המשטרה סגרה תיק נגד חוקרים פרטיים שנחשדו במעקב אחר קצין משטרה

לפי מקור המעורה בפרטי התיק: הקצין משמש בתפקיד "בכיר ורגיש". לפי תשובת המדינה לעתירה שהוגשה לבג"ץ, המשטרה ביצעה בדיקות בעניין מעקב בשני מקרים שונים ובסוף סגרה את התיקים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך באוניברסיטת תל אביב, במאי
אלשיך באוניברסיטת תל אביב, במאיצילום: תומר אפלבאום
יהושע (ג'וש) בריינר

המשטרה סגרה חקירה נגד חוקרים פרטיים שנחשדו שעקבו אחר קצין משטרה - כך עולה מתגובת המדינה לעתירה שהוגשה באחרונה לבג"ץ. לדברי מקור המעורה בפרטי התיק, הקצין שאחריו התנהל לכאורה מעקב ממלא תפקיד "בכיר ורגיש". העתירה הוגשה בעקבות שורת פרסומים על מעקבים שביצעו חוקרים פרטיים אחר בכירים במערכת אכיפת החוק, ודרשה לבדוק אם יש צורך לפתוח חקירה בעניין. בג"ץ דחה את העתירה וקבע כי אין מקום להתערב בהחלטת המשטרה. המידע פורסם לראשונה ב"מקור ראשון".

העתירה, שהגיש עורך הדין רפי נץ, באה בעקבות דברי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בתוכנית "עובדה", ולפיהם "גורמים רבי כוח אספו מידע על החוקרים העוסקים בתיקי ראש הממשלה". לפי העתירה, מעקבים בוצעו לכאורה אחר חוקרים בכירים בלהב 433 ואחר פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי, המלווה את תיקי נתניהו.

לפי תשובת המדינה, שנתמכה בתצהיר של ראש חטיבת המודיעין תת-ניצב קובי זריהן,  לא קיים קשר בין ההתבטאות של אלשיך אודות חקירת ראש הממשלה לחקירה בעניין החוקרים הפרטיים. "בין המידע אליו התייחס המפכ"ל לבין הידיעות שבגינן נפתחה החקירה אין כל קשר", נכתב.

מהתשובה עולה כי שני מקרים שונים של מעקב לכאורה נבדקו ובשניהם הוחלט שלא לפתוח בחקירה. הרקע למקרה הראשון הוא "מידע מודיעיני שהתקבל על ביצוע פעולות איסוף מידע הנוגע לגורמים המעורבים בחקירות משטרתיות". בעקבות קבלת המידע המשטרה פתחה בבדיקה ראשונית, ובסיומה הוחלט ש"לעת זו" אין מקום לחקירה פלילית.

במקרה השני, "התקבל מידע שאיננו ממקור מודיעיני, אלא ישירות משוטר, לפיו נמסר לו מגורם אנושי כי אדם לא מוכר מנסה להתחקות אחר פרטיו". המשטרה אישרה כי נעצרו לחקירה בעניין זה כמה חוקרים פרטיים בחשד בחשד לעבירות על חוק הגנת הפרטיות, אך היא נסגרה בעילה של "אין עבירה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בג"ץ דחה על הסף את העתירה, ולא זו בלבד אלא אף חייב את העותר בהוצאות משפט. דברי שופטי בית המשפט העליון בפסיקתם מדברים בעד עצמם - 'העותר לא הצביע על כל פגם במעשי המשיבים (המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה) או בהחלטותיהם שיש בו כדי להצדיק את התערבותנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ