הכנסת אישרה את החוק שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות פלסטינים

לפי החוק, שאושר בקריאה שנייה ושלישית, עתירות של פלסטינים מהגדה ידונו בביהמ"ש המחוזי בירושלים ולא בבית המשפט העליון. שרת המשפטים ברכה על אישורו: "תאוות ההרס תיבלם, פיתוח ההתיישבות יימשך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שקד נואמת בכנס באוניברסיטת ת"א, בחודש שעבר
שקד נואמת בכנס באוניברסיטת ת"א, בחודש שעברצילום: מגד גוזני
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החוק שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות פלסטינים אושר היום (שלישי) בקריאה שניה ושלישית. "חוק בתי המשפט לעניינים מנהליים" תוקן כך שעתירות שיגישו תושבי יהודה ושומרון - פלסטינים ויהודים כאחד - יועברו לדיון בבית השפט המחוזי בירושלים. לבקשת ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), הפכה ההצבעה להצבעת אי אמון בממשלה. 55 מחוקקים תמכו בחוק, ו-48 התנגדו לו. באופוזיציה טענו כי מטרת החוק להגביל את כוחו של בית המשפט העליון וכי מדובר במהלך של סיפוח הגדה המערבית.

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), שהגישה את הצעת החוק, כינתה אותו לאחר אישורו "משמעותי מאוד". "החוק הזה מנרמל את החיים ביהודה ושומרון. סוף סוף לא יהיה מסלול ישיר לבג"ץ בעתירות מיו"ש, אלא הן יעברו לבית המשפט המחוזי", אמרה השרה במליאה. באחרונה מונתה לשופטת בבית משפט זה חיה זנדברג, אשת אמונה של שקד שעמדה בראש הוועדה להסדרת מאחזים.

עוד אמרה שקד: "העובדה שבג"ץ דן בהחלטות מנהליות כערכאה ראשונה ואחרונה פוגעת בזכות הגישה לערכאות של תושבי יהודה ושומרון, שאינם נהנים מערכאת ערעור ככל אזרח ישראלי. בנוסף, עתירות השמאל הקיצוני יונחו סוף סוף תחת בירור ראייתי טוב יותר וצודק יותר. תאוות ההרס תיבלם, פיתוח ההתיישבות יימשך".

לפי החוק שגיבש משרד המשפטים, בית המשפט המחוזי יוסמך לדון בהחלטות מינהליות של הרשויות הישראליות בגדה בנושאי תכנון ובנייה, הגבלת כניסה ויציאה מהשטחים ובקשות חופש מידע. בנוסף, הוא ישמש ערכאת ערעור נגד צווי הגבלה ופיקוח שפרסמו בתי דין צבאיים. על פסקי הדין של המחוזי ניתן יהיה לערער לבית המשפט העליון, אך בג"ץ לא יהיה עוד הערכאה הראשונה שתדון בעתירות של פלסטינים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ