אלשיך: הילד מקלנסווה נחטף לרשות; הפלסטינים התבשרו על החטיפה רק אתמול

שב"כ הצטרף הלילה לחיפושים בשטחי הרשות אחר כרים ג'מהור בן השבע, שנחטף השבוע מביתו בקלנסווה. המפכ"ל הבהיר כי המשטרה יודעת שהוא בשטחים ורואה ברשות אחראית לביטחונו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרים ג'מהור
כרים ג'מהורצילום: המשפחה

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, אמר הבוקר (שישי) כי המשטרה יודעת שכרים ג'מהור בן השבע, שנחטף השבוע מביתו בקלנסווה, נמצא בשטחי הרשות הפלסטינית. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי גורמי מודיעין פלסטיניים התבשרו על החטיפה לשטחי הרשות רק אתמול. הבוקר שוחח בכיר בחברה הערבית בישראל עם ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', במטרה לגייס אותו למאמצי החיפושים אחרי הילד. לחיפושים הצטרפו הלילה גם כוחות שב"כ, שיתמקדו בחיפושים בשטחי הרשות הפלסטינית, וישתמשו במקורות המודיעיניים של השירות ובאמצעים השונים שברשותם. 

לדברי אלשיך, "היות והילד נחטף על ידי עבריינים לשטחי הרשות הפלסטינית, אנו רואים ברשות כאחראית באופן ישיר לביטחונו של כרים עד להחזרתו בשלום לחיק משפחתו ואנו מצפים מהם לפעול למימוש אחריותם". אלשיך הוסיף כי "בשלב הזה מתקיימים מגעים מקצועיים בין המשטרה לרשות הפלסטינית בכדי לאפשר למשטרה הפלסטינית לממש אחריותה ולסיים במהירות את הסבל לילד ומשפחתו".

החשוד המרכזי אחמד נכיב בדיון בבית המשפט בראשון לציון, היוםצילום: מגד גוזני

לאחר השיחה בין הבכיר בחברה הערבית לראש המודיעין הפלסטיני, התבקשה המשפחה להגיש תלונה במשטרת טול כרם. "ברור שיש כאן סיפור פלילי", אמר הבכיר, "אבל אם אזרח ישראלי היה נחטף על רקע פלילי לשטחי הרשות זה היה מקפיץ את כל המערכות, כולל מנגנוני המודיעין והתיאום".

בנוסף לפעולות הרשויות בישראל למציאת ג'מהור, גם ארגוני פשיעה בישראל פועלים מול גורמים פלסטינים בניסיון להשיב את הילד למשפחתו. חבר של המשפחה סיפר ל"הארץ" כי אביו של הילד נעלם ביומיים האחרונים, וההערכות הן שהוא מנהל משא ומתן מול מי שחטף את בנו ללא מעורבות המשטרה, כפי שדרשו העבריינים. "נוצר כאן מצב אבסורדי של שני מסלולים מנוגדים לגמרי שכל צד מנסה להביא לשחרורו של הילד", אמר חבר המשפחה.

במקביל, מועצת המופתים בחברה הערבית פרסמה היום קריאה לחוטפי ג'מהור להשיב אותו למשפחתו באופן מיידי. לפי הודעת המועצה, חטיפת הילד מפרה את כללי השריעה והיא גורמת "עינוי לילד תמים שאינו אשם בכלום".

אתמול האריך בשמונה ימים בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של ארבעת החשודים במעורבות בחטיפת הילד. החשוד המרכזי הוא אחמד נכיב, קבלן בן 41 מלוד, והחשד הוא כי הרקע לחטיפה הוא חוב כספי של האב אליו. יחד איתו נעצרו סוהיאב אבו גאנם, תושב לוד בן 27, עלא אל-סוח, תושב לוד בן 26, ואסד לולו, פלסטיני המתגורר בשועפט שבמזרח ירושלים. אבו גאנם ואל-סוח נעצרו במחסום יזום של המשטרה אמש, כשנסעו מחברון לכיוון בית שמש. לולו נעצר בלוד ואילו נכיב הגיע עצמאית לתחנת המשטרה. על פי החשד, החוטפים פירקו את כלי הרכב שהשתמשו בהם.

תיעוד החטיפה מזווית נוספת

החשוד המרכזי, נכיב, אמר בדיון כי הוא לא מכיר את הילד. לפי השופטת אילה אורן, "ישנו חשד סביר בגינו וישנן פעולות משטרה רבות לביצוע". השופטת הוסיפה כי מדובר ב"אירוע חמור של חטיפת ילד לצורך ביצוע עבירות סחיטה". במשטרה חושדים כי החשוד השני, אבו גאנם, שהה ברכב בזמן התקרית. לפי עורכי דינו, הרכב הושכר על שמו.

החשוד השלישי, עלא אל-סוח, נעצר אתמול יחד עם אבו גנאם במחסום משטרתי על כביש 1, סמוך לבית שמש. לפי עורכי דינו, הוא מכחיש את המיוחס לו. לדבריהם, הוא כלל לא היה בקלנסווה בשעת החטיפה ובעבר הוא נעצר בחשד לסחר בסמים. גם החשוד הרביעי, אסד לולו, הכחיש את המיוחס לו. על פי המשטרה, יש לו קשר לאחיו של נכיב.

ופא, אמו של כרים, אמרה: "מה אפשר להגיד לאנשים שמרשים לעצם לעשות דבר כזה? האם יש לכם ילדים? יש לכם נשים? האם הייתם רוצים שהנשים שלכם יסבלו כמוני? האם הייתם רוצים שהילדים שלכם יסבלו כמו הבן שלי?", אמרה. "אני מנסה לדמיין מה עובר על הבן שלי ברגעים אלה. אנחנו בוכים, אנחנו עצובים, אנחנו לא ישנים, לא אוכלים ולא שותים. גם אם הם מטפלים טוב בילד, הוא זקוק לאמא שלו, לאבא שלו, למשפחה שלו, הוא זקוק לביטחון".

אביו של כרים, ג'בר, אמר לחוקרים שהחוטפים יצרו איתו קשר, ודרשו ממנו לשלם דמי כופר בסך ארבעה מיליון שקלים. לדבריו הוא סירב, והם הורידו את הסכום המבוקש למיליון שקלים - והוא סירב בשנית. קרוב משפחה סיפר ל"הארץ" כי אביו של הילד קבלן בניין, והוסיף כי אינו מסוכסך עם איש. 

דודו של כרים, סמיר חדיג'ה, אמר ל"הארץ" שבני המשפחה לא עזבו את הבית מאז שנחטף. "אנחנו רגילים לראות דברים כאלה בטלוויזיה ובסרטים אבל לא במציאות שלנו". לדבריו, "כל הזמן מדברים על אלימות בחברה הערבית והיעדר ביטחון אישי, אבל שזה יגיע עד לחטיפה מפתח הבית זה כבר חוצה כל דמיון".

בתיעוד התקרית שפורסם אתמול נראה הילד כשהוא מוכנס בכוח למכונית לבנה, שבה היו לפחות שני גברים. בסרטונים נראים ג'מהור וילד אחר, קרוב משפחתו, ניגשים לרכב שנעמד ליד הבית. קרוב המשפחה פותח את דלת המושב האחורי, גבר רעול פנים יוצא מהאוטו ודוחף את ג'מהור פנימה ונכנס אחריו. מיד אחר כך הרכב נמלט מהמקום. קרוב משפחתו סיפר לאחר החטיפה כי "הגיעה מכונית ומישהו אמר: 'הנה כסף לאבא שלך'. אמרתי להם: 'אני רוצה לקרוא לדודה שלי כדי להגיד לה שאתם כאן'. אחרי זה אמרנו להם 'טוב, תביא את הכסף' והם אמרו לנו 'יש עוד משהו מאחורה'. פתחנו את הדלת ומישהו הגיע מאחורינו, מהדלת האחורית, וחטף את כרים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ