בעבירות דומות בנסיבות בהן הכסף לא נלקח לכיסו - ועל כן סיכוייו לזכות בערעור ולקבל להפחתה משמעותית ודרמטית בעונש, אינם מבוטלים". לדבריו, "גזר הדין חורג וסוטה לחומרה באופן קיצוני ובלתי סביר מרמת הענישה הנוהגת במקרים דומים".

השוואה לפרשיות שחיתות אחרות מלמדת על כך שהעונש שהוטל על גודובסקי אכן חריג. קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, שנגזרו עליו תחילה שמונה שנות מאסר בפרשת רונאל פישר, הוא ככל הנראה היחיד שקיבל עונש גבוה מזה שנגזר על גודובסקי על עבירות שוחד. מהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית, נשלח אף הוא לשבע שנות מאסר במסגרת פרשת הולילנד, לאחר שהורשע בקבלת שוחד לכיסו בסך מיליון וחצי שקלים.

הפרקליטות עוד לא הגיבה לבקשה של גודובסקי. במקרה של נוחי דנקנר, הסכימה הפרקליטות לעכב את ביצוע עונשו עד הכרעה בערעור. בפרשת הולילנד, התנגדה הפרקליטות לעיכוב בביצוע העונש, אך בית המשפט קיבל את בקשת הנאשמים. כך היה גם בתיק נגד הנשיא לשעבר משה קצב.

בשנים האחרונות נטה בית המשפט העליון להפחית את עונשי המאסר שנגזרו על אנשי ציבור בעבירות שחיתות. עונשו של ערן מלכה הופחת משמונה לשבע שנות מאסר. עונשו של ראש העיר רמת גן לשעבר צבי בר הופחת מחמש וחצי לשלוש שנות מאסר. בפרשת בנק הפועלים הפחית העליון את עונשו של דני דנקנר משנה לשמונה חודשי מאסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ