העליון הורה לשחרר למעצר בית את הקטין הנאשם במעורבות ברצח בדומא

ההחלטה נמסרה בעקבות ערעור הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי לשחררו למעצר בית בתנאים מגבילים. עורך דינו ציון אמיר: "דחיית ערר המדינה נעשתה כדין וכצדק"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה של פעילי ימין בנאשמים ברצח בדומא, בחודש שעבר
הפגנת תמיכה של פעילי ימין בנאשמים ברצח בדומא, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

בית המשפט העליון הורה היום (ראשון) לשחרר בתנאים מגבילים את הקטין הנאשם במעורבות ברצח בדומא לאחר שהיה עצור יותר משנתיים. ההחלטה נמסרה בעקבות ערעור הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז לשחררו למעצר בית תחת איזוק אלקטרוני, פיקוח וערבות בסך מאות אלפי שקלים. בנוסף, השופט עופר גרוסקופף דחה את ערעור עורכי דינו של הקטין על תנאי שחרורו.

עורך הדין ציון אמיר, המייצג את הקטין מטעם ארגון חוננו, אמר: "ללא ספק דחיית ערר המדינה נעשתה כדין וכצדק. אמנם חלפו כשנתיים וחצי של מאבק משפטי ארוך ונוקב אך יש להתנחם בשני דברים: שחרורו ממעצר והקביעות שקבע בית המשפט על העינויים אותם עבר הקטין במהלך חקירותיו, כשתוצאה מכך נפסלו ההודאות שנגבו באמצעים פסולים".

בהחלטתו שהותרה לפרסום כתב השופט גרוסקופף כי "כתב האישום מייחס למשיב כתב אישום חמור, במסגרתו הוא מואשם בחברות בארגון טרור שמטרתו להביא לתבערה בטחונית על רקע לאומני ובין-דתי, וזאת בין השאר באמצעות פגיעה בערבים חפים מפשע וברכושם ובקודשי דת נוצרים ומוסלמים, וכן בביצוע יחד עם אחרים של סדרת פשעי שנאה נגד פלסטינים בתחומי יהודה ושומרון ובכללם הצתות וניקובים".

החלטת השחרור ניתנה בסוף השבוע שעבר, לבקשת סנגוריו של א', שנשפט כקטין, כי היה כבן 17 כשנעצר. א׳ נאשם במעורבות ברצח, אך לא ברצח עצמו שכן התביעה לא הוכיחה כי היה נוכח בדומא בליל השלכת בקבוקי התבערה לבית משפחת דוואבשה. הוא מואשם גם במעורבות ברצף אירועים אלימים נוספים, בהם הצתת כנסיית הדורמיציון, הצתות נוספות ופשעי שנאה המכונים תג מחיר.

בהחלטה לשחררו, כתב שופט המחוזי עמי קובו: "אין מחלוקת כי חלוף הזמן בתיק זה הינו משמעותי וחולש על 31 חודשי מעצר שהם שנתיים ושבעה חודשים ... עם חלוף הזמן המשמעותי והיותו של המשיב בעת ביצוע העבירה קטין כבן 17 גוברת עוצמת השיקולים הנדרשים להצדקת העברת המעצר ונקודת האיזון נוטה מהאינטרס הציבורי לעבר זכות המשיב לחירות". בהחלטה נכתב כי שירות המבחן טען כי א׳ עבר "שינוי מחשבתי ותפיסתי ממשי" במשך מעצרו וכי הוא ״מבטא חרטה על כך שבעבר לא הקשיב להוריו ולעצותיהם, עזב את הלימודים, שוטט עם קבוצת חבריו והתנהל ללא כל התחשבות בחוק". 

א׳ הודה במעורבות ברצח לאחר "חקירת צורך" - חקירה בשב״כ עם אמצעים פיזיים מכאיבים - אולם, בית המשפט המחוזי פסל את הודאתו. עם זאת, הפרקליטות סבורה שהיא מחזיקה בראיות חזקות נגדו, ובהן הפללה של הנאשם המרכזי בתיק, עמירם בן אוליאל, בראיות נסיבתיות נוספות ובמה שמכונה בפרקליטות ״ההודאה התיאורטית״, במסגרתה תיאר הקטין את אירועי הרצח מבלי לנקוב בגוף ראשון. זוהי ראיה ברף נמוך בהרבה מהודאה ממשית, אך בפרקליטות סבורים שיצליחו להרשיעו לנוכח משקלן המצטבר של ראיות אלה. לצד זאת, בית המשפט קיבל הודאות אחרות של א' על מעורבותו בעבירות לאומניות חמורות אחרות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ