תקופת המאסר שניתן יהיה להמיר בעבודות שירות תתארך משישה לתשעה חודשים

המליאה אישרה את הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית. לפי ההצעה, מטרתה "לאפשר לאותם נאשמים לחזור לחיים רגילים ולהשתקם מחוץ לכותלי הכלא"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת, בשנה שעברה
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הלילה (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית כי משך המאסר שבית משפט רשאי להמיר בעבודות שירות יהיה תשעה חודשי מאסר במקום שישה חודשים כיום. מדובר בתיקון לחוק העונשין שיזם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), בהוראת שעה לשנתיים. כמו כן, על פי היוזמה, כל עובד שירות שנגזרו עליו עבודות שירות לתקופה העולה על שישה חודשים, יזכה לתוכנית ליווי ושיקום על ידי קצין מבחן. 79 ח"כים תמכו בהצעת החוק, ללא מתנגדים.

לדברי טיבי, "ברור שעבירות בתחום הזה הן עבירות לא חמורות. הרציונל הוא להקטין את הצפיפות הקיימת בבתי הסוהר, והוא בא לידי ביטוי במתן החלטות העונות על הצורך במידת פגיעה פחותה בחירותו של הפרט. רציונל נוסף להצעה זו הוא להגדיל את כמות הנאשמים שמבצעים עבודות שירות במוסדות ציבור ונותנים שירות לאזרח".

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "לפי המצב הקיים בחוק כיום, בית המשפט יכול להטיל על נאשם שהורשע עונש של תקופת מאסר בפועל שאינה עולה על שישה חודשים, שתרוצה בעבודות שירות במקום ריצוי עונש של מאסר בפועל. ביהמ"ש יכול לקבוע כי עבודות השירות יחליפו במשך כל התקופה את עונש המאסר, או רק בחלק מהתקופה".

עוד נכתב: "הצעת חוק זו באה להגדיל את מתחם הענישה של בית המשפט לתשעה חודשים במקום שישה חודשים, ובכך לתת שיקול דעת רחב לבית המשפט להטיל על נאשמים שהורשעו בפעם הראשונה להשתקם במסגרת ראויה כאשר נסיבותיהם האישיות מאפשרות זאת, בהתייחס לחומרת העבירות שאינן מהוות סכנה לציבור, ובכך לאפשר לאותם נאשמים לחזור לחיים רגילים ולהשתקם מחוץ לכותלי הכלא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ