בכירים בפרקליטות נגד שקד: "עומדת לצד הסנגוריה נגד הפרקליטות"

בפרקליטות מתחו ביקורת על השרה, שאמרה בכנס לשכת עורכי הדין באילת כי "זכויות חשודים נרמסות". היועמ"ש: "נאמרו אמירות בעייתיות בנאומה, ויכול להיות שהן התפרשו בצורה לא טובה"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, במאי
שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת, במאיצילום: ליאב פלד / לשכת עו�

בכירים בפרקליטות מתחו באחרונה ביקורת קשה על הנאום שנשאה שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין באילת במאי האחרון. בישיבה שערכו פרקליטי המחוז ומנהלי המחלקות הפליליים בחודש שעבר, בהשתתפות פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, הביעו כמה מהם ביקורת על דבריה של שקד ולפיהם "זכויות חשודים נרמסות" ו"הזלזול בזכויותיהם הוא מחדל קשה ומתמשך". 

מדובר בביקורת חריגה מצד בכירים הפרקליטות על שרת המשפטים. דוגמה נוספת וחריגה היא הביקורת שנמתחה על השרה בשל העסקת היועץ החיצוני עמיר פישר, שהתערב בעבודת מחלקת הבג"צים בפרקליטות.

דבריה של שקד, לצד הכרזה על שורה של צעדים שכותרתם "רפורמה להליך הוגן", עוררו סערה גדולה בפרקליטות. פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, אמרה בישיבה כי "הפרקליטים חוטפים ריקושטים, משל זכויותיהם של חשודים ונאשמים נרמסות תדיר על ידיהם כגורמי אכיפה, במיוחד לאור העובדה שהדוגמה שבה השתמשה השרה (על חשוד מסוים שנעצר לכאורה ללא צורך, ר"ח) במהלך נאומה אינה מדויקת". בן ארי הוסיפה כי "קיים סיכון שאמירות דוגמת אלו שנאמרו בכנס יפגעו קשות במערכת אכיפת החוק, בדגש על פגיעה בנחישות הפרקליטים לבצע את עבודתם נאמנה ויהוו אפקט מצנן". 

המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, שלמה למברגר, הצטרף לדבריה של בן ארי והוסיף כי "משתמע מנאום השרה כי היא עומדת לצד הסנגוריה נגד הפרקליטות, וכי בעקבות הנאום חשו פרקליטים עלבון אישי, כמי שעושים ימים ולילות בעבודתם מבלי להקל ראש גם בחשיבות השמירה על זכויותיהם של חשודים ונאשמים". מנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות, יובל קפלינסקי, הגדיר את העובדה שהסנגוריה והפרקליטות פועלות במסגרת אותו משרד כאנומליה. לדבריו, "לא היה נכון שהשרה תתבטא כך בכנס".

לעומתם, פרקליט המדינה שי ניצן אמר כי לא הבין את דבריה של שקד כהשתלחות בפרקליטים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר לזכותה של שקד כי "היא לא לעומתית כלפי הפרקליטות ונותנת גיבוי גם ליועץ המשפטי וגם לפרקליט המדינה". עם זאת, מנדלבליט הוסיף כי "אכן נאמרו אמירות בעייתיות בנאומה באילת, ויכול להיות שהן התפרשו בצורה לא טובה, שהיה בהן כדי לשדר מסר של אי אמון לפרקליטים".

בעקבות הדברים הציע מנדלבליט כי ידבר עם שקד וישתף אותה בתחושות שעלו בקרב הפרקליטים, "מתוך שאיפה שתמצא את הדרך להבהיר את הדברים". אתמול (שני) היתה אמורה להתקיים פגישה בין שקד והנהלת הפרקליטות, שהוצגה למשתתפים ככוונה של שקד להתנצל על דבריה ולהבהיר את עצמה. שקד הודיעה כי לא תוכל לבוא לפגישה בשל אילוצי לוח זמנים.

באותו נאום הכריזה שקד על הקמת ועדה לצמצום הרשעות שווא בראשות השופט בדימוס יורם דנציגר. ל"הארץ" נודע כי הפרקליטות הביעה התנגדות לחלק מחברי הוועדה ונערכו שינויים בעקבות עמדתה. שקד הודיעה לאחרונה כי היא בוחנת אפשרות לאפשר לעורך דין להתלוות לחשודים בחקירתם, אך הפרקליטות מתנגדת להצעה זו ובשלב זה ההצעה ירדה מהפרק.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "הדברים המיוחסים לגורמי הפרקליטות מוצאים מהקשרם, ואינם משקפים את תוכנה המלא של השיחה ואת עמדת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שהובעה במסגרתה. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה הדגישו בישיבה את יחסי העבודה הטובים עם השרה. באותה ישיבה גם הדגישו היועץ המשפטי לממשלה והפרקליט, כמו גם כל חברי הנהלת הפרקליטות, כי גם הם רואים את עצמם מחויבים להליכים משפטיים הוגנים ולהקפדה על זכויות חשודים ונאשמים, כחלק בלתי נפרד מעשיית משפט צדק. כך נוהגת הפרקליטות מאז ומתמיד, לצד הצורך לאכוף את הדין ולהגן על הציבור מפני עבריינים. עם זאת, לנוכח הדברים שהושמעו בישיבה הוצע לקיים פגישה של השרה עם הנהלת הפרקליטות".

מלשכתה של שקד נמסר: "אין מתפקידה של שרת המשפטים לטפוח על השכם של מי מעובדי המשרד. שרת משפטים מתווה מדיניות, ועל עובדי המשרד לפעול בהתאם למדיניות. בדיוק לשם כך היא נבחרה. הנאום שנשאה השרה שקד באילת ארג בתוכו את מגוון הסעיפים של רפורמת ההליך ההוגן. בין שמדובר בפרקליט, בסנגור או בשופט — מטרת כולם היא לעשות דין צדק, ולשם בדיוק מובילה הרפורמה של השרה. גם רשויות אכיפת החוק, כמו כל ארגון, אינם חפים מטעויות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ