יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את "חוק ההמלצות הקטן", שאוסר על המשטרה והפרקליטות להכריז את העילה לסגירת תיק חקירה - אם מחוסר אשמה או מחוסר ראיות - וגם לא להודיע זאת ביוזמתן לחשוד או למתלונן נגדו. החוק השנוי במחלוקת, שאותו יזם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), מאפשר לחשוד ולמתלונן לפנות באופן יזום למשטרה כדי לברר את העילה לסגירת התיק. עבירות מין או אלימות הוחרגו מהחוק, ובמקרים אלו המשטרה תודיע לחשוד ולמתלונן על העילה באופן אוטומטי.

באופוזיציה ביקרו את החוק, ובמאות ההסתייגויות שהוגשו נגדו הצהירו הח"כים כי מטרתו היא למעשה "הגנה על ראש ממשלה ונבחרי ציבור מושחתים על חשבון זכות הציבור לדעת", ושהוא נועד ל"מחיקת רישום פלילי בהיעדר ראיות בכל התיקים הפליליים של חשודים מבין חברי הליכוד".

אמסלם טען לאורך הליכי קידומו של החוק כי מדובר במהלך עקרוני שלא נועד לסייע לראש הממשלה או לשרים שנחקרו להעלים מידע מהציבור על חקירותיהם ולסייע להם להיבחר מחדש אף אם התיק נגדם נסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה. עם זאת, הוא סירב להחריג ממנו אישי ציבור.

אמסלם הציג מחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת משנת 2002 שהצביע על 55%-60% מכלל תיקי החקירה שנסגרים, כחוסים תחת עילת היעדר ראיות מספיקות. לעומתם, דווח על "אחוז קטן מאוד" מתיקי החקירה הנסגרים ונמחקים בעילה של חוסר אשמה. אמסלם טען בחודשים אחרונים כי הכתם שסגירת התיק בשל חוסר ראיות דבק בנחקר ופוגע בשמו הטוב וביכולתו להתקבל לעבודה. "רעיון הצעת החוק הוא כלפי חוץ, זה היה גם הבסיס לחוק ההמלצות. זו ליבת החוק. מדביקים לאדם תווית על המצח וזו פגיעה בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. יש פה אזרחים עם זכויות אדם בסיסיות, זו לא משטרה שיש לה אזרחים אלא אזרחים שיש להם משטרה. השם הטוב קודם לכל דבר", אמר בעבר אמסלם.

ח"כ תמר זנדברג אמרה בדיון הלילה: "האוסף של כל החוקים האלו היא שהכנסת מנסה להגן על השחיתות וזה מצב בלתי נסבל. שמורי הסף שזה אנחנו כאילו נרדמים בשמירה. במקום לחוקק דברים גדולים ומשמעותיים לטובת אזרחי מדינת ישראל, או חוקים שיגבילו את השחיתות, קורה בדיוק להפך". לדברי ח"כ רויטל סויד, "מדובר בעוד הצעת חוק שנועדה להציל את ביבי. אין גבול ואין בושה".

לדברי ח"כ מיכל רוזין ממרצ, הביורוקרטיה שיוצר ההליך החדש תפגע במתלוננים ובנחקרים מהשכבות החלשות בחברה, שיצטרכו להשקיע מאמצים משמעותיים כדי לקבל לידיהם מידע בסיסי אודות התיקים. "אמסלם בא להגן על החזקים ופגע בחלשים. הצעת החוק תגרום שהאזרח הפשוט, לא זה שיש לו הרבה כסף, ייפגע", אמרה. עכשיו כשיודיעו לו שהתיק נסגר, הוא לא יידע למה. הוא יצטרך להיות אקטיבי. ללכת בעצמו למשטרה ולדרוש את העילה. במקום שנפגע עבירה ייכנס בבית למאגר מידע ויקבל את המידע לגביו, הוא יצטרך ללכת לתחנת המשטרה. אם עברו שבועיים, הלכה לו האפשרות להגיש ערר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ