המשטרה: יניב זגורי הורה לאנשיו לרצוח את דבורה הירש, גרושתו של עד המדינה נגדו

המשטרה הודיעה כי פענחה את הרצח, שאירע במארס 2016. לפי מקור המעורה בחקירה, אמיר בן שימול ומשה רובין היו בזירה שבה נורתה הירש, גרושתו של טל קורקוס שנרצח שנה לאחר מכן ■ אחד החשודים שוחרר ממאסר שבועיים לפני הרצח ולשני הותר להסיר את האזיק האלקטרוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח של הירש, ב-2016

המשטרה הודיעה אחר הצהריים (רביעי) כי פענחה את רצח דבורה הירש, גרושתו של עד המדינה טל קורקוס שנרצח בעצמו שנה אחריה. לפי מקור המעורה בחקירת המקרה, ראש ארגון הפשע יניב זגורי הורה לשניים מאנשיו, אמיר בן שימול ומשה רובין, לרצוח את הירש. עוד אמר המקור כי השניים נכחו בזירת הרצח, אך לא נמסר מי מהם לחץ על ההדק. זגורי מואשם גם ברצח קורקוס, שהיה בעבר יד ימינו והעיד נגדו.

דבורה הירש

הפרקליטות מתכוונת להגיש כתב אישום נגד בן שימול ורובין בגין רצח הירש עד סוף השבוע. טרם התקבלה החלטה אם להאשים ברצח הירש גם את זגורי, ובאילו עבירות. בית המשפט העליון הודיע השבוע כי על הפרקליטות לגבש עד יום שישי עמדה בעניינם של בן שימול ורובין, עקב ימי המעצר המצטברים הרבים בהם שהו השניים במעצר בפרשה. הירש נורתה ב-7 במארס 2016 בבאר שבע, לעיני ילדיה, כשישבה ברכבה בשעות אחר הצהריים.

חודש לפני הרצח, בפברואר 2016, נגזרו על רובין שלוש וחצי שנות מאסר בתיק אחר. בהסכמת הפרקליטות הוחלט כי הוא יחל לרצות את עונשו מה-20 למארס. בנוסף לכך, במסגרת הסדר הטיעון הסכימה הפרקליטות להקל את תנאי מעצר הבית המלא בו שהה במושב בנגב - והתירה לו להסיר את האזיק האלקטרוני שענד ולהמיר את מעצר הבית המלא למעצר בית לילי בבאר-שבע - ברחוב המרוחק כדקה וחצי נסיעה מביתה של הירש. מעצר הבית הלילי החל בשעה 22:00 והסתיים בבוקר למחרת, והרצח בוצע בשעה 18:30. בן שימול שוחרר מהכלא שבועיים לפני הרצח, בטרם ריצוי מלוא עונש המאסר שגזר עליו בית המשפט. זאת, בשל נוהל שב"ס לשחרור מוקדם שקיים עקב העדר מקום בבתי הכלא בישראל.

לפי עורכי דינם, השלושה נחקרו בליל הרצח, ובן שימול ורובין נעצרו חודשיים לאחריו. הם שהו במעצר יותר מחודש ושוחררו, ונעצרו בשנית לפני חודשיים, ב-16 במאי. המעצר התאפשר בעקבות גיוס שלושה עדי תביעה שהפלילו אותם ואת זגורי במעורבות ברצח, ולדברי המשטרה השלימו עבורה את תמונת הרצח. בטרם אותה עדות, לא היה למשטרה די חומר כדי להגיש כתב אישום במעשה. זהותם של העדים נאסרה לפרסום.

זמן קצר לאחר הרצח עזב זגורי את הארץ והשתקע בסין, אך נעצר שם וגורש לישראל בדצמבר האחרון. עם חזרתו לארץ, הוגש נגדו כתב אישום בגין רצח עדי המדינה קורקוס, באפריל 2017, ואלישע סבח, ביוני 2017. שבוע לאחר מעצרם של בן שימול ורובין, כשהיה עצור ממילא, נוסף נגדו סעיף חשד במעורבות ברצח הירש.

זגורי בהארכת מעצרו, בדצמבר האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

בעקבות הפיכתו של קורקוס מיד ימינו של זגורי לעד מדינה נגדו, הוא נכנס עם הירש לתוכנית להגנת עדים, והשנים עברו להתגורר בחו"ל. הם נפלטו מהתוכנית עקב קשיי התאקלמות ועם חזרתם לארץ התגרשו. בעת הרצח שהה קורקוס במאסר, לאחר שהורשע כי איים על חייה של גרושתו. בהמשך הואשם כי אמר לה שידאג ש"הילדים יישארו יתומים". שכניה של הירש סיפרו ל"הארץ" כי היא לא זכתה לאבטחה בבניין מגוריה, על אף היותה בת זוגו של עד מדינה.

בדיון קודם בבית המשפט העליון הודיעה הפרקליטות בפני השופטת ענת ברון כי לא תבקש הארכת מעצר נוספת לבן שימול ולרובין, אם לא תוגש הצהרת תובע. אף שלא הוגשה הצהרה שכזו, המודיעה כי יש כוונה להגיש כתב אישום, דרשה הפרקליטות ביום שני את הארכת מעצרם בארבעה ימים נוספים בשל התפתחות בחקירה שהצריכה השלמות חקירה. באותו המעמד, ביום שני, הצהירה הפרקליטות כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגד השניים עד יום שישי.

המכונית המפוצצת של עד המדינה לשעבר טל קורקוס, באשקלון בשנה שעברהצילום: דוברות המשטרה

לשניים עבר פלילי עשיר: רובין הואשם במאי 2014 שעמד בראש ארגון פשע, אך הורשע לבסוף בשורת עבירות פחותות - קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת מקום למשחקי מזל אסורים, ארגון הימורים ומספר עבירות של סחיטה באיומים. בגין עבירות אלו נגזר עליו בפברואר 2016 עונש המאסר שהחל לרצות לאחר רצח הירש. באותה פרשה הורשע גם בן שימול, ונגזר עליו מאסר של 23 חודשים. אולם, בעקבות העובדה שימי המעצר שריצה קוזזו מתקופת מאסרו והנוהל לשחרור מוקדם של שב"ס, הוא שוחרר חודש אחד לאחר שנגזר עונשו. בעבר הורשע בן שימול בעבירות של סחיטה בכוח, קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון למתן אמצעים לביצוע פשע, החזקת סכין, תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, איומים, חבלה במזיד ברכב, גניבה מרכב ועבירות נוספות. 

עו"ד אורי בן נתן, המייצג את זגורי ואת רובין, מסר בתגובה: "כמי שעקב אחר התפתחות החקירה לא נראה שהראיות שאספה המשטרה מספיקות להגשת כתב אישום בעבירה של רצח. מדובר בראיות חלשות ולא משכנעות. במיוחד שמדובר בעבירה של רצח על הפרקליטות לשקול היטב אם הראיות הללו יש בהם כדי לשכנע את בית המשפט בבוא היום ואם ניתן כלל להרשיע בגינן. התשובה לדעתנו היא שלילית. בימים האחרונים עקבנו אחר התפתחויות ולפחות אני לא התרשמתי שמדובר בהתפתחויות חקירתיות משמעותיות. תטיב המשטרה לעשות אם תורה המשטרה על שחרורם של החשודים ותמשיך לחקור את התיק, כפי שעשתה ב-2016".

עו"ד עידו פורת, המייצג את בן שימול, מסר בתגובה: "נכון להיום טרם התקבלה החלטה סופית אם יוגש כתב אישום נגד מרשי, העצור זה תקופה ארוכה. מעצרו הוארך עד ליום שישי, וכולי תקווה שבמועד זה מרשי ישוחרר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ